Ostuda celé rodiny! Syn ukradl v obchodě dvě čokolády

7.1.2015 00:00   |   Děti
Můj osmiletý syn včera v supermarketu ukradl dvě čokolády. Byla to příšerná ostuda, když nás chytli při odchodu z prodejny. Měla jsem chuť Otíka na místě seřezat, ale nezmohla jsem se na nic. Představa, že mi doma vyrůstá zloděj, mě úplně ohromila. Proboha, proč to udělal, vždyť kdyby si řekl, tam mu jí koupím...

dítě krade
AnketaPřiznejte poctivě: Ukradli jste něco jako děti?
ANO
56 %
NE
44 %

Je pochopitelné, že první, co člověk v takové situaci cítí, je vztek a také strach. Strach z toho, že selhala jeho výchova a že jeho dítě “roste pro kriminál“. Jenže ze všeho nejlepší je v takové chvíli zachovat klid. Nejprve totiž musíme zjistit, proč ke krádeži došlo.

Proč to udělal?

Co vedlo našeho potomka k tomu, že kradl? To je to podstatné, co je třeba zjistit. Důvodů totiž může být celá řada.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Jak se před dětmi neznemožnit
Děti si vymýšlejí, přehánějí i lžou. Proč asi?
K penězům by děti neměly přijít snadno

V první řadě mohlo jít o neodolatelnou touhu ukradenou věc vlastnit. V takovém případě je dobré s dítětem pohovořit na téma, že vše nelze mít hned, jen na to pomyslíme. A že podobná přání se dají řešit formou dárků k narozeninám, svátku, za odměnu apod. Jen je třeba rodičům říct,,co by dítě chtělo.

Někdy se v těchto případech stává, že malé dítě vlastně ještě nerozlišuje pojem moje a tvoje a prostě si vezme to, co se mu líbí. Není nic snazšího, než mu rozdíl mezi moje a tvoje v klidu vysvětlit.

Nedostatek peněz?

U staršího zlodějíčka může jít o problém s nedostačujícím kapesným. Pak je třeba s dítětem podrobně probrat, proč mu peníze, které dostává, nestačí a jakou částku by považoval za únosnou.

Všechno je třeba, pokud možno bez velkých emocí probrat už záleží jen na vzájemné dohodě a kompromisu.

Když nejde jen o krádež

Krádež může ale být také jakousi formou rebelie vůči rodičům. Dítě by z našeho postoje mělo jasně pochopit, že tudy cesta nevede, že existují určité hranice a za ně se nebudeme prostě pouštět. Jinak není šance, abychom se rozumě domluvili a na řadu mohou přijít sankce.

Další možností je, že má dítě nějaké problémy, které nedokáže řešit ani se s nimi svěřit a krádeží na sebe chce vlastně upozornit. Tady je namístě velmi citlivý přístup. Je nezbytné dát dítěti pocit důvěry, aby nám řeklo, co ho trápí a s čím potřebuje pomoci.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Dětský jídelníček: Čeho se vyvarovat?
Patří dětem tuky a sladkosti?
Zdravá strava? Tohle je u dětí špatně!

To samé může nastat tehdy, když je dítě ke krádeži nuceno. Může jít o šikanu ze strany spolužáků nebo o jejich hecování, že je zbabělec, když to neudělá. Jakmile něco takového zjistíme, musíme hned jednat. To znamená, že se jasně postavíme na stranu dítěte a budeme kontaktovat školu či rodiče těch, kteří našeho potomka ke krádeži nutili.

Trestat či netrestat?

Důležitější než samotný trest je to, aby dítě pochopilo, co udělalo špatně a že krást se opravdu nemá. Mělo by se také naučit nést důsledky svého činu. To znamená, že tam, kde je to možné, přimějeme dítě k tomu, aby se ke krádeži přiznalo, omluvilo se za ni a ukradenou věc vrátilo.

Vždy je třeba postupovat ale citlivě vzhledem k tomu, jaká byla motivace krádeže. Dítě by mělo mít pocit, že s jeho chováním naprosto nesouhlasíme, ale zároveň vědět, že je možné vše napravit a podobnou věc už příště neopakovat.

Začít u sebe

A ještě na závěr. Ruku na srdce, jsme dítěti vždy dobrým vzorem? Nestahujeme „načerno“filmy, nevypalujeme cédéčka? A co uděláme, když se pokladní přepočítá a dá nám třeba o 20 Kč víc? Vrátíme jí dvacku? Nezapomínejme, že děti nás bedlivě sledují a velice hbitě napodobují v situacích, které jim vyhovují.

Lada Mašková

Přečtěte si také

Diskuse: Ostuda celé rodiny! Syn ukradl v obchodě dvě čokolády

Trestat?

25.10.2016   |   21:25   |   od: Katka
A jak potrestat osmileté dítě za krádež rohlíku se spolužačkou?
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 25. 10. 2016 21:25
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci