Šikana! Jak dítěti pomoci
13.5.2009 00:00 | DětiNechuť k jídlu, neklidný spánek, smutek nebo neznámý strach jsou ještě nápadnější a je nemožné si jich nevšimnout. Přesto dost často rodičům dlouho trvá, než pochopí, že je věc vážná. Někdy až tehdy, když potomek začne ztrácet věci, doma mizí peníze, nebo je překvapí nebývalou agresivitou, zlobou či vzdorem.
Pomoc proti šikaně není jednoduchá
Pomoci šikanovanému dítěti není vůbec jednoduché. V první řadě se samo dítě bojí někomu přiznat, že mu druzí ubližují. Myslí si, že mu dospělí nebudou věřit a že se mu násilníci za žalování pomstí. Možná se také za vzniklou situaci stydí a dává si ji za vinu. Není proto snadné přimět ho k nějakému hovoru. Musí cítit náš opravdový zájem, naprostou důvěru a velkou touhu pomoci.
Máte-li |
Jenže i v takové vítězné situaci nebývá lehké rozhodnutí, jak dál. Má dítě na škole zůstat? Je dostatečná záruka, že se věc nebude opakovat? Vyřeší něco přechod na jinou školu?
Útěk problémy neřeší
Když škola není ochotna pomoci šikanovanému dítěti, bývá odchod ze školy velmi častým řešením. Jenže tím se situace nevyřeší a po čase objevit znovu. Proč? Především proto, že „zbabělý“ útěk dítěti na jeho sebevědomí vůbec nepřidal. A právě malé sebevědomí dětí, jinak třeba velmi nadaných a úspěšných ve škole i mimo ni, provokuje násilníky k agresi.
Ale nejen to. Někdy se může situace zvrtnout a z bývalé oběti se stane násilník, který si tak hojí svou dřívější potupu ještě na slabším dítěti. Posilování zdravého sebevědomí je proto hlavní úkol pro rodiče dětí, které zažily šikanu.
Nikdo ti nesmí ubližovat!
Především by dítě mělo vědět, že nikdo nemá právo se mu posmívat, urážet ho, vydírat či dokonce fyzicky napadat. Mělo by vědět, že existují instituce, kam se lze obrátit v těžké osobní situaci. Dítě může například zatelefonovat na tuto bezplatnou nepřetržitou pomoc pro děti a mladistvé: Linka bezpečí, tel. 116 111. Dítě by mělo vědět, že musí udělat všechno pro to, aby šikanu zastavilo.
A to i v případě, že obětí je někdo jiný. Je jeho povinností na bezpráví dospělé upozornit. Takhle jednat však dokáže pouze ten, kdo má kvalitní a důvěryhodné zázemí ve své rodině a mezi kamarády. Ten, kdo si věří.
Nepřetržitá pomoc v těžké situaci PRO DĚTI a MLADISTVÉ:LINKA BEZPEČÍ na tel. čísle: 116 111 (volání je zdarma z pevných i mobilních telefonů) |
Kdo jsou násilníci
Jsou to především děti s neuspokojenými potřebami a nedostatečnými životními jistotami. Sobci s poruchou vlastní identity, rádoby siláci, ale vlastně zbabělci. Děti, které neurotizuje rodina nebo škola. Děti, které se všechny své nezdary kompenzují ponižováním druhých.
Ovšem i agresoři si odnášejí do života velká celoživotní traumata, stejně jako jimi šikanované oběti. I s nimi je třeba pracovat s pomocí psychologů a psychoterapeutů. I toto chování může být voláním o pomoc a rodiče by neměli strkat hlavu do písku. Je mnohem menší ostuda přiznat se k potížím s dítětem, které řeším, než nechat věcem volný průběh a svalovat vinu na druhé.
Lada Mašková
Přečtěte si také |
---|