Vztah v 15 = Předčasná dospělost?

1.6.2009 00:00   |   Děti
Podívejme se, jak se na vztah Alenky a Mirka z minulého článku dívá Mirkova matka. Má, na rozdíl od ostatních zúčastněných, starost. Zjistila, že matka Alenky dceru podporuje v domněnce, že kondom je jediný a dostačující ochranou proti početí.

Vztah v 15 = Předčasná dospělost?


• MŮŽE VÁS ZAJÍMAT:  Školačka má vážný vztah. Je to dobře?

Antikoncepci zavrhuje, protože ona ji také nepoužívá – konečně má už tři děti. Syn se matce svěřil, že už byli jednou u doktora, protože jim praskl kondom a Alena musela vzít Postinor. Mirka čekají ještě tři roky studia na VŠ a Alenka teprve půjde na střední školu. Jenže všechno může zhatit nechtěné těhotenství. Kde je zodpovědnost a zralost pro plnohodnotný vztah?

Dospívají rychle, ale jak

Podle výzkumů provozuje sex kolem 15 let asi 7 % populace. Doporučit ideální věk, kdy sexuálně žít, nelze. Někdo je sexuálně zralý ve 14, jiný se v 18 teprve hledá. Zákonem je u nás sex povolen od 15 let (například v USA nebo Egyptě až od 18, v Kanadě od 14 a v Mexiku už od 12 let). Ale ve vztahu 15leté dívky a 22 mladíka zdaleka nejde jen o sex.

Problém je v tom, že k fyzické a sexuální zralosti dochází skutečně kolem 13-14 roku. Psychicky však lidé podle odborníků dospívají až kolem 24 let. Nehledě na to, že ekonomicky jsou nejdříve zralí také až v 18 nebo 19 - po skončení střední školy (když vyloučíme, že by šli pracovat hned po skončení základky). V takové situaci riskovat, že budou děti, je velmi nezodpovědné.

A přestože oba mladí z našeho příběhu momentálně svůj vztah berou nesmírně vážně, po dítěti zatím ani jeden z nich netouží. Naštěstí se Alenka, která má díky názorům své matky k antikoncepci negativní vztah, nechala Mirkem přemluvit, aby ji brát začala.

Kam tak spěchají?

Děti dnes zkrátka dospívají rychleji. Rychleji chtějí dosáhnout úspěchu, rychleji chtějí dosáhnout "dospělosti" se všemi jejími klady i zápory. Proč? Možná cítí, že v neskutečně uspěchané a na tvrdé lokty bohaté společnosti je dobré se rychle prosadit a být vidět. A také být milován a mít partnera, protože osamělý člověk je úplná nula.

Dívky přitom ve snech pronásledují anorektické úspěšné modelky a chlapce zase filmoví úspěšní svalovci. Snaží se být jako oni, jenže napodobují něco, co zatím zdaleka nejsou. Jejich psychika na to prostě ještě nestačí a to jim ubližuje.

Příliš rychlá dospělost ubližuje

Všechno v životě má mít svůj čas a své místo. Dívka, která přeskočí několik let svého života tím, že si hraje na starší, bude možná jednou „přeskočené roky“ marně hledat.  Podle psycholožky Šárky Bezvodové to může v budoucnu vyvolat nemalé problémy.

„Měla jsem v ordinaci pětatřicetiletou ženu, která trpěla depresemi a měla potíže ve vztazích s muži. Přitom si také prožila to, co Alena. Byla tehdy zamilovaná až po uši, měla veškerou matčinu podporu. S přítelem od 15 let žila doma v rodině. Vztah trval 5 let. Pak si přítel našel jinou. Ona byla najednou hozená do života. Ve dvaceti neuměla být sama, ale také nedokázala udržet žádný vztah. Už si nevěřila. A v tom to vězí,“ říká psycholožka Bezvodová.

Chce to trochu romantiky

Rádoby předčasně dospělé dívky, často svou zralost pouze předstírají. Ve skutečnosti to mnohdy bývají osoby s malým sebevědomím, které se potřebují k někomu upnout, obdivovat ho, nechat se jím popostrkovat dopředu. Když tato osoba nakonec z jejich života zmizí, jsou zcela vykolejené. Mají strach z budoucnosti, z toho, že to samy nezvládnou. A přitom od nich život žádá, aby byly skutečně dospělé. Jenže dospět se jim zatím vlastně vůbec nepodařilo,“ tvrdí psycholožka.

I v dnešním velmi drsném a pragmatickém světě toužíme po romantice. A první opravdové vztahy by si trochu toho nefalšovaného romantismu zasloužily. Teprve po nějaké době „oťukávání“ je dobré zkusit si i společný život nanečisto. Ale na to je vždy dost času.

Lada Mašková


Vážené čtenářky, těšíme se na vaše názory ve zdejší diskusi,
napište nám i svoje zkušenosti či 
příběhy.

Přečtěte si takéTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci