Jak se před dětmi neznemožnit

10.9.2014 00:00   |   Děti
Znemožnit se před dětmi? To je asi to poslední, co by rodič chtěl. Jenže někdy se v dobré víře zachová tak, že před ztrapněním není úniku.

děti

Ilona nebyla v manželství spokojená už delší dobu. Stále ale čekala, až její tři děti dostatečně povyrostou, aby její krok ke svobodě správně pochopily. A když nastala ta správná chvíle – požádala o rozvod. Rychle vyřešila i finanční záležitosti s manželem a vrhla se do náruče mladšího a úžasného člověka.

Nudný a nehodný manžel jí sice zmizel z očí, ale na jeho místo nastoupili potomci. Ukázalo se totiž, že i dospělé děti dost často těžce nesou rozchod rodičů a kroky své svobodomyslné matky tak úplně neschvalují. Co s tím?

Máte stejné problémy?

„Je samozřejmé, že každý člověk má plné právo na spokojený a šťastný život a „obětování se“ kvůli zachování rodiny není to správné řešení,“ říká psycholožka Jana Sedláková.

„Na druhé straně je třeba těm, na jejichž mínění nám záleží, včas vysvětlit své kroky“. Také bychom se neměli vrhat do zbytečných extrémů.

Ode zdi ke zdi

A přesně to bohužel Ilona udělala. Dlouhá léta byla „domácí puťka“, která vždy měla naklizeno, uvařeno, byt načančaný. Nikam nechodila, pilně pracovala.

Nabytá svoboda s ní však pěkně zatočila – z usedlé paní se stal mladistvý diblík, který denně se svým o pár let mladším přítelem „řádil“ po klubech. Dvě, ze tří jejích dětí se snažily matku chápat a občas přijaly i pozvání na nějakou akci.

Nejsem rodič, ale kámoš

Trávit večer v hospodě se svými dětmi a snažit se jim všemožně přiblížit však může vést k velmi rozpačitému výsledku. Dvacetiletí potomci zpočátku ocení, že jejich matka není zakyslá stárnoucí nabručená „babča“.

Po čase se však situace může obrátit proti rodiči. „Děti, i když jsou dospělé a všemožně se snaží nám dávat najevo, že už jsme „staré vykopávky“, které jim nemají co říkat, v nás stále ve skutečnosti vidí vzor.

Neustále posuzují své činy i naším pohledem. Jsme pro ně důležitá opora a autorita. Pokud jim z tohoto piedestalu spadneme, může to ohrozit jejich vlastní jistoty,“ varuje psycholožka Jana Sedláková.

Přišel o zázemí

Přesně tak zareagoval jeden ze synů Ilony. Matka podle jeho chápaní, zcela rozmetala ten klid tu pohodu, kterou léta v rodině pociťoval.

Těžko mu dnes někdo vysvětlí, že tu pohodu dělala právě jen matka, která se horko těžko snažila vytvářet rodinnou atmosféru. Viníkem je pro něj ona, protože se nyní chová „jako by se zblázniula“. Proto se odstěhoval a s matkou téměř nekomunikuje.

Seriál Násilí a děti:

Agresivita je jako mor
Zaplať, nebo…
Když rupnou nervy
Právo silnějšího
Láska a pár facek

Ale i obě „chápající“ děti se společným radovánkám s matkou diplomaticky vyhýbají. I když jí přejí, že si konečně užívá, přece jen se cítí v její společnosti trochu trapně.

S city opatrně

Ilona bohužel trochu přestřelila. Kdyby se do víru života vrhla s menší razancí a nechtěla se tolik „kámošit“ s vlastními dětmi, udělala by mnohem líp.

Děti, které ji celý život respektovaly, jsou pro ni i do budoucna velmi důležitou oporou. Měla by proto pro ně dál zůstat tou skvělou mámou. A své soukromí raději trochu zahalit. Co vy na to?

Lada Mašková

Přečtěte si také


Diskuse: Jak se před dětmi neznemožnit

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci