Výchova z kloubů vymknutá

28.7.2009 00:00   |   Děti - JAK DĚTI ZVLÁDNOUT
I to se může při nejlepší dobré vůli stát. Snažíte se vychovávat, co nejlépe umíte, a z vašeho dítěte přesto roste výstavní kousek pro kriminál. Co s tím. Pomůže vůbec něco?

Výchova z kloubů vymknutá

Výchova ovlivňuje celkové chování a vystupování člověka. Dalšími faktory jsou zděděné geny, ale také prostředí, ve kterém se pohybuje.

Takový nenápadný kluk

Sedmnáctiletý Tomáš býval průměrný,žák, nenápadný, do deseti let nijak nevybočoval z normálu. Rodiče se mu snažili vštípit základní normy slušného chování, stanovili určitá pravidla v rodině a dlouhou dobu měli pocit, že se vše vede, i když to není ideální.

Další díly – JAK DĚTI ZVLÁDNOUT:


Je správné brzy odejít od rodičů?
Jak zvládnout skutečné zlobidlo
Zlobit je normální. Nechtějte slušňáka
Nezlobí, vaše dítě je jen hyperaktivní

Jenže navenek nenápadný syn, byl pěkný vykuk. S kamarády si rád popil, kouřil cigarety nebo jointa. Jenže mu bylo teprve čtrnáct let a moc financí tedy neměl... A tak občas něco „zpeněžil“ z domova, někdy s partou i něco ukradli. Když je chytli poprvé, zdálo se to jako klukovina.

Teď ale stojí Tomáš před soudem, protože ho chytli v odcizeném voze, s nímž jel bez řidičského průkazu a ještě pod vlivem alkoholu. Z klukoviny se stala záležitost, která mu dost výrazně poznamená budoucí život. Poznamenala i život rodičů. Jeden druhého obviňují, kdo z nich za to může víc. Jsou nešťastní a možná, že to jejich manželství neunese.

Máte čisté svědomí? Neobviňujte se!

Je docela dobře možné, že jste pro své dítě dělali opravdu první poslední v dobré vůli a ono to nevyšlo. „Neobviňujte se! Nemá to smysl a věci to nepomůže,“ radí psycholog Petr Pokorný.

Někdy se prostě „kriminální“ cesta vašeho potomka nedá předvídat a zastavit. Záleží pak už jen na tom, co v něm z vaší dobré výchovy zůstalo. Udělat průšvih i tak vysokého kalibru jako udělal Tomáš, je možné. Přesto nemusí jít o ztracený případ.

Následující seriál – NÁSILÍ A DĚTI:


Láska a pár facek
Právo silnějšího
Když rupnou nervy
Zaplať, nebo...
Agresivita je jako mor

Každopádně, člověk se vyvíjí a dostane-li se na dno, většinou se chce odrazit nahoru. V takovém případě by měl Tomáš vědět, že při něm druzí stojí a jsou ochotni mu pomoci.

Nepřehlédli jste něco

I když vaše výchovné úmysly byly dobré, ruku na srdce: nepřehlédli jste něco? Třeba jste si včas nevšimli podivných kamarádů dítěte, nezaregistrovali jste, že syn či dcera touží po vaší pozornosti a vy přitom nemáte čas.

V každodenním spěchu jste si neuvědomili, jak moc se váš potomek změnil, jak divně se třeba chová, protože si dal jointa nebo alkohol. Dnes děti začínají experimentovat se „zakázaným ovocem“ dost brzy. Je proto třeba zvýšit pozornost už někdy kolem deset až jedenácti let.

A když něco zjistím?

Pokud se dítě vydalo na nějakou ze šikmých ploch, je třeba zachovat chladnou hlavu a v rámci možností rychle zakročit. „Rozhodně se vyhněte přehnaným emocím, neuskutečnitelným výhrůžkám a zákazům nebo výčitkám. Jednat je třeba věcně,“ radí psycholog.

Dítě musí vědět: co dělá špatně, proč s tím nesouhlasíme a co chceme, aby se změnilo. Zároveň by přesně měl znát I sankce, pokud nedojde k nápravě. Sankce jsou individuální a vy sami nejlépe víte, co vaše dítě dostatečně zasáhne a potrestá. Určitě by to ale nemělo být pár facek!

Vázne-li komunikace

V takto vyostřených rodinných situacích se často stává, že rodiče a děti spolu vlastně nedokáží ani racionálně hovořit. Každý si jede po své linii a druhého neposlouchá, jako by mluvil jinou řečí.

Pak je dobré zkusit rodinnou terapii u psychologa. Ten nejlépe zvládne to, aby dělal mezi vámi „tlumočníka“, díky kterému třeba obě strany pochopí, o co druhému jde.

Informujte se

Pokud výchova vašeho dítěte neprobíhá podle vašich představ, snažte se zjistit co nejvíce informací k danému tématu. K psychologovi nebo pracovníkovi pedagogicko-psychologické poradny můžete jít i sami bez dětí.

Než začnete jednat, vždy si napřed vše dobře promyslete do detailů. Zásadní rozhovor s „viníkem“ je totiž velice důležitý a může ovlivnit nejen vaše vztahy, ale I jeho postoj k celé situaci.

Lada Mašková

Přečtěte si také

Diskuse: Výchova z kloubů vymknutá

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci