Kočka a pes spolu bytě? Proč ne, ale má to svá pravidla

7.10.2016 00:00   |   Zvířata
Máte doma pejska a rádi byste si pořídili i kočičku nebo naopak, ale bojíte se je mít v jedné domácnosti? Soužití psa i kočky pod stejnou střechou nemusí být vůbec žádný problém.

kočka a pes

Stačí dodržovat pár pravidel a pořekadlo Mají se rádi jako kočka a pes se bude říkat ve vaší domácnosti bez ironie. Máme pro vás čtyři nejzákladnější pravidla pro harmonické soužití odvěkých nepřátel – kočky a psa.

Od narození spolu

I když se to na první pohled nezdá, tak pejsci a kočky dokážou být celoživotní věrní přátelé. Důležité je začít je navzájem socializovat již od narození. Nejlepší je, když si pořídíte malé koťátko a štěně najednou, rychleji si tak na sebe zvyknout.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když pes loudí, nechce pamlsek!
I pejsek trpí potravinovou alergií
Naši věrní kamarádi trpí ve vedru jako my

Pokud máte již dospělou kočku nebo psa, tak jim pak pořiďte mláďátko. Nejlepší variantou je dospělý pes a koťátko. Dospělá kočka by mohla mít větší problém přijmout malé štěně.

První dny opatrně

Nejdříve kočku i psa důkladně pozorujte, aby na sebe zbytečně neprskali a nevyjížděli po sobě. V případě, že pes bude chtít kočku honit po bytě, je na místě ho zarazit a pokárat. Psi po nějaké době začnou kočku ve smečce respektovat jako nadřazenou a nechají ji být.

Může se stát, že kočka po psovi vyjede packami, je proto dobré ji ze začátku malinko přistřihnout drápky. Dopřejte si společné chvíle, ale věnujte se také každému zvlášť. Když pohladíte jedno zvíře, pohlaďte ihned i druhé.

Každý má vlastní místo

Je důležité, aby nové štěně či koťátko mělo vlastní místo.  Pro malé kotě je dobré připravit i malý prostor, kam se může jít schovat, když se bude cítit ohrožené.

Toalety u koček dávejte na místo, kam se hned nedostane pes, protože se může stát, že se pejsci budou chtít na kočičím trusu „pochutnat“.

KOČIČÍ SERIÁL

Mývalí kočkopes, který aportuje

Kráska se smaragdovýma očima

Chcete britku nebo siamku?

Mňoukající plyšový medvídek

Šelma ze skandinávských lesů

Kočku doma, či venku?

Mícu, anebo šlechtičnu?

Přítulní a upovídaní Marťánci

Malý levhart ve vašem pokoji Milá číča, co vypadá jako sova

Nenuťte je být stále spolu a hrát si. Pes i kočka si k sobě dřív nebo později najdou cestu sami. Dobré je také dát do pelíšku kočky a pejska dečku, kterou po několika dnech vyměníte. Zvířata si zvyknout na své pachy.

Zásady krmení

Pes a kočka musí mít na jídlo každý vlastní vodu i misku, protože obě zvířata si teritoriálně hlídají stravu. Zvířata určitě také krmte odděleně.

„Rozhodně není vhodně krmit stejnými granulemi či stejnou stravou. Pes a kočka potřebují trochu jiné složení stravy,“ upozorňuje Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

Například kočičí žrádlo je bohatší na bílkoviny a tuky, kterých pes potřebuje o trochu méně. Takže pes krmený kočičím žrádlem může více přibývat na váze.

Kočku je lepší krmit několikrát denně, ideální jsou 2-3 porce denně v pravidelných intervalech.

Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou,  u kočky nevadí ji nechat přes noc. Je to šelmička, která je zvyklá chodit lovit v noci.

ztp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Kočka a pes spolu bytě? Proč ne, ale má to svá pravidla

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci