Národ pejskařů až příliš často věří mýtům a pověrám

27.10.2020 00:00   |   Zvířata
Přesto, že patříme k největším milovníkům psů v Evropě, tak máme zažito několik mýtů o psech, kterým věříme a necháme se jimi při výchově psa ovlivňovat. Je pravda, že psi vidí černobíle? Nesmí jíst vepřové maso? Nebo že se jeden rok lidského života rovná sedmi letům toho psího?

psi

Pokud jde o věk, přepočet 1:7 ukazuje pouze orientační věk, abychom měli lepší představu, ale rozhodně to neznamená, že když je psovi 7 let, je mu jako 49letému člověku. Psi totiž v určitém období svého života stárnou jinak.

První dva roky života vyspívají velmi rychle, ale v pozdějších letech se jejich stárnutí zpomaluje. V prvním roce a půl života to může odpovídat věku 15letého puberťáka. Ve dvou letech už můžeme psa považovat za dospělého.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Psa vybírejte podle biorytmu a způsobu života
Uvažujete o štěňátku?
K zubaři musejí psi i kočky

Velký zřetel musíme brát také na to, o jakou jde rasu a jak je pejsek veliký. Například malé plemeno okolo 10 kil bude mít v pěti letech lidské stáří okolo 38 let. A velký pes nad 40 kilo se bude blížit věku 50letého člověka.

Jak vidí psi?

Jeden z nejčastějších mýtů o psech hovoří o tom, že psi vidí jen černobíle. Mnoho vědeckých pokusů ale toto tvrzení vyvrátilo. Psi vidí pouze jinak barevně než člověk.

Dalo by se to přirovnat, že vidí podobně jako barvoslepí lidé. Barvy rozeznávají jinak než my. Například nevidí rozdíl mezi zelenou a červenou barvou. Svět mají spíše v barvách šedé, žluté a modré.

Mohou psi vepřové?

Velmi frekventovaný mýtus většiny pejskařů je tabu v podávání vepřového masa. Přitom dříve se vepřové maso používalo ke krmení celkem často.

„Ano, z určitého hlediska není vepřové ideální pro všechny psy. Je tučné, proto pro psy seniory nebo psy s nadváhou není příliš vhodné. V rozumné míře je ale ideální pro psy s velkou fyzickou zátěží, kteří potřebují dodat energii,“ říká Martin Pučálka odborník na výživu psů a koček.

„Vhodné je i v období zimy u psů, kteří jsou v kotcích a potřebují energii a podkožní tuk, aby jim nebylo chladno. Pozor ale na vepřové kosti, ty se mohou lámat a později pejskovi způsobit škody ve střevech,“ dodává Pučálka.

Jak je to s ovocem

„Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hrozny, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergické reakce a především vážné problémy s ledvinami,“ upozorňuje Martin Pučálka.

Opatrně bychom psům měli nabízet i například třešně, meruňky a hrušky - způsobují nadýmání, průjmy a a tím i silnou dehydrataci.

Každá fena nemusí mít štěňata

Bohužel velmi častý mýtus u mnoha pejskařů, i když mnoho veterinářů tvrdí opak. Velká část chovatelů si totiž myslí, že pokud bude mít fena štěňata, tak tím předejdou různým zdravotním problémům jako je zánět dělohy nebo falešná březost.

Pokud nechcete štěňata, tak nechte fenu vykastrovat po prvním hárání. Tím zajistíte prevenci mnoha zdravotních komplikací.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Národ pejskařů až příliš často věří mýtům a pověrám

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci