Dobroty bez výčitek. Vždyť jejich příprava je přece samý pohyb

16.12.2012 00:30   |   Hubnutí
Vánoce jsou jednou do roka, proč si nedopřát pohodu na gauči s cukrovím a pohádkami? A co s kily, která nabereme? Pokud byly předvánoční přípravy plné pohybu, není čeho se obávat. Ani sportování nemusíme přehánět. Skvělým začátkem, jak kilům předejít, je třeba svižně pojatý nákup nebo úklid.

hubnutí

Jestliže nejste vášniví sportovci, nikdo po vás nemůže chtít během svátků heroické fyzické výkony. Ty však nejsou nutné, stačí si pohyb rozmyslet, rozplánovat a rozhodně se ho v průběhu prosince nevzdávat. Fyzickou aktivitu představuje veškerý náš pohyb během dne.

Projděte se

„Prvním krokem může být netlačit se kvůli dárkům v přeplněných nákupních centrech, ale projít se po obchodech ve městě. Pokud pak ještě třeba dojdete domů pěšky a vyběhnete si schody bez použití výtahu, máte za sebou příjemnou procházku, splněnou povinnost a dokonce jste spálili v průměru přes 2000 kJ,“ vysvětluje odborná terapeutka Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment®.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak se připravit na tlusté Vánoce?
O Vánocích tloustnou (a škodí si) i děti
Kila z rohlíčků musí pryč. S rozumem!

Podobné je to i s předvánočním úklidem. Nemusí představovat drama a stres, lze se na něj dívat i z té pozitivní stránky.

„Při hodině mytí oken spálí lidské tělo například kolem 1200 kJ za hodinu, u umývání nádobí je to přibližně 800 kJ a při luxování pak přes 1000 kJ,“ doplňuje Gabriela Knosová.

Pohyb s dětskou radostí

Pro udržení váhy a zachování si cvičebních návyků však pouhý úklid a nakupování rozhodně nestačí. Vánoční svátky však často netrávíme ve svém běžném prostředí, odjíždíme z města a dostupnost našich oblíbených sportovních center se nám tak komplikuje. Z tohoto důvodu je nutné fyzické aktivity přesunout ven, do přírody.

Je to ideální příležitost pro oprášení starých sáněk, zdokonalování techniky stavění sněhuláků, pro drsnější nátury pak pro pořádnou koulovačku.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Barevné jídlo nám pomůže zhubnout
Chcete zhubnout? Pořádně se nasnídejte
Při dietě smíte pečivo. Ale vybírejte!

„Pohyb na čerstvém vzduchu nám nepomáhá pouze fyzicky, ale také psychicky. Věřte, že celodenní polehávání u televize nás unaví mnohem víc, než několik hodin v přírodě,“ říká Gabriela Knosová.

Zimní sporty pro každého

Které zimní sporty jsou pro naše tělo nejlepší?

Na to neexistuje správná odpověď, měli bychom si vybírat podle sebe a úplně nejlépe zkombinovat v průběhu svátků několik aktivit dohromady. Kromě již zmíněných dětských radostí se určitě doporučují svižné procházky zasněženou krajinou.

Chůze je jedním z nepřirozenějších pohybů a dá se bez ohledu na počasí provozovat téměř kdekoliv. Tuto aktivitu dokonce doporučila Světová zdravotnická organizace jako nejlepší prostředek k redukci tělesné hmotnosti.

„Procházka by měla trvat minimálně půlhodiny (za tu dobu spálí tělo kolem 1300 kJ) – dobu můžeme postupně zvyšovat a důležité je především dosažení a udržení zvýšené tepové frekvence. Vedle klasické svižné chůze existuje i tzv. nordic walking, při kterém se používají hole a díky nim se zatěžují svaly rovnoměrně,“ zdůrazňuje odborná terapeutka.

Nezapomínejte na brusle

Mezi klasické zimní sporty bezesporu patří bruslení. Jakmile se dostane teplota na několik dní pod bod mrazu, objeví se kolem nás mnoho vhodných sportovních ploch. Využít se dají samozřejmě i umělá kluziště a sportovní haly.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Ovoce při hubnutí: Jaké si vybrat?
Za měsíc pět kilo dolů – když víte, co a jak
Desatero rad na ozdravení životního stylu

„Při rychlejším bruslení spálíte srovnatelné množství kilojoulů, jako při běhu a nezatěžujete si při něm tolik klouby. Ideální je, bruslit podobným způsobem, jako na inline bruslích – odrážet se do boku – tím zpevníte nohy a hýždě jako v žádném jiném sportu,“ radí Gabriela Knosová.

Z lyžování je pro účely hubnutí je nejlepší běh, který představuje více aerobní druh pohybu a zapojuje se do něj velký počet svalů lidského těla. „Běžkování považuji za nejvhodnější volbu mezi zimními sporty.

Posilujete při něm srdce a také téměř celý svalový aparát, což je v redukčním režimu ideální. Pokud běháte intenzivně v těžkém terénu, vaše tělo za hodinu spálí více než 5000 kJ,“ podotýká Gabriela Knosová.

Může vás zajímat

Zhubnout může každá postava, kulička, hruška i véčko
Sedm největších omylů, kvůli kterým nehubnete
Jak nastartovat hubnutí? Nalaďte si metabolismus!

Kromě běžkování je tu sjezdové lyžování a stále oblíbenější snowboarding. U těchto aktivit velmi záleží na době, kterou opravdu strávíte aktivně na svahu, nikoliv ve frontě u vleku či přímo na samotném vleku. Rozhodující je i terén a sjezdová rychlost – čím těžší terén a vyšší rychlost, tím je to samozřejmě lepší.

Efektivně se posilují hýžďové svaly a nohy. Dobrý pozor bychom si však měli dávat na nadměrné zatížení kloubů.

Leden je ideální pro start redukčního programu

V zimě je mnoho příležitostí, jak si aktivně odpočinout a současně zlepšit fyzičku a udělat něco pro své zdraví. A Vánoce jsou ideálním obdobím, kdy se do toho můžeme pustit s celou rodinou! A pokud se přece jen necháte cukrovím zlákat častěji, než je zdrávo, nezoufejte – pořád je tu leden a jeho předsevzetí.

„Leden je ideálním obdobím pro začátek redukčního programu, jelikož se startem nového roku máme mnoho plánů a zhubnout je jedním z nich. Pod vedením odborníků na výživu a pohyb, kteří vás budou soustavně motivovat, si pak můžete být jisti, že do plavek budete opět krásně štíhlí,“ dodává Gabriela Knosová.

tzp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Dobroty bez výčitek. Vždyť jejich příprava je přece samý pohyb

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci