Dopřáváte si meníčka? I tak můžete zhubnout

15.5.2014 01:00   |   Hubnutí
Hubnete? Naučíme vás, jak si poradit s obyčejnými obědovými meníčky tak, abyste se cítili fit a shazovali kilogramy.

meníčko, hubnutí

Zdravé hubnutí totiž dnes není jen otázkou diet, drahých potravin nebo zázračných tabletek. Velmi často stačí „jen“ správná úprava jídelníčku a nevelká dávka pravidelného pohybu.

„Díky tomu si tak dnes i dietáři mohou v restauracích dopřát meníčka,“ vysvětluje odborná terapeutka Kristýna Galová (na snímku vpravo) z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment®.

„Meníčka totiž nemusejí být žádnou překážkou v tom, abychom dali svůj stravovací režim do pořádku.“

Ať chodíte na obědy do jakékoliv restaurace a dáváte si k jídlu cokoliv, mějte vždy na paměti základní stravovací pravidlo: Zohledňujte skladbu celodenního jídelníčku.

Pokud bude váš celodenní jídelníček vyvážený, můžete si i při redukci nadváhy dovolit na obědě přílohu a čas od času zhřešit jídlem, které by žádný dietolog nedoporučil.

V rámci meníčkových obědů si pak můžete dát také nezahušťovanou polévku typu masový či zeleninový vývar, ideální ale je, když víte, z jakých surovin se jídlo připravuje.

VZOROVÝ JÍDELNÍČEK

Pro každý denní chod si z našeho přehledu vyberte
libovolné jídlo.
Jakákoliv kombinace pokrmů zaručuje, že váš
denní příjem energie bude v doporučeném rozmezí
a nepřekročí hodnotu 5500 kJ.

Spolu s odbornou terapeutkou Kristýnou Galovou jsme pro vás vybrali sedm jídel, která se v našich restauracích pravidelně objevují. Nutričně jsme je zhodnotili a navrhli, jak je upravit tak, abyste se s nimi nemuseli bát hubnout.

Penne s kuřecím masem a drcenými rajčaty

Přibližná energetická hodnota 1500 kJ obsahuje: 9 g tuků, 18 g bílkovin, 65 g sacharidů.

Komentář K. Galové: Obědová klasika těch, kdo koketují s myšlenkou hubnutí. A mají pravdu. Jednou za týden jsou těstoviny vhodnou obědovou variantou a v pořádku je i energetická hodnota a skladba živin. K dokonalosti chybí snad už jen více čerstvé zeleniny pro doplnění vlákniny.

Segedínský guláš s houskovým knedlíkem

Guláš – 1900 kJ: 40 g tuků, 14 g bílkovin, 10 g sacharidů.
4 knedlíky – 1400 kJ: 2 g tuků, 11 g bílkovin, 67 g sacharidů.

Komentář K. Galové: Tohle je naopak česká omáčková klasika. Velmi oblíbená, ale stejně jako svíčková s pěti knedlíky je i segedín pro zdravý životní styl nevhodný. Obsahuje hodně nasycených tuků z tučného masa, a přitom málo kvalitních bílkovin, zásmažku či jíšku s moukou. A knedlíky? Ty mají nízkou výživovou hodnotu, o vysokém glykemickém indexu ani nemluvě. Pokud si ale dáte místo šesti dva, energii rychle ušetříte.

Vepřová panenka v bramboráku, salát Coleslaw

Vepřová panenka 100 g – 610 kJ: 5 g tuků, 20 g bílkovin.
Bramborák 90 g – 1500 kJ: 16 g bílkovin, 59 g sacharidů.
Salát Coleslaw – 559 kJ: 8 g tuků, 1 g bílkovin, 12 g sacharidů.

Komentář K. Galové: Vepřová panenka je sama o sobě v pořádku. Bramborák z ní ale seškrábejte. Je smažený, obsahuje hodně tuku a má vysoký glykemický index. Místo něj si radši dejte malou porci vařených brambor s čerstvou pažitkou.I když zní salát Coleslaw velmi zdravě, pozor na něj. Většinou nikdy neznáme jeho přesné složení. A pokud navíc obsahuje dressing nebo jinou zálivku, může to být nenápadný rozvraceč hubnoucích pokusů. Objednejte si místo něj radši samotnou zeleninu, kterou dochutíte trochou kvalitního rostlinného oleje, balzamico octa nebo citronové šťávy.

Gratinovaná brokolice se sýrovou omáčkou

Hodnota jen pro brokolici gratinovanou se sýrem – cca 1100 kJ: 15 g tuků, 11 g bílkovin, 18 g sacharidů.

Komentář K. Galové: Omáčkám, které se k podobným jídlům dodávají, se vyhněte obloukem. Bývají velmi často instantní a velmi nezdravé a ani ty domácí, zahušťené jíškou nebo smetanou, nejsou žádná výhra. Místo nich si nechte zeleninu zapéct pouze se sýrem. I na něj si ale dejte pozor, ať neobsahuje víc jak 40 % tuku v sušině.

Může vás zajímat

Tuk v jídle ještě neznamená tloustnutí
Špeky a obezita. Jak poznat zdravý tuk?
Pošlete dál: Nejlepších 50 bouračů tuku

Caesar salát

Caesar salát: trhané lístky římského salátu s hoblinkami parmazánu, originální dresink – 2273 kJ: 31 g tuků, 38 g bílkovin, 27 g sacharidů.

Komentář K. Galové: Není Caesar jako Caesar. Dřív, než si na zdánlivě zdravou laskominu uděláte chuť, poptejte se, jaké ingredience obsahuje. Receptura může být totiž různá, a tak zjistěte, zda-li je v salátu použito grilované kuřecí maso, nebo častější varianta – maso smažené v trojobalu a krájené na kostky. Originální dresink si pak nechte naservírovat zvlášť a použijte ho jen malé množství. Porci tuku a energie snížíte i tím, že smažené krutony vyměníte za krutony opražené nasucho.

Pečená kachna, dušené zelí, variace knedlíků

Kachna – 3200 kJ: 70 g tuků, 23 g bílkovin, 2 g sacharidů.
Zelí dušené – 400 kJ: 5 g tuků, 4 g bílkovin, 15 g sacharidů.
4 knedlíky – 1400 kJ: 2 g tuků, 11 g bílkovin, 67 g sacharidů.

Komentář K. Galové: Další z domácích klasik, na kterou dá sotvakdo dopustit. A nemusí. I když je kachní maso tučné, můžete ho použít, pokud jde o maso z prsou, bez kůže a bez výpeku. Jistější to ale budete mít s masem kuřecím, nebo krůtím pečeným bez kůže. Dušené zelí s minimem zahuštění není také žádná tragédie. A pokud si ho dáte dvojitou porci a vynecháte knedlíky, může být i toto jídlo vhodnou alternativou.

150 g Kuřecí steak na rozmarýnu, brambor

Kuřecí steak asi 100 g – 550 kJ: 2 g tuků, 28 g bílkovin, 1 g sacharidů.
Brambory 200 g – 660 kJ: 0,6 g tuků, 3,5 g bílkovin, 36 g sacharidů.

Komentář K. Galové: Poloviční porce brambor a salát z čerstvé zeleniny změní toto jídlo na jeden z nejvhodnějších pokrmů pro všechny, kdo touží po zdravé stravě.

tzp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Dopřáváte si meníčka? I tak můžete zhubnout

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci