Obezita jako nepřítel intimního života

24.4.2012 00:00   |   Sex a vztahy
Ač mnozí řeší svá přebytečná kila především z estetických důvodů, nadváha zdaleka není pouze problémem vzhledu. Může negativně ovlivňovat náš zdravotní stav a také sexuální život.

obezita a sex

Nejde jen o psychický efekt, kdy nespokojenost s vlastním tělem brání prožívat intimní chvíle přirozeně, uvolněně a s potěšením.

Obezita jako taková nemá vliv na sexuální apetenci – sexuální touha je u obézních stejná jako u lidí s normální hmotností.

Sexuální život však negativně ovlivňují zdravotní komplikace, které s obezitou bezprostředně souvisí.

„Nejpozději do pěti let od výrazného zvýšení váhy se projevuje zvýšení krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a také cholesterolu, které pak často způsobuje erektilní dysfunkci a další problémy,“ vysvětluje Kristýna Galová (na snímku vpravo) z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment®.

Už za 10 týdnů zlepšíte zdraví

Svůj zdravotní stav můžete výrazně změnit již za 10 týdnů cvičení. Potvrdil to průzkum, který Institutu kompliment® provedl na vzorku 70 lidí s nadváhou a obezitou, u kterých byla diagnostikována hypertenze I. a II. Stupně. Jejich průměrný věk byl 49,7 let.

V průběhu redukčního programu respondenti zhubli průměrně 9,2 kg a jejich zdravotní stav se výrazně zlepšil.

  • 69,8 % respondentů původně zařazených do kategorie "I. stupeň hypertenze" bylo přeřazeno do kategorie "optimální, normální nebo vyšší normální hodnota krevního tlaku".
  • 57,1 % respondentů původně zařazených do kategorie "II. stupeň hypertenze" bylo přeřazeno do kategorie "I. stupeň hypertenze".
  • Zbylých 42,9 % respondentů z této skupiny dokonce nově spadá do kategorie "normální" nebo "vyšší normální hodnota"!

„Je více než jisté, že redukce hmotnosti přímo souvisí se zlepšením stavu zdraví,“ říká Kristýna Galová. „U mužů má například velmi pozitivní účinek na erektilní dysfunkci a to nejen prostřednictvím zlepšení metabolismu buněk, ale také poklesu krevního tlaku a cholesterolu.“

Díky zlepšení stavu totiž často dochází k úplnému vysazení léků a zamezení jejich vedlejších účinků. Zdravý životní styl je tak nejlepší cestou ke zdraví a zároveň i spokojenému partnerskému životu.

Nadváha sex komplikuje

Obezita ovlivňuje především krevní oběh, který hraje zásadní roli ve funkčnosti sexuálních orgánů. Například vysoký krevní tlak a ateroskleróza bývají přímou příčinou nedostatečného prokrvení tkání a svalů, a tedy i erektilní dysfunkce. Je třeba ovšem dodat, že ta může být i nežádoucím vedlejším účinkem léků, které lékaři právě na tato onemocnění indikují!

Nadváha však neovlivňuje pouze mužskou erekci – ač to není obecně známý fakt, i u žen dochází při sexuálním vzrušení k erekci, a to v klitorisu a tkáni v okolí pochvy. Snížená citlivost je navíc doprovázena horší schopností lubrikace, která výrazně ovlivňuje požitek ze sexu.

A protože nadváha organismus celkově zatěžuje a oslabuje, snižuje se i sexuální výkonnost. Výrazná obezita navíc může samotný akt znesnadňovat i po technické stránce: obézní lidé se rychleji zadýchávají a musejí hledat vhodné polohy, protože některé jsou pro ně prostě nerealizovatelné.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Špeky a obezita. Jak poznat zdravý tuk?
Nedaří se vám zhubnout? V genech to asi neni
Spánek v boji proti obezitě a infarktu

U žen však stále hlavní příčinou problémů v intimním životě bývá psychika. Žena, která nemá ráda své tělo, se při sexu nedokáže uvolnit, protože se neustále soustředí na to, jak zamaskovat svá kila navíc. V důsledku toho pak často není schopna dosáhnout orgasmu.

„O intimním životě ženy s nadváhou nerady mluví. Po zhubnutí jsou však otevřenější a mnohé se nám se svými pocity svěří. Zlepšení intimního života připisují nejenom atraktivnějšímu vzhledu, ale také zvýšenému pocitu sebejistoty,“ potvrzuje Kristýna Galová.

 

Překvapivě však i u mužů hraje psychika roli. Vedle toho, že jim bříško často překáží, erektilní dysfunkce pro ně bývá velmi delikátní téma. A tak raději předstírají, že jsou unavení, než aby přiznali, že se bojí, že „selžou“. Žena si toto odmítání vysvětluje ztrátou zájmu o její tělo, případně začne muže podezírat z nevěry. A tak namísto toho, aby partneři problém společně řešili, oba se uzavírají do sebe a problém se prohlubuje.

Řešení je jednoduché...

Kdo by na závěr čekal řešení, které je snadné a rychlé, bude zklamán. Jediné opravdu dlouhodobé je: zhubnout.

Každý kilogram, kterého se vám podaří zbavit, zlepší stav vašeho organismu i váš osobní pocit. Budete se cítit lépe a sebevědoměji a vycítí to i vaše okolí.

tzp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Obezita jako nepřítel intimního života

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci