Do svatby se neženou. Manželství se přežilo?

14.2.2012 00:30   |   Sex a vztahy
Žijí spolu, starají se společně o děti, domácnost, jezdí za babičkami. Ale do svatby se neženou. Trend, který můžeme sledovat ve stále více případech.

manželství přežitek

Partnerské vztahy jsou pro náš život velmi důležité. Poskytují nám pocit lásky, přijetí, že k někomu patříme a pevnou základnu pro vytvoření budoucí rodiny. V dobách ne tak dávných bylo samozřejmé, že popsaný láskyplný vztah končil svatbou.

Neuvažovali o sňatku

David a Linda spolu chodili už od střední školy. Na vysoké je všichni přátelé brali už jako pár, také obojí rodiče už počítali s tím, že se vezmou. Proto všechny kolem překvapili tím , že po studiích spolu začali žít, ale o sňatku nechtěli ani slyšet. Dokonce se nechali slyšet, že ani v budoucnu o něm neuvažují.

Samozřejmě tím zklamali hlavně svoje rodiče, kteří si společnou budoucnost svých dětí představovali v manželství, ne jako pouhé soužití. Kamarádi a známí ale zůstali v klidu: pro ně je to úplně normální alternativa soužití. Důležité je přece společně žít a vychovávat děti.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Můj partner bydlí v jiném městě
Když je partner vaším dítětem
Kam až je žárlivost normální?

Nastal problém

Po dvou letech se Davidovi a Lindě narodila dcera. A přišly první komplikace ve vztahu. Linda chtěla jít zase brzy do zaměstnání. David se ale nechtěl nijak omezovat a očekával od Lindy, že bude s dcerou doma.

Mladí rodiče se začali hádat, vyčítat si vzájemná nenaplněná očekávání a také jejich sexuální život začal být problematický. Pnutí se stupňovalo a vyvrcholilo Lindiným odchodem k rodičům.

Spolu s Lindou se odstěhovala i dcera. Ale s tou se David chtěl dál vídat... A také nebylo zřejmé, jak uspořádat majetkové záležitosti. Naštěstí se krizi podařilo překonat, vztah zachránit v zájmu všech tří, a také společné kasy, protože soudní spory by jistě něco stály…

Dnešní páry mají více možností

Dříve instituce manželství přinášela řadu důležitých sociálních aspektů. Spojovaly se tak majetky, rody i náboženská přesvědčení. Později manželství představovalo nejen hodnotově základ pro rodinu, ale i ekonomicky na sobě závislou jednotku.

V dnešní době je situace jiná. Běžný evropský pár se rozhoduje většinou jen o tom, zda spolu dva jedinci chtějí být či nikoliv. Žena už zdaleka není ekonomicky závislá na partnerovi jako dříve. Nezřídka v páru více vydělává ona a muž leckdy zůstává s dětmi na mateřské sám.

A možná i vy znáte také vztahy na dálku, které docela dobře fungují díky moderním komunikačním technologiím…

Tomu všemu odpovídá trend dnešních mladých lidí – vzniká stále více možností vzájemného soužití beze sňatku. A protože společnost je stále tolerantnější, přijímá to dnes jako zcela legitimní formu soužití.

Rituál i právnický akt

„Sňatek je nejen významným rituálem, ale i důležitým právním aktem. Během obřadu se snoubenci vyslovují k tomu, že spolu chtějí být, a to jak před sebou samými tak i před svou rodinou a přáteli, zavazují se ke společné odpovědnosti,“ připomíná psycholog PhDr. Jan Suda.

„Při první krizi je daleko těžší odejít z manželství, než ze vztahu, kde spolu pár jen žije.

A to se také často děje. Volné vztahy mají tendenci rozpadat se dříve při větší krizi, než manželství,“ dodává psycholog.

U párů, které se nevzaly a rozešly, je také složitější se vzájemně domluvit o majetku, na péči o děti atd. Záleží víceméně na jejich dobré vůli, jak se domluví. „U manželů při rozvodu pravidla rozchodu většinou určí soud, což bývá někdy jednodušší,“ připomíná Suda.

Co přinese budoucnost?

Kam se bude ubírat instituce manželství v budoucnu? Podle společenského pohybu je to už nyní víc než jasné. Pro dnešní generaci instituce manželství pro společný partnerský život není nijak nezbytná.

Stále více mladých lidí má dojem, že manželstvím ztrácejí pocit svobody a možností využití mnoha příležitostí jak pracovních, vztahových či jiných. Naštěstí je stále dost párů, které ctí romantiku i tradice, aby naši potomci v nejbližší budoucnosti nemuseli na ukázku někdejší svatby zajet do skanzenu. Ale co bude za padesát nebo sto let…

owl

Přečtěte si také

Diskuse: Do svatby se neženou. Manželství se přežilo?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci