Situaci mění jen rozhovor, naučte se to

17.6.2010 02:00   |   Sex a vztahy
Konfliktní situace vznikají často. Pokud opravdu chceme něco pro nás důležitého prosadit, musíme umět obhájit svoje stanovisko.

rozhovor

Sporů zažíváme mnoho – od pracovních přes běžné pře lidí, kteří se náhodně octnou v nějaké zátěžové situaci, až po partnerské konflikty, jež nakonec mohou vést ke krizi či rozchodu partnerů. Co proti tomu dělat?

Rozchod bez vysvětlení

Renata přišla do poradny poté, co se zhroutila z rozchodu s přítelem, s nímž žila přes tři roky. Opustil ji prakticky ze dne na den, aniž by jí to jakkoliv vysvětlil. Pokoušela se s ním spojit, chtěla po něm alespoň nějaké vyjádření.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Inspirace při výběru partnera? Pohádky!
Jdu na pivo. Nevím, kdy přijdu
Kdo nežárlí, nemiluje? Jen mýtus

Je pravda, že poslední dobou to mezi nimi nijak nejiskřilo, ale to přikládala tomu, že už jsou spolu již delší dobu. Během rozhovoru s psychologem ale zjistila dvě důležité věci:

  1. tím, že s přítelem rozchod proběhl bez vysvětlení, uvízla v situaci, se kterou si opravdu nevěděla rady. Takový rozchod byl sice pro přítele pohodlnější, ale jí poskytl velký prostor k představám a pochybnostem, které s realitou neměly nic společného. Jednoduše řečeno mohla bojovat leda s větrnými mlýny.
  2. na přímé dotazy odborníka na to, jakou měl Renatin přítel vlastně představu o společném životě, nevěděla co by na to odpověděla. Nikdy totiž o ničem pro vztah podstatném spolu vlastně nemluvili.

rozhovor

Na počátku je vždy slovo

„To co nás liší od zvířat je řeč. Dělá tím náš svět mnohem složitějším, ale také naplněnějším. Na počátku vývoje lidstva to bylo nepochybně mnohem jednodušší než dnes, ale to nic nemění na tom, že slovo je jedním z nejdůležitějších nástrojů vývoje,“ popisuje psycholožka Mgr. Miroslava Tesařová. „Díky slovu mohli lidé měnit situace. Mohlo dojít k boji, ale také k mírovým jednáním.“

Když se s někým potřebujeme domluvit, nebo mu porozumět, můžeme to dokázat jen prostřednictvím rozhovoru. Neplatí milenecké „Jedno tělo – jedna duše“ a automatické předpokládání, že ten druhý chce přesně to, co já.

Většinou to bývá přesně naopak, vždyť si připomeňme, že právě protiklady se přitahují. A pokud spolu partneři neprobírají důležité otázky z jakéhokoli důvodu, třeba, že to jeden z nich neumí, nebo si prostě myslí, že ten druhý chce automaticky totéž, zakládají si na problémy.

Je to jednoduchá zkušenost

Určitě každý zažil situaci, kdy po nějakém důležitém rozhovoru změnil svůj názor či stanovisko vůči tomu, s kým rozhovor vedl. A možná se vám stalo, že jste s blízkým člověkem či spolupracovníkem o důležitých věcech nemluvili, protože to prostě neuměli. Je potřeba se to naučit a rozhovor zahájit.

Renata automaticky předpokládala, že ten druhý chce od partnerství totéž co ona. Mlčela ona i on. A když sklenice symbolicky přetekla poslední kapkou, přítel bez vysvětlení odešel. To zase tehdy on neuchopil do slov proč odchází a tím jí vlastně uvěznil do pochybností a také očekávání, že se třeba vrátí zpět.

owl

Přečtěte si také

Diskuse: Situaci mění jen rozhovor, naučte se to

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci