Inspirace při výběru partnera? Pohádky!

20.5.2010 00:00   |   Sex a vztahy
Dobro zvítězí vždycky nad zlem. Odměna musí být zasloužená a drak poražen. Prostě, láska a pravda vítězí.

líbá žábu

Celé naše dětství provázejí pohádky. Ale mají také tu kouzelnou moc, že v nás mohou zanechat hluboce zakořeněnou inspiraci při výběru životního partnera. Protože výběr partnera je jakýmsi předmětem pohádkových příběhů.

Království závislé na následnictví

„Právě pohádky poukazují na skutečnost, že jakého si vybereme partnera – tedy, jak uspořádáme své království, tak se nám bude žít,“ vysvětluje psycholožka Mgr. Miroslava Tesařová.

„A nejen nám se tak bude žít, ale i všem, kteří naše království obývají. Výběr partnera, kvůli vzájemné lásce a zdolávání překážek při jeho získávání, totiž vede k dobrému a plnému partnerskému životu – jak nám pohádky stále znovu dokazují.“

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Matka a dcera – přítelkyně nebo rivalky?
Proč nám od malička lžou?
Vztah v 15 = předčasná dospělost?

Důležité je, aby rozhodnutí při volbě toho pravého bylo učiněno na základě lásky, která je v mnoha ohledech zkoušena, aby se tím posílila.

Klíčové jsou schopnosti

Princezna si bere hloupého Honzu, aby mohl být moudrým králem. Princ se vydává na dlouhou strastiplnou pouť, aby zažil četné zkoušky a přivedl laskavou budoucí královnu, matku dalšího pokolení.

Samozřejmě to není vždy snadné a mnohdy se bez odvahy nelze obejít. Určitě je nutné vyvarovat se náhlých a impulzívních rozhodnutí. Také nátlak rodičů či dalších, například bohatého soka, je potřeba překonat a utkat se s tím.

„Klíčové jsou schopnosti, vůle a vzájemná láska. Ne původ, moc, čáry, touha po bohatství“ dodává psycholožka.

princezny

Výběr podle pohádkové postavy

Pohádkové postavy vyjadřují určité konkrétní vlastnosti, které nás osloví a mohou inspirovat při výběru protějšku. Pokud se vám líbil vždy princ Bajaja, budete zřejmě dávat přednost muži, který je silný, umí zůstat v pozadí a poznat pravou chvíli, kdy projevit sám sebe a své city.

A taková Zlatovláska může být prototypem ženy, která klade důraz na svou ženskost a umí nenásilně prosadit to, co považuje za správné. Nikdy nejde do otevřeného boje. Její zbraně jsou jemné a nenápadné, avšak o to účinnější.

... a žili spolu šťastně až do smrti

Téměř každá pohádka končí tak, že po všech dějích a činech jejích protagonistů dvojice vyhrává a dostává naději na celý zbytek svého života. Je to pohádkový, zasloužený závěr. Jen v reálném, obyčejném životě není každý ochoten podstupovat takovou pouť. Postavit se všem nástrahám a vyhrát svou životní lásku.

Nicméně, pohádkové „vzorce“ máme všichni někde v podvědomí. Jen si to neuvědomujeme. A když v našem království – partnerství – dojde ke krizi, protože jsme na začátku měli jen očekávání, nepřekonávali překážky, nebo se brali nikoliv z lásky, pak se najednou velmi divíme...

owl

Přečtěte si také

Diskuse: Inspirace při výběru partnera? Pohádky!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci