Znáte netholismus, závislost na internetu?

13.5.2010 00:30   |   Sex a vztahy
Možná jím trpí někdo z vašich blízkých. Možná dokonce i vy?! Netholismem označují odborníci závislost na internetu.

pc maniak

Jde o nutkavou potřebu prohlížet internetové stránky, komunikovat na chatech, hrát hry či psát množství emailů. V sousedním Polsku soud dokonce nařídil 33leté matce čtyř dětí léčbu, žena zůstala s dětmi po rozvodu sama, neplatila žádné účty a o děti se nestarala. Všechny peníze i čas investovala do internetového připojení.

Příznaky této závislosti se projevují samozřejmě nezvladatelnou potřebou používat internet. S následnými abstinenčními příznaky jako je nervozita, podrážděnost a agresivita pokud k internetu možný přístup není. A zhusta zanedbáváním pracovních povinností s pocity viny i marnými pokusy zlozvyk nějak omezit.

Renatina realita

Renata hledala pomoc v poradně pro závislé, protože si už nevěděla rady. Její přítel Pavel trávil v internetovém světě stále více času. Ztrácel zájem o vše, co se týkalo jeho života, začal se úplně uzavírat před skutečným světem. Dříve se spoustou plánů, teď nic, jen mnoho hodin denně u počítače. Postupně tak začal trávit i celé noci. Dříve jej omezovaly poplatky za „telefonní“ připojení, ty ale vyřešil příznivý paušál za neomezené bezdrátové připojení…

Může vás zajímat

Matka a dcera - přítelkyně nebo rivalky?
Proč nám od malička lžou?
Vztah v 15 = předčasná dospělost?

Nezajímal se už o své přátele, dával přednost těm virtuálním. Postupně se to začalo týkat i vztahu s Renatou. Nikam už spolu nechodili, neprojevoval o ni zájem ani sexuálně. Pak objevila, že místo sexuálních zážitků s ní si „užívá“ na pornografických stránkách. Tam chatoval a vystupoval pod různými identitami. Když jej s tím konfrontovala tvrdil, že je to nesmysl, lhal a reagoval podrážděně.

Renata ale nechtěla, aby se přiznal. Do určité míry to byla ochotna tolerovat. Chtěla jen, aby čas strávený ve virtuálním světě omezil. Zkoušel to, ale nedokázal se mnoha hodin na internetu vzdát. I když si to zatím nepřiznal, začala se u něj klubat patologická závislost.

maniak

Kde je hranice patologie?

  • Pokud člověk tráví na internetu až 20 hodin denně, o normálním stavu se už nedá mluvit. A není nic neobvyklého i 30 a více hodin v kuse, přerušené jen nutným odskočením na toletu, případně do ledničky. Chodí-li závislý vůbec spát, pak až nad ránem.
  • Dalším projevem bývá postupná ztráta zájmů a kamarádů. Dotyčného už nezajímají, má jen internet a nové virtuální přátelé.
  • Posledním příznakem je, že člověk pokračuje ve virtuálním životě i přes škodlivé vlivy na zdraví. Má třeba bolesti páteře, ale stejně každé ráno usedne k počítači.

Podceňovat tyto projevy se rozhodně nevyplácí, protože závislost na internetu nemá podobu jen zdravotních problémů. Postižena je psychika.

Léčba? Jako u ostatních závislostí

Léčba netholismu je složitá, stejně jako léčba alkoholismu či závislosti na hracích automatech. Psychoterapeuti pomáhají nemocnému najít novou životní strategii, zaplnit prázdné bílé místo po internetu.

Je to dlouhodobý proces, ke kterému závislého zpravidla nakonec přivede ztráta rodiny, zaměstnání a následné finanční potíže - tak jako u každé jiné závislosti. Musí zkrátka dopadnout až na dno, od kterého nezbývá než se odrazit a naučit se zase žít plnohodnotně v realitě.

owl

Přečtěte si také


Diskuse: Znáte netholismus, závislost na internetu?

RE: pro Jakuba

21.4.2011   |   11:06   |   od: Heda Pečená
To, že situaci chcete nějak vyřešit, je určitě dobré. Avšak je potřeba si uvědomit, zda chcete mít doma klid, anebo chcete rovnou něco změnit. To je, Jakube, první krok. Pokud to budete dělat jen kvůli mámě, nebude to dlouhodobě fungovat.
Nemá zřejmě smysl tady opakovat známé pravdy, že jakkoliv jsou počítačové hry běžnou realitou, také řeší a nahrazují běžné podněty a zkušenosti, pokud se váš obzor zúží pouze na tyto prožitky. Zkrátka, jde o snadno dostupnou jinou realitu, v níž jsou jasná pravidla. To v životě není, a to je na něm tak krásné.
Takže, pomoc, kterou hledáte, si můžete dát jen vy sám. A to tak, že budete od života chtít víc, než jen tohle. Chce to aktivitu a chuť zkoušet nové věci.
Cesta je naučit se sám se sebou jinak zacházet a chtít své závislé chování na dějích ve virtuální realitě omezit. Jde o závislé chování prostě proto, že je velmi snadno dostupné a dává vám jisté podněty.
Je tudíž dobré uvědomit si, že za to, jak žijete svůj život, nesete odpovědnost jen vy - ale to už jsem napsala hned na začátku odpovědi.
Rozmyslete si, zda změnu chcete i vy, nejen máma, abyste měl klid.
Držím vám palce!

Problém

20.4.2011   |   18:51   |   od: Kuba
Dobrý den, jsem teenager, je mi 17 let a mám problém s netholismem. Jelikož mě moc baví hrát s kamarády na počítači, tak se o moc dalších věcí nezajímám. Ale mojí mámě to hrozně vadí.
Na počítači hraju okolo 7-8 hodin, když přijdu ze školy. Jinak víc jak 12 hodin bych zatím nevydržel.
Vadí mi, že kamarádi mohou hrát po večerech, což já nemohu. Musím skončit v 10 hodin večer, když je škola, ani na TV nemohu - prostě nic, spát. To se mi zdá trochu ujeté, když je mi skoro 18 let. Vadí mi to hodně, jelikož nic jiného mě nezajímá. Já prostě hraji s kamarády, které znám, které jsem viděl nebo uvidím. A baví mě to.
Samozřejmě, že když je venku krásně, tak se mi chce jít ven. Akorát žiji v lokalitě, kde nějaké akce a podobně nejsou, i když rád hraji basketbal a možná i ten skateboard by se našel.
Myslím si, že moje máma je spíše víc závislejší na tom, abych PC vypnul, než já na tom internetu - i když jsem jí do očí řekl, že jsem závislý. Prostě nemůže překousnout, že tady sedím pořád. Říká mi Já jsem kdysi chodila tam, dělala tam atd. Ale doby se změnily. Bohužel, bohudík. Kdo ví.
Kdyby byla možnost mi nějak poradit, co s tím, rád to uvítám. A kdybyste se chtěli na cokoliv zeptat, jsem ochoten odpovědět přes email.
No, rád bych to nějak vyřešil, abychom byli spokojení. Bohužel, každý ale máme svůj názor a navzájem to nikomu nevyhovuje.
Přivítám a uvážím jakoukoliv pomoc. Děkuji.
Zobrazeny poslední 2 příspěvky, celkový počet 2 příspěvky.
poslední příspěvek: 21. 4. 2011 11:06
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci