Znáte netholismus, závislost na internetu?
13.5.2010 00:30 | Sex a vztahyJde o nutkavou potřebu prohlížet internetové stránky, komunikovat na chatech, hrát hry či psát množství emailů. V sousedním Polsku soud dokonce nařídil 33leté matce čtyř dětí léčbu, žena zůstala s dětmi po rozvodu sama, neplatila žádné účty a o děti se nestarala. Všechny peníze i čas investovala do internetového připojení.
Příznaky této závislosti se projevují samozřejmě nezvladatelnou potřebou používat internet. S následnými abstinenčními příznaky jako je nervozita, podrážděnost a agresivita pokud k internetu možný přístup není. A zhusta zanedbáváním pracovních povinností s pocity viny i marnými pokusy zlozvyk nějak omezit.
Renatina realita
Renata hledala pomoc v poradně pro závislé, protože si už nevěděla rady. Její přítel Pavel trávil v internetovém světě stále více času. Ztrácel zájem o vše, co se týkalo jeho života, začal se úplně uzavírat před skutečným světem. Dříve se spoustou plánů, teď nic, jen mnoho hodin denně u počítače. Postupně tak začal trávit i celé noci. Dříve jej omezovaly poplatky za „telefonní“ připojení, ty ale vyřešil příznivý paušál za neomezené bezdrátové připojení…
Může vás zajímatMatka a dcera - přítelkyně nebo rivalky? |
Nezajímal se už o své přátele, dával přednost těm virtuálním. Postupně se to začalo týkat i vztahu s Renatou. Nikam už spolu nechodili, neprojevoval o ni zájem ani sexuálně. Pak objevila, že místo sexuálních zážitků s ní si „užívá“ na pornografických stránkách. Tam chatoval a vystupoval pod různými identitami. Když jej s tím konfrontovala tvrdil, že je to nesmysl, lhal a reagoval podrážděně.
Renata ale nechtěla, aby se přiznal. Do určité míry to byla ochotna tolerovat. Chtěla jen, aby čas strávený ve virtuálním světě omezil. Zkoušel to, ale nedokázal se mnoha hodin na internetu vzdát. I když si to zatím nepřiznal, začala se u něj klubat patologická závislost.
Kde je hranice patologie?
- Pokud člověk tráví na internetu až 20 hodin denně, o normálním stavu se už nedá mluvit. A není nic neobvyklého i 30 a více hodin v kuse, přerušené jen nutným odskočením na toletu, případně do ledničky. Chodí-li závislý vůbec spát, pak až nad ránem.
- Dalším projevem bývá postupná ztráta zájmů a kamarádů. Dotyčného už nezajímají, má jen internet a nové virtuální přátelé.
- Posledním příznakem je, že člověk pokračuje ve virtuálním životě i přes škodlivé vlivy na zdraví. Má třeba bolesti páteře, ale stejně každé ráno usedne k počítači.
Podceňovat tyto projevy se rozhodně nevyplácí, protože závislost na internetu nemá podobu jen zdravotních problémů. Postižena je psychika.
Léčba? Jako u ostatních závislostí
Léčba netholismu je složitá, stejně jako léčba alkoholismu či závislosti na hracích automatech. Psychoterapeuti pomáhají nemocnému najít novou životní strategii, zaplnit prázdné bílé místo po internetu.
Je to dlouhodobý proces, ke kterému závislého zpravidla nakonec přivede ztráta rodiny, zaměstnání a následné finanční potíže - tak jako u každé jiné závislosti. Musí zkrátka dopadnout až na dno, od kterého nezbývá než se odrazit a naučit se zase žít plnohodnotně v realitě.
owl
Přečtěte si také |
---|