Jdu na pivo. Nevím, kdy přijdu...

25.3.2010 00:00   |   Sex a vztahy
V lidských vztazích se setkáváme s některými nepochopitelnými reakcemi. Je to samozřejmé, protože součástí vztahů, zejména partnerských, jsou city a emoce.

na pivu

I naprosto neškodné sdělení Jdu na pivo… může vyvolat poprask. Záleží samozřejmě na formě sdělení a vztahu partnerů.

Nevyjádřené emoce bývají často převlečeny do zástupného jednání. To s původním pocitem nemá už nic společného, vypadají pak pro partnera nepochopitelně a iracionálně. Jak najít vzájemnou řeč i v okamžicích, kdy se jeden chová jako smyslů zbavený a druhý nechápe, co se to vlastně stalo, i když to pravděpodobně vyvolal on sám?

Strach ze ztráty

Výzkumy prokázaly, že je pro člověka pocitově horší ztratit 1000 korun, než získat vyšší částku. Souvisí to s naším strachem ze ztráty něčeho, co už jsme vlastnili. Jakkoliv slovo „vlastnit“ do partnerství v našich zeměpisných šířkách nepatří, je jasné o čem je řeč.

Jde o iracionální pocit vlastnění partnera, které je vždy ohroženo, když se začne měnit, jinak chovat, stýkat s někým, o kom si myslíme, že nám jej může odvést. Je s podivem, že nezačneme řešit problémy, které souvisí se změnami v tom druhém. Spíše podlehneme strachu ze ztráty a ten nás ovládne, i když s realitou nemusí mít nic společného. Začneme se chovat jako blázni.

rozzuřená

Z ničeho je tu riziko

Abychom ztrátě předešli vystavujeme se nesmírným rizikům, které začnou vztah ohrozit doopravdy. Například, když jeden z partnerů chce být raději doma a ten druhý dává přednost společnosti přátel.

Pokud si o tom spolu nepovídají, může to vést k nejistotám, jež mohou skončit například až prohlížením si obsahu sms zpráv. Přichází ztráta důvěry mezi partnery a to už je závažnější.

I když na začátku toho všeho byl iracionální strach, že ztrácíme toho druhého.

Způsob sdělení je důležitý

Často je mnohem důležitější způsob, jak partnerovi něco říkáme, než samotná fakta. Jde o starou známou pravdu o poloprázdné či poloplné sklenici. Slova jsou mocným nástrojem, popisují to, jak vnímáme realitu.

bordel na stoleMůže vás zajímat

Rozčiluje vás nepořádek nebo pořádek?
PORAĎTE Míše: Se šéfem málem v posteli
Umíme si vzájemně naslouchat?

Při stejném obsahu sdělení, například: "Jdu na pivo", který partnerku či partnera může uvést do nejistoty, takové sdělení může znít jinak. Třeba: "Jdu s kamarády po volejbale na pivo. Nevím, kdy dorazím, ale neměj obavy. Když bychom se zdrželi, ozvu se."

Takové sdělení obsahuje více informací a projevení dobré vůle pro nějaké dohody mezi partnery. Snižuje výše popsanou iracionální reakci a napomáhá ke kvalitnějšímu partnerství.

Pravda osvobozuje

Pokud pojmenujeme pravou příčinu, co nás nějak ohrozilo, či se nás nějak od partnera dotklo, navíc když nám v tom partner pomůže, nemusíme vést diskuse o něčem, co se ještě nestalo.

Ztráty se někdy pletou se změnami, které každý živoucí vztah provázejí. Je jen třeba o nich mluvit. Nebát se, že ztratíme něco, co jsme nikdy nemohli vlastnit.

A v životě je to tak, že každý chvilku tahá pilku. Na to bychom neměli zapomínat.

owl

Přečtěte si také


Diskuse: Jdu na pivo. Nevím, kdy přijdu...

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci