Rozčiluje vás nepořádek? Či naopak pořádek?

23.2.2010 00:00   |   Sex a vztahy
Máte rádi pořádek ve svých pracovních věcech? Nebo chaos, ve kterém se vyznáte jen vy sami? Jak se promítá nepořádnost do způsobu, jak zacházíte se svými vztahy a svým životem?

binec na stole

Většina z nás považuje pořádek za důležitou životní hodnotu. Učíme tak své děti pořádku a pokud se tomu brání, myslíme si že jsou nepoddajné a zlobí.

Lad a sklad je důležitý

V USA se zrodila nová profese. Jsou to manažeři pořádku. Učí jak vytvářet a udržet „lad a sklad.“ Týká se to zatím především pracovních aktivit.

Některé americké firmy mají dokonce pravidla týkající se tzv. čistých stolů. Pokud pracovníci nemají na svých pracovních stolech uklizeno, může to být důvodem jejich propuštění. Protože pořádek na vašem stole vyjadřuje řád a schopnost rychle a výkonně plnit pracovní úkoly.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Matka a dcera - přítelkyně nebo rivalky?
Proč nám od malička lžou?
Vztah v 15 = předčasná dospělost?

Vše musí být na svém místě a pro nahodilou improvizaci zbývá málo prostoru.

Chaos je kreativní

Jako protiváha k suchému pojímání řádu je chaos. Většina kreativních lidí bude mít na stole pravděpodobně nepořádek. Navršené papíry, z neúhledných komínků dokonce vykukují dokumenty, o jejichž důležitosti ví jen ten, kdo je tam dal. Kdo to ale byl…

Na stolech výzkumníků či umělců najdeme spíše zmatek, kterému rozumí jen oni sami. Tolerance nepořádku totiž šetří tak důležitý čas, který by se jinak vynaložil na udržování pořádku. Jenže problém je, že jediný, kdo se v chaosu vyzná, je autor nepořádku sám. Znamená to, že s nikým nemůže spolupracovat.

binec

Podobně i v osobních životech

Z jedné strany vnášíme do našich životů rytmus. Chodíme pravidelně do práce, staráme se o rodinu a o domy, platíme své účty.

Na druhou stranu rádi vypneme, uděláme něco „jiného“ než obvykle, odjedeme někam, kde nepodléháme běžné rutině. Každý z nás máme v sobě jiný podíl potřeby řádu i potřeby udělat něco chaotického, intuitivního, co vyplývá více z našich pocitů. Podle toho také zacházíme se svým životem i svými vztahy.

Když se nemůžete domluvit

Jestliže se sejdou partneři, z nichž každý má jinou představu, jak zacházet se svými potřebami pořádku či nepořádku, je nejlepší trochu ustoupit tomu druhému.

Je dobré a užitečné snažit se o kompromis. Jde o to, zda žijeme více intuitivně, či vnášíme do svého života řád, který nám ulehčuje rychleji řešit úkoly.

A pokud jde o nepořádek doma, který jednoho z páru více rozčiluje, doporučuje se cesta, jak spolu dobře vyjít , aniž by se partneři stále museli dohadovat. Vyhraďte partnerovi prostor, kde může mít, co chce a dělat, co chce, aniž by to dělal v celém prostoru bytu. Je to řešitelné velmi snadno za předpokladu, že partneři mají snahu se domluvit a ne se stále dohadovat.

Obvykle bývá zlatá střední cesta nejlepší. Protiklady v osobách partnerů se totiž přitahují, a tak vzniká pro vztahy tolik důležitá rovnováha.

owl

Přečtěte si také


Diskuse: Rozčiluje vás nepořádek? Či naopak pořádek?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci