Kdo nežárlí, nemiluje? Jen mýtus!

15.4.2010 00:00   |   Sex a vztahy
„Chraňte se, pane, žárlivosti! Je to zelenooký netvor, jenž si hraje s tím, koho požírá." napsal Shakespeare v Othellovi. Kdo miluje vždy žárlí? Nebo to neplatí a je to mýtus?

žárlivost

Jsou partneři, kteří jeden na druhého nežárlí nikdy. A zase jiní, kteří žárlí. Jaké pohnutky vedou žárlivce do chřtánu zelenookého netvora?

Vyčítá mi, že nežárlím...

Markovi vyčítá jeho přítelkyně Soňa, že na ni téměř vůbec nežárlí. Když se baví ve společnosti s jinými muži, Marek se věnuje svým známým a vůbec jej to nerozhází. Dokonce když pak o jiných mužích jeho partnerka mluví s cílem jej pozlobit, aby přece jen trochu žárlil, nestane se nic...

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT:

Jak si neužít sex v partnerství
PORAĎTE: Po rozvodu na vážný vztah nemám
Ženy, které pijí víno, mají lepší sex

Nejdříve z toho měla Soňa legraci, ale postupem času jí to začalo opravdu vadit. Měla to svému partnerovi za zlé. Znamenalo to pro ni, že jí nemiluje dostatečně, což mu vyčítala.

Nakonec z toho Marek znervózněl. Věděl sice, že partnerku má opravdu rád, ale jak je to s žárlivostí... Měl by jí předstírat, i když opravdu nežárlil? A je to vůbec normální, nemá nakonec Soňa pravdu?

Pokud je reálný důvod, žárlete!

Všichni se shodneme na tom, že žárlivost je velmi nepříjemný pocit. Je směsí strachu a vzteku. Je negativní emocí, která nás nutí nás dělat věci, jež bychom nikdy nepodnikli.

Z VAŠICH PŘÍBĚHŮ

Řekněte, jak vyhrát nad milenkou?
Těhotná a sama
Stává se ze mě pomalu žárlivka

Napište i vy svůj Příběh!

V přírodě není ale nic zbytečně. Pokud existuje reálné nebezpečí, že nám partnera někdo odvádí, zapletl se s někým jiným, žárlivost zmobilizuje naše síly k obraně. Někdy to může mít opravdu zábavnou podobu, jak iracionálně reagujeme. Děláme ze sebe často blázny.

Pro protějšek to ovšem znamená zprávu, že nám na vztahu a partnerovi opravdu záleží.

Mnohé se pak leckdy spraví, pročistí a vztah je zachráněn. Je důležité ale zjistit, co chybělo partnerovi ve vztahu, že to hledal jinde. Více vztahů se rozpadne ne díky nevěře, ale kvůli tomu, co nastane pak. Když je ale reálné nebezpečí zažehnáno, žárlivost by měla odeznít. Dál už není na místě takového spojence do vztahu zapojovat.

žárlivá scéna

Tuto teorii odmítněte!

Pokud nežárlíte, tak nemilujete, říká se. A co na to odborník?

„Je to jeden z největších partnerských mýtů vůbec. Ve zralém dospělém vztahu se partneři cítí bezpečně. A to i v případě, že sdílejí přátelství s opačným pohlavím, nebo s někým na večírku flirtují. Vědí totiž, že nehrozí opravdové nebezpečí. Jsou si sebou a svým vztahem jisti, patří k sobě, není pak důvod žárlit“ popisuje zralé partnerství MUDr. Jan Kozák a dodává:

„Pokud například partnerka svému příteli vyčítá, že na ni dostatečně nežárlí, svědčí to o jejím nedospělém postoji, který vyžaduje neustálé potvrzování toho, že o ni stojí tím , že na ni bude žárlit. Když se nad tím zamyslíte, tak kdo je z páru vlastně tím zralým?!“

Podněty přehlížejte

Žárlivost je doménou nezralých osobností. Ti se cítí ohroženi neustále a každým, na koho se jejich partner podívá. Je s nimi těžké žít. To zná každý, kdo má takového patologického žárlivce doma. Vlastně bychom měli být vděčni za každého partnera, který nežárlí.

Pokud je situace ale opačná a partner vám vyčítá, že na něj nežárlíte vůbec, přehlížejte to.

Je také nezralý a zatahuje vás do hry o vlastní hodnotu, kterou tak od vás chce neustále potvrzovat.

Je to normální zdravý postoj, že nežárlíte, když k tomu není důvod.

owl

Přečtěte si také


Diskuse: Kdo nežárlí, nemiluje? Jen mýtus!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci