Nedaří se vám zhubnout? V genech to nejspíš není

22.2.2012 00:30   |   Hubnutí
Já bych tak ráda zhubla. Ale ať dělám, co dělám, žádný výsledek! Asi to mám v genech... Už jste to někde slyšeli? Je to výmluva – určitě platí pro 95 procent lidí.

hubnutí, dieta

V posledních letech jsme svědky výrazného nárůstu obezity. Dlouhodobě se mezi "obézní státy" řadí například USA, Británie i Německo, ale dohánět je už začínají také rozvojové země.

Nejnovější vědecké studie sice prokázaly, že tělesný tuk a tělesná hmotnost – a tedy i náchylnost k obezitě – jsou do určité míry podmíněné rovněž genetickou výbavou jedince. Nicméně v absolutní většině případů lze správným stravováním vzniku nadbytečných kil zabránit.

Nejčastější typ, takzvaná oligogenní obezita, je způsobena více různými geny, ovšem jejich vliv na tělesnou hmotnost je velmi malý. Pro to, aby se projevila, je vedle více poškozených genů nutná souhra dalších okolností, tedy například přejídání a nedostatek pohybu.

„Z výzkumů vyplývá, že obezitou polygenní, pro jejíž rozvinutí hrají velkou roli faktory prostředí, tedy stravovací návyky, nedostatek pohybu a nesprávné složení stravy, je postiženo celých 95 procent pacientů,“ říká odborná terapeutka Kristýna Galová (na snímku vpravo) z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment®.

A co je tedy pravdy na povzdechu o tom, jak v genech tkví problém, který nám brání zhubnout?

„Tloušťka v genech ale znamená, že tlustý být mohu, ovšem nemusím! Zásadním předpokladem je uvědomit si, že sklony k obezitě jsou handicapem, avšak budu-li dodržovat zásady racionálního stravování, nemusejí se tyto geny vůbec projevit,“ vysvětluje Kristýna Galová.

„Takového člověka sice všechno bude stát více úsilí oproti tomu, kdo je štíhlý bez ohledu na stravování, ale má to i svá pozitiva. Při hlídání váhy si totiž člověk navykne na zdravý způsob stravy, který ovlivňuje nejen hmotnost, ale také například cholesterol či vyprazdňování. A naopak toho, kdo má geneticky danou štíhlou postavou, často nic nemotivuje ke zdravému životnímu stylu, a to se mu může časem může vymstít,“ zdůrazňuje terapeutka.

Kdy za to nemůžeme

Z genetického hlediska rozlišujeme obezitu monogenní a komplexní (oligogenní). Tzv. monogenní obezita je do značné míry dědičná a k jejímu rozvinutí stačí pouze malý vliv faktorů prostředí. Tato forma se však týká pouze tří až čtyř procent všech obézních pacientů a odborníci ji dnes již běžně dokáží určit pomocí analýzy DNA.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Za měsíc pět kilo dolů? Ano, když víte co a jak
Máte hlad? Možná to není pravda!
Problém s nadváhou začíná již v raném dětství

Mezi oligogenní patří také tzv. syndromová obezita, která je ale poměrně vzácná a vzniká v důsledku genetických defektů či abnormalit chromozomů. Podle výzkumu pracovníků bratislavského Ústav experimentální endokrinologie Slovenské akademie věd existuje přibližně dvacet a třicet onemocnění, u nichž je obezita jedním z příznaků.

Jak zhubnout? Hlídat se a hýbat!

Pro začátek se smiřte se svou genetickou podstatou. Pokud máte sklony k obezitě, ale chcete se cítit dobře a sebevědomě, budete pro to muset něco udělat a hlídat se budete už napořád. Neděláte to jen pro svůj pěkný vzhled, ale hlavně pro zdraví!

Zapátrejte také ve své hlavě: neskrýváte v ní před okolím nějaké obavy, komplexy či psychické problémy, které po večerech zajídáte? Nevyrábíte si tak výčitky svědomí, které následně opět zaženete něčím dobrým? Dokážete relaxovat, duševně odpočívat? Nestyďte se navštívit psychologa a všechny své problémy pustit ven. Řešit pouze následek bez odstranění příčiny je v dlouhodobém horizontu nemožné!

O zdravé stravě a dietách, od těch rozumných až po doslova ztřeštěné, bylo napsáno již mnoho. I zde platí, že v jednoduchosti je síla. Není třeba pracně počítat kalorie, dělit stravu a už vůbec ne polykat pilulky, díky kterým zázračně ztratíte chuť k jídlu a zhubnete.

Vzorový jídelníček

Pro každý denní chod si z našeho přehledu vyberte
libovolné jídlo.
Jakákoliv kombinace pokrmů zaručuje, že váš
denní příjem energie bude v doporučeném rozmezí
a nepřekročí hodnotu 5500 kJ.

Jednoduché a efektivní

Hubnutí může být i zcela jednoduché a přitom efektivní. Uznávaná odbornice na zdravé hubnutí PhDr. Mgr. Katarína Skybová, zakladatelka Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment®, ve své nejnovější knize FRESH diet rozděluje potraviny do těchto tří kategorií: aktivátory (podporující hubnutí), stabilizátory (konzumace v omezeném množství) a inhibitory, jejichž konzumaci je třeba minimalizovat. Více o publikaci FRESH diet si přečtěte zde.

Tři základní pravidla diety jsou:

  • Zvyšovat příjem potravin s podílem vody
  • Snižovat množství sacharidu v jídlech během dne
  • Jíst 3+2 jídla denně

Nejtěžší je začít

Věřte, že nejtěžší je začít. Po čase si na zdravou stravu i pravidelný pohyb zvyknete a stanou se neodmyslitelnou součástí vašeho dne.

„Ideální je cvičit třikrát týdně půl hodiny až hodinu. Čím pravidelněji organismus zatěžujeme, tím lépe. Klidně začněte s pěti, deseti minutami denně a postupně přidávejte“ dodává výživová poradkyně Kristýna Galová z Institutu kompliment®. „Váš organismus vám bude vděčný a poznáte to sami, budete se cítit lépe jak na těle, tak i na duši!“

tzp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Nedaří se vám zhubnout? V genech to nejspíš není

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci