Máte hlad? Možná to není pravda!

13.5.2015 00:00   |   Hubnutí
Hlad je často spíš problémem naší psychiky, než skutečnosti, že bychom se opravdu dosytosti nenajedli. Tvrdí to prof. Brian C. Wansink z lékařské fakulty Cornellovy univerzity v Ithace v americkém státě New York.

hlad

Dlouhodobá odborná studie o psychologii stravování, kterými se vědci na Cornellově univerzitě zabývají, je zaměřena na situace, které bezděčně vyvolávají pocit hladu, a také naopak na předpoklady, jimiž hlad můžeme úspěšně přelstít.

Podle profesora Wansinka (na snímku vpravo) je základní poučka vpodstatě jednoduchá: Výživu ovlivňuje naše okolí.

Jestliže se tedy domníváte, že za vaši nadváhu může jen to, co sníte, pak se mýlíte. Vliv na vás totiž má například televize, počasí, rodina i přátelé.

Veškerá tato zjištění popisuje prof. Brian C. Wansink ve své knize Nezřízené labužnictví. Zároveň v ní vyjmenovává největší nepřátele naší váhy.

Falešný, nebo opravdový?

Jedním z nepřátel nadváhy je neschopnost rozpoznat fyziologický hlad od hladu psychologického. Profesor Wansink uvádí hlavní kritéria, která nám v tom mohou pomoci:

Falešný hlad:

  • Objevuje se náhle
  • Cítíme ho především v ústech, projevuje se sliněním
  • Je nezávislý na čase, přichází i brzy po jídle
  • Když jej uspokojíme, máme pocit viny
  • Nezmizí, i když jsme nasyceni

holky

Opravdový hlad:

  • Roste postupně
  • Cítíme ho v oblasti níže pod krkem, hlavně u žaludku
  • Objevuje se několik hodin po posledním jídle
  • Vyvolává pocit plnosti, když je uspokojen
  • Zmizí, když se najíme

Malý talíř – velké jídlo

Prof. Brian C. Wansink v této souvislosti připomíná takzvaný syndrom prázdného talíře. Často jíte a neumíte přestat – dokud váš talíř není prázdný.

Doporučení je tudíž nasnadě: Měli bychom preferovat malé talíře. Jako bychom si představili, že na velkém talíři máme malý hamburger...

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Hodné bakterie pomohou udržet váhu
Chcete zhubnout? Pořádně snídejte
Překotné hubnutí přináší víc škody, než užitku

Představa velkého talíře a malého hamburgeru sice moc lákavá není a hned nás napadne, že k obědu to stačit nebude. Ale když tentýž hamburger dáte na malý talíř a obložíte jej rajčaty a okurkou, je to pocit úplně jiný. Přitom oba pokrmy obsahují téměř stejné množství kalorií.

Žaludek neumí počítat

Sedíte u televize a mechanicky pojídáte všechno, co máte v dosahu. Váš žaludek nepočítá kalorie, a tak často sníte víc, než byste chtěli. Z toho plyne, že si jídlo máte dávat zásadně jen u stolu. Navíc si hned přineste všechno, co chcete sníst, stejně jako v kantýně. Tak budete mít přehled o kalorické vydatnosti celého jídla.

jídlo a čas

Co oči nevidí, to srdce nebolí

Neschovávejte v lednici zbytky jídla. Každý stres, který vás přepadne, vás požene k jejím dvířkům. Když v ní nebudete mít nic hotového, uvařeného, tak si před spaním dáte maximálně mrkev.

Pokud už v lednici máte nějaká kalorická jídla, raději je uložte do mrazáku nebo někam dozadu, kam na ně vaše oko nepadne. Naopak na oči, na stůl, si postavte mísu plnou barevného ovoce. Buchty a koláče nechte zastrčené v komoře.

Změňte scénář

Každý má nějaký scénář jezení. Například ráno se cpete, dokud si nepřečtete noviny nebo nedokoukáte v televizi zprávy. Večer se totéž odehrává u televizních filmů. Jiný scénář funguje, když jste s přáteli – v tu dobu taky nijak své jídlo nehlídáte. Bylo zjištěno, že s druhou osobou sníte o 35 procent jídla víc než sami.

Proto byste měli tyto zaběhnuté scénáře změnit. Například, když půjdete na oběd s přáteli, měli byste začít jíst později a pomaleji, než oni. Něco na taliři nechte a dejte si zabalit na cestu. Jezte v místnosti, kde vás nic neruší – ani televize, rádio, nebo časopisy.

zup

Přečtěte si také


Diskuse: Máte hlad? Možná to není pravda!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci