Ženy hubnou pro krásu, muži pro zdraví

31.12.2010 00:00   |   Hubnutí
Nemálo z nás si každým rokem na sklonku prosince dává novoroční předsevzetí: Od ledna začnu s dietou! Úspěch tady však záleží na míře motivace i na důvodu.

hubnutí

„Výsledky našeho výzkumu mezi klienty jsou jednoznačné – ženy hubnou zejména pro krásu, chtějí se líbit sobě i ostatním, nosit hezké oblečení. Naopak muži nejčastěji uvádějí zdravotní důvody,“ říká odborná terapeutka Gabriela Knosová (na snímku vpravo) z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment®.

Bc. Gabriela Knosová společně se svojí kolegyní Mgr. Kristýnou Galovou pro vás také nyní sestavily unikátní jídelníček, ve kterém si pro každý denní chod můžete vybrat libovolné jídlo a jakkoliv jej pak dále kombinovat.

Vzorový jídelníček zveřejňujeme zde.

Starší muže prý jejich vzhled netrápí...

U mužů hodně záleží na věku – ve středních letech obvykle prohlašují, že je vzhled příliš netrápí a negativní emoce, způsobené nadváhou, neradi přiznávají.

Je pravdou, že u mužů se přetrvávající nadváha v tomto věku již odráží na jejich kondici a zdravotním stavu, mnozí mají závažné problémy. Hubnout se často odhodlají poté, co je lékaři vystraší katastrofickými prognózami.

Hlavní důvody pro rozhodnutí zhubnout

Ženy

Muži

Estetické

54 %

18 %

Zdravotní

21 %

57 %

Psychické

12 %

4 %

Společenské

8 %

12 %

Jiné

5 %

9 %

Mladší muži zmiňují spíše estetické, psychické a společenské důvody – nezapadnutí do kolektivu vrstevníků při sportování, nepříjemný pocit při tanci na diskotéce nebo nižší zájem dívek.

„Mnozí lidé však uvádějí estetické a zdravotní problémy jako společensky přijatelné klišé. Tím zakrývají nejen před námi, ale často i sami před sebou závažné osobní důvody,“ říká Gabriela Knosová.

Vzorový jídelníček

Pro každý denní chod si z našeho přehledu vyberte libovolné jídlo.
Jakákoliv kombinace pokrmů zaručuje, že váš
denní příjem energie bude v doporučeném rozmezí
a nepřekročí hodnotu 5500 kJ.

„V průběhu redukčního programu, nebo po jeho skončení – kdy klienti získají větší sebejistotu a my jejich důvěru – nemálo z nich odhalí skutečnou motivaci k hubnutí. Uvažujeme proto, že se začneme ptát na důvod hubnutí i po skončení programu. Myslím, že výsledky budou překvapivé.“

Vyhrál sázku sto tisíc korun

Některé důvody pro rozhodnutí shodit přebytečné kilogramy jsou poměrně kuriózní. „Jeden z mužů u nás dokonce hubnul kvůli sázce s kamarádem o sto tisíc korun. Sázku nakonec vyhrál: za tři měsíce se zbavil sedmnácti kilogramů. Jeho kamarád, který hubnul mimo náš Institut kompliment®, shodil devět kilogramů. Z oslavy jsme dostali basu šampaňského.“

Velké procento lidí se rozhodne zhubnout, protože je nadváha omezuje při běžných činnostech jako sprchování, nastupování do auta, nepohodlné cestování v letadle nebo jim nadbytečná kila překážejí při sexu.

Může vás zajímat

Barevné jídlo nám pomůže zhubnout
Chcete zhubnout? Pořádně se nasnídejte
Při dietě smíte pečivo. Ale vybírejte!

Často za vším stojí i další prozaický problém: nelze sehnat pěkné šaty, punčocháče, není možné dopnout zipy na oblečení i na botách přes lýtka.

„Například jedna paní chtěla zhubnout, aby mohla opět začít nosit kožich, který jí manžel daroval při kulatém výročí svatby. Jiná zase toužila po tom, aby si dokázala zapnout zip šatů na zádech, což pro nadváhu nedokázala,“ vysvětluje Gabriela Knosová.

Větší odhodlání mají „racionální“ lidé

Největší motivací pro dosažení vašeho cíle je osobní vnitřní rozhodnutí. Podle zkušeností odborníků se více „drží“ racionální typy lidí.

Naopak emotivní typy lidí nezřídka spekulují, které období je pro ně nejlepší, oddalují začátek hubnutí. Obávají se ztráty požitků a nových věcí, spojených s dodržováním redukčního režimu.

Obecně jsou nejméně úspěšní lidé, kteří se rozhodli hubnout, protože si jejich štíhlost přeje někdo jiný – rodiče, děti, partner nebo nadřízený v práci.

Z tohoto pohledu byla klasickým případem dívka, které rodiče slíbili auto, pokud dosáhne ideální hmotnosti. Dcera však neměla vnitřní motivaci hubnout, programu se zúčastňovala nepravidelně, několikrát jej i přerušila a nakonec ani nedokončila.

Žena si přála, aby manžel zhubnul

Na druhou stranu, někteří muži berou „hubnutí z donucení“ jako zástěrku.

Energetické tabulky potravin

Potřebujete vědět, jakou energetickou
hodnotu mají potraviny, které si zrovna
chcete připravit?
Při dietě je důležité sledovat, kolik čeho
si dát, abyste dodrželi energetický limit.

„Měli jsme tu pána, který od samého začátku prohlašoval, že do našeho Institutu kompliment® sice chodit bude, ale jen proto, že si to přeje jeho manželka. Připomínal to při každé konzultaci. Zajímavé bylo, že přestože hubnul ´jakože na sílu´, dodržoval všechna doporučení a po dvou měsících požádal o prodloužení programu. Celkově shodil sedmadvacet kilogramů,“ prozrazuje na závěr Gabriela Knosová.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Ženy hubnou pro krásu, muži pro zdraví

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci