Barevné jídlo nám pomůže zhubnout

9.1.2014 00:00   |   Hubnutí
Není žádným tajemstvím, že barvy mohou ovlivňovat náladu člověka. A barevné jídlo je nejen hezčí na pohled, ale chrání před nemocemi a pomáhá při hubnutí!

barevné jídlo

„Zdravá redukční dieta je spojena s konzumací zeleniny (300 až 450 gramů denně) a s příjmem ovoce v množství asi 150 až 200 gramů. Mnoho našich klientů však mívá v počátcích redukčního programu s dostatečným příjmem zeleniny problém – protože jim nechutná nebo ji nejsou zvyklí jíst v odpovídajícím množství,“ říká Gabriela Knosová, odborná terapeutka z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment®.


Gabriela Knosová

„Pro povzbuzení chuti je možné doporučit různé úpravy zeleniny, většinou však stačí na jednom talíři zkombinovat různě barevné druhy,“ doporučuje Gabriela Knosová.

Barviva jsou přírodními antioxidanty

Na barevné jídlo se člověk více těší, je pro něj přitažlivější. Ještě důležitější však je, že konzumace pestrobarevných rostlin a plodů má pozitivní vliv na zdraví.

„Rostliny ve svém těle syntetizují pigmenty, které jim dodávají typické zbarvení. Tato barviva jsou přírodními antioxidanty, které chrání lidský organismus před negativními účinky volných radikálů. Přitom platí, že antioxidační účinek se výrazně zvyšuje kombinací různých druhů antioxidantů. Uplatňuje se tedy synergický efekt,“ vysvětluje Gabriela Knosová.

Může vás zajímat

Hubnete? A víte, jak upravovat maso?
Pořádně se nasnídejte
Pečivo při dietě? Ale vybírejte správně

Jinými slovy – pro zneškodnění nebezpečných volných radikálů je výhodnější sníst po 100 gramech rajčat, žluté papriky, okurku, mrkve, než 400 gramů jednoho druhu zeleniny. Stejná zásada platí také pro ovoce.

Jaká nám nesmí chybět?

V příjmu zeleniny a ovoce bychom proto neměli opomenout červenou, žlutou, oranžovou, zelenou ani modrou barvu. Zajistíme si tím příjem antioxidantů, jako jsou beta-karoten (v těle se mění na vitamin A), vitamíny E, C, lykopen, lutein, zeaxantin, a jiných fytochemikálií.

Vedle těchto látek jsou ovoce a zelenina zdrojem enzymů, které spolu se selenem a dalšími stopovými prvky ochraňují naše tělo před onemocněním srdce a cév, cukrovkou a závažnými karcinogenními chorobami.

Pozor na zaručené rady

Zeleninu a ovoce bychom měli konzumovat zejména v syrovém stavu, protože většina antioxidantů se teplem ničí. Na druhou stranu, účinek některých karotenoidů se naopak tepelným zpracováním zvyšuje, proto je vhodné část zeleniny konzumovat i tepelně upravenou. Jde zejména o mrkev nebo rajčata. Lykopen obsažený v rajčatech má totiž až pětinásobně větší využitelnost po tepelném zpracování.

Není však pravdy, která by nebyla překroucena. „Na internetu se můžete dočíst o barevných dietách, jejichž principem je každý den konzumovat ovoce a zeleninu v jedné barvě. Toto tvrzení nemá reálný základ. Nejlepší je dodávat organismu různé druhy ovoce a zeleniny v průběhu dne. Nabídka je po celý rok opravdu pestrá,“ uzavírá Gabriela Knosová.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Barevné jídlo nám pomůže zhubnout

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci