Nehubnete? Sedm největších omylů, kvůli kterým se to nedaří

4.11.2016 00:00   |   Hubnutí
Při hubnutí jsou často zásadním problémem v dosažení úspěchu především hluboko zakořeněné mýty a pověry, nad kterými se mnoho z nás tiše baví. Avšak někteří naopak těmto omylům stále věří.

hubnutí

„Absence polévek v jídelníčku, přemíra ovoce, anebo málo tučný olivový olej – to je opravdu pouze část mýtů, které v našem Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment® dennodenně bouráme,“ popisuje odborná terapeutka Kristýna Galová.

Sedmička nejpřekvapivějších omylů:

1 – Prapodivné diety

„Stále nás překvapuje, jak velký vliv mají na jinak rozumné lidi celebrity a jejich dietní výstřelky.

Například od našich klientů víme, že již mají za sebou vyzkoušení diety, založené na konzumaci dětského pyré Jennifer Aniston, anebo limonádové diety Beyoncé Knowles, která doporučuje deset dní pít pouze vodu s citrónem nebo štávou z limetek, javorového sirupu a kajenského pepře,“ vysvětluje dále Kristýna Galová (na snímku vpravo).

„Jedna naše klientka dokonce opakovaně vyzkoušela takzvanou kolonoterapii Britney Spears, při níž se ´hubne´ pomocí výplachů tlustého střeva. A nikomu tady přitom nevadí, že mnozí lékaři důrazně varují před tím, že hrozí dehydratace organismu a neopatrný zákrok navíc může vést až k perforaci střev!“

Může vás zajímat

Tuk v jídle ještě neznamená tloustnutí
Špeky a obezita. Jak poznat zdravý tuk?
Pošlete dál: Nejlepších 50 bouračů tuku

2 – Ovoce: kdy chci a kolik chci

Stává se, že člověk v představě zdraví prospěšného ovoce přestane jíst cokoli jiného. Protože má však ovoce nízkou sytivost, jí ho pak od rána do večera a ve velkém množství. Vedle vitamínů totiž ovoce obsahuje velké množství monosacharidů, které jsou nejrychlejším zdrojem energie.

Proto je vhodné je konzumovat hlavně dopoledne nebo před sportovním výkonem, určitě ne jako pozdní večeři. Pokud to pak s vlastní štíhlostí myslíte vážně, zapomeňte raději na sušené, zavařované ovoce a kandované ovoce.

Zkušenosti Institutu kompliment® hovoří jasně: „Jedna klientka někde četla, že se hubne po grapefruitech, a tak jedla výhradně toto ovoce,“ říká Kristýna Galová: „Po pěti dnech byla vyhladovělá, unavená a nervózní, takže s dietou skončila a ztracená dvě kila měla za několik dnů zpět i s návdavkem.“

2 – Vejce jsou nezdravá

Vejce jsou bohatým zdrojem kvalitních bílkovin a nejsou příliš energetická (334 kJ). Jedna studie dokonce prokázala, že konzumace vejce k snídani může vyvolat pocit sytosti a snížit celkový příjem potravy během celého dne. Mezi lidmi stále panují obavy z nepříznivého vlivu vajec na zvýšený cholesterol.

Cholesterol v potravinách však ve většině případů neovlivňuje jeho hladinu v krvi tolik, jako druh a množství snědeného tuku. „Vejce připravené na různé způsoby doporučujeme i při redukční dietě, jsou vhodným zdrojem bílkovin,“ hodnotí úlohu vajec Kristýna Galová z Institutu kompliment®.

3 – Light produkty pomohou

Jde o jednu z nejčastějších chyb. Takzvané „light potraviny“ mívají buď snížený obsah tuku nebo cukru, naproti tomu ale obsahují některé další složky (například zahušťovadla), která energetický příjem naopak zvyšují. Aby odtučněný jogurt získal svoji typickou konzistenci, musí se při výrobě namísto tuku používat zahušťovadla, v nichž ve většině případů není cukr omezen.

„Light výrobky mají také nižší sytivost, a proto máme tendenci jich sníst více, což v konečném důsledku znamená také vyšší příjem energie,“ komentuje Kristýna Galová z Institutu kompliment. Při hubnutí doporučuje Kristýna Galová spíše bílé jogurty, acidofilní mléka a kefíry s obsahem tuku do 3 procent.

4 – Sýry jsou zdravé a dietní

Jak které. Tvrdé sýry mohou v sušině obsahovat 20, ale také 50 % tuku v sušině. V Česku tolik oblíbené tavené sýry pak nejsou vhodné vůbec, nejen kvůli vysoké hladině tuku, ale také protože obsahují velké množství tavicích solí.

„Milujete-li sýry, zaměřte se na ty, která mají méně než 40% tuku v sušině. Tučnější sýry můžete jen ochutnat “ radí odborná terapeutka.

5 – Tučné vyloučit z menu

I tučnější potraviny obsahují pro naše tělo důležité látky, navíc tuk jako takový aktivuje některé vitamíny. Není proto vhodné, vyloučit je zcela, spíš je dobré jejich konzumaci omezit.

6 – Olivový olej je méně tučný

„Pomineme-li, že by se při redukční dietě nemělo smažit vůbec a když, pak je třeba řízek nebo třeba květák osušit papírovým ubrouskem, je smažení na olivovém oleji energeticky náročnější, než například na másle,“ vysvětluje překvapivé zjištění odbornice z Institutu kompliment®.

Zatímco 100 gramů másla obsahuje 3 000 kJ, tak stejné množství olivového oleje má kolemm 3750 kJ. Olivový olej je nicméně přesto zdravější, obsahuje totiž vyšší množství nenasycených mastných kyselin.

7 – Nejím polévky

Polévky sice mají svou energetickou hodnotu, ale zaberou v žaludku místo, takže o to méně sníme z druhého, pravděpodobně mnohem kaloričtějšího chodu.

Stejný efekt pak má také sklenici nekalorické tekutiny bezprostředně před jídlem. Tento zvyk vám navíc pomůže udržet pitný režim – vypít bychom měli 1,5 až 2,5 litru tekutin denně.

tzp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Nehubnete? Sedm největších omylů, kvůli kterým se to nedaří

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci