Malý levhart ve vašem pokoji

27.1.2010 00:00   |   Zvířata - KOČIČÍ SERIÁL
Ta kočka musí mít dostatek divoké krve. A když si ji představíte větší, vidíte jasně levharta. Pohyby, kresba na kožíšku... Seznamte se, toto je bengálka!

kočka bengálská

Zní to jako v pohádce. Dana Tišerová z Jičína jednou hrála kočičí pexeso. Většinu plemen znala, až jeden obrázek ji ohromil. Byla na něm bengálská kočka. Okamžitě jí padla do oka. Dodnes má obrázek z pexesa mezi svými osobními věcmi.

Divoška jí nedala spát

„Bylo to silnější než já, pořád jsem na ni musela myslet. Ta divoška mi nedala spát. Nádherná skvrnitá kresba na srsti, tak moc připomínající levharta, mi zcela zamotala hlavu. Začala jsem bengálskou kočku shánět,“ říká chovatelka.

Šlo o dobu před devíti lety, kdy toto plemeno bylo v naší republice ještě raritou. A první kočku k nám dovezli z Ameriky před patnácti lety. Ukázalo se, že na pexesu byla fotografie bengálské kočky divoké, ze které byla domestikovaná bengálka vyšlechtěna.

Domácí kočky bengálské v té době ještě zdaleka tak úžasně nevypadaly, svrnitou kresbu tvořily většinou jen drobné tečky. Volba tedy nakonec padla na kočku s mramorovanou kresbou, která svými pruhy připomíná spíš tygra.

Vysněná kočka s exotickým jménem Jungle Cat Obelixie Duffy se stala zakladatelkou chovné stanice Bohemia Bengals a odchovala přes třicet krásných koťátek. Teď si už Dafinka, jak jí říkají, užívá zasloužený kočičí důchod.

Přiletěla z daleké Kanady

Další kočky pak do chovatelské stanice přišly až z daleké Kanady. Díky internetu dnes není problém pořídit si cokoliv odkudkoliv, takový nákup však s sebou nese velká rizika a reklamace bývají problematické.

„Slyšela jsem dokonce o chovatelce, které domluvená a zaplacená kočka nepřiletěla vůbec. Mně sice kočky dorazily, ale jedna nebyla zcela v pořádku. Měla chronickou rýmu, ani dlouhodobá léčba nepomohla a nakonec nešťastně uhynula. Ani takové tragédie mě ale neodradily od dalšího chovu bengálských koček,“ dodává paní Dana.

DALŠÍ DÍLY SERIÁLU O KOČKÁCH

Mývalí kočkopes, který umí i aportovat Pes u veterináře
Norka, šelmička ze skandinávských lesů
Chcete britku nebo siamku?
Burmila – kráska se smaragdovýma očima
Mňoukající plyšový medvídek
Chováme kočku: Doma nebo venku?
Mrštní, přítulní a upovídaní Marťánci
Pořídit si Mícu, anebo šlechtičnu?
Skotka, milá číča nápadně připomíná sovu

Rozhodla se však pro další zvíře vydat osobně. Pro kocourka si letěla do anglického Manchesteru. Majitel se velice divil, když si zvíře na letišti důkladně prohlížela. Zdálo se mu to zbytečné, vždyť za jeho zdraví prý ručí.

Skot má harém

„Já ale věděla své a chtěla jsem mít jistotu. Byl krásný, letěl se mnou v kabině a v Praze jsme vystoupili z letadla jen s kočičím pasem, nemuseli jsme absolvovat zdlouhavou přejímku s veterinární kontrolou. To je pro zvíře velice důležité - nejvíce stresu totiž zažijí mláďata při přepravě v zavazadlovém prostoru, když netuší, co se s nimi děje,“ vysvětluje chovatelka.

Dana si přála, aby měl kocourek skotské jméno - třeba Scotty. Jenže to asi nejde, aby se kocour jmenoval jménem národa. U nás se také nedává zvířatům jméno Čech. Vybrala mu tedy jméno Rob Roy, což je známý skotský hrdina.

Dnes je Roby králem chovné stanice a ve svém harému má tři kočky. Všichni i se svou chovatelkou si užívají krásného prostředí Českého Ráje, mohou si i se svými koťaty hrát na zahradě a chodí dokonce na procházky do lesa.

Pomsta je sladká

O bengálských kočkách se tvrdí, že jsou nejen krásné, ale i velmi inteligentní. Po svých divokých předcích zdědily ohromně temperamentní, někdy až svéhlavou povahu.

Jednou dcera chovatelky s partou u ohně slavila. Když kočka Laura chtěla blíže zjistit, co se to děje, dcera ji odehnala. To neměla dělat. Laura sice odešla, ale po chvilce se nenápadně připlížila zpět, otřela se o otevřenou láhev piva a shodila ji. A zase pomalu a vítězoslavně odešla. Bylo to naschvál, prostě se chtěla omladině za jejich vztah k ní pomstít.

PEJSKŮV BLOG

Trápí mě mršky svilušky

„To jsem jednou dala na okno kytku. Protože na okně moc ráda sedávala Dafinka, druhý den jsem kytku našla na zemi. Možná ji shodila náhodou, řekla jsem si a znovu ji dala na stejné místo. Kytka byla záhy opět na zemi,“ vypráví chovatelka.

I levhart by záviděl

Dnes Dana Tišerová kromě podnikání pečlivě studuje historii a hlavně vývoj a nové trendy ve šlechtění bengálských koček. Podoba tohoto plemene totiž stále není uzavřena a nikdo si netroufne s jistotou tvrdit, jak bude bengálská kočka vypadat třeba za 20 let.

Vždyť před pár lety měly tyto kočky kresbu pouze tečkovanou, pak se objevily první rozety (kroužky, které připomínají kresbu na srsti levharta) a dnes již nejsou výjimkou kočky jako Rob Roy s obrovskými rozetami od hlavy až po ocásek, které by jim mohl i opravdový levhart závidět.

Kdyby se paní Dana rozhodla a pořizovala si další zvíře, už by to asi nebylo z takové dálky, ale raději z kvalitního domácího chovu nebo od blízkých sousedů, třeba z Polska. Ona osobně totiž tvrdí: „Kdo se jednou setká s bengálskou kočkou, dostane bengálskou horečku, která je nevyléčitelná.“ Zkrátka je to vášeň na celý život.

Zajímavosti o bengálských kočkách

 • Bengálská kočka je plemeno, které vzniklo poměrně nedávno zkřížením divokých (asijský leopard cat) a domácích domestifikovaných koček.
 • K nám se toto plemeno začalo dovážet až v roce 1994. Dnes je chovatelská základna malá. Většímu rozšíření brání především finanční náročnost. Cena za kotě se pohybuje od 20 až po 40 tisíc korun.
 • Bengálská kočka je kontroverzní plemeno. Je fascinující, že ačkoli podíl divoké krve je až 30 procent, má tato kočka fantastickou povahu.
 • V USA patří k nejoblíbenějším plemenům koček. Americká a ruská honorace se dodnes ráda obklopuje právě těmito mazlíčky.
 • Opticky se bengálka sice podobá malému americkému leopardu, ocelotovi nebo tygrovi, ale navzdory divokému vzhledu má tato kráska přítulnou náturu a s hlasitým předením se ráda nechává rozmazlovat od „svého“ člověka.
 • Bengálky dokáží zaujmout bdělou povahou, svou živostí a jedinečně rychlými pohyby.
 • Jsou to zvědavé, velmi inteligentní, důvěřivé a aktivní kočky, které mají rády prostor, milují hru a jen tak se nepodřídí klidnému prostředí.
 • Soužití s jinými kočkami funguje bez problémů, protože bengálky nemají sklony k agresivnímu chování.
 • Tyto číči neodolatelně přitahuje voda.
 • Kočka má dosti dlouhé, svalnaté a dobře vyvinuté tělo s těžkými kostmi. Nápadně hustá srst je krátká až střední hladce přiléhá a je neobyčejně jemná a hedvábná. Oči jsou velké, mandlovitého až kulatého tvaru, barvy zlaté, zelené nebo oříškové. Kresba může být velmi rozmanitá a to mramorovaná nebo tečkovaná.
 • Hmotnost těchto koček se pohybuje v dospělosti od 5,5 až do 10 kg.

mw

Přečtěte si také

Diskuse: Malý levhart ve vašem pokoji

tttt

10.11.2020   |   17:09   |   od: Elena
Toto je svědectví, které každému řeknu, aby ho slyšelo. jsem ženatý 4 roky a v pátém roce mého manželství měla jiná žena kouzlo, které mi vzalo mého milence a můj manžel mě opustil a děti a trpěli jsme 2 roky, dokud jsem nemyslel příspěvek, kde to Muž Dr.Wealthy někomu pomohl a já jsem se rozhodl, že mu zkusím pomoci mi přivést moji lásku Husband domů a věř mi, že mu jen posílám svou fotku a obrázek mého manžela a po 48 hodinách, jak mi řekl, jsem viděl auto vjelo do domu a hle, byl to můj manžel a on přišel ke mně a dětem, a proto jsem rád, že každého z vás v podobných záležitostech potkám s tímto mužem a mám svého milence zpět k sobě e-mail: wealthylovespell@gmail.com nebo ho můžete také kontaktovat nebo ho kontaktovat na tomto +2348105150446 ..... děkuji moc Dr.Wealthy. ...

bengálka

13.10.2014   |   17:12   |   od: Robo
Dnes sme si jednu bengálku priviezli domov. Je úplne dokonalá. Má iba dva mesiace, cestovala s nami v aute 250 km a doma začala bez bázne všetko okamžite skúmať...
Je to láska na prvý pohľad:-)
Zobrazeny poslední 2 příspěvky, celkový počet 2 příspěvky.
poslední příspěvek: 10. 11. 2020 17:09
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci