Brouzdáte po internetu? Tak pozor na zločince!

28.4.2012 00:00   |   Peníze
Facebook, YouTube, Lide, Twitter... hodně oblíbené sociální sítě. Přinášejí zábavu, kontakty, komunikaci. Avšak při neopatrném chování znamenají také nemalé riziko – stejně jako internet vůbec.

interbet, vacebook, komunitní portály

Takzvané komunitní portály dávají pocit značných možností, volnosti, svobody. Přibližují zážitky a přátele kdekoliv po světě. Vše pohodlně, od počítače, z mobilu, většinou přímo z domova.

Internet samotný nám slouží pro nákupy, platby, ke vzdělávání, navazování kontaktů, ke sdělování věcí běžných i velmi soukromých.

Se všemi těmito možnostmi je ale spojeno nebezpečí, že na sebe prozradíte více, než je zdrávo. A je hodně těch, kteří právě na takové informace čekají!

Za počítačem je anonymita jen zdánlivá

Každý si na internetu může bez problémů – při znalosti několika základních údajů o dané osobě – vyhledat o takovém člověku velmi důvěrné či intimní informace. Zneužít se dá i fotka na profilu, stejně jako jméno, telefonní číslo či jiné osobní informace.

Mnohé internetové komunitní služby přímo vybízejí a motivují své uživatele, aby se co nejvíce odhalili a prozradili o sobě další informace. Čím více toho ostatním sdělíte, tím si údajně ještě více užijete výhod těchto služeb...

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Platit přes internet – je to bezpečné?
Problém – internetová porno závislost
Nevěru prozradí nejspolehlivěji esemeska
Znáte netholismus, závislost na internetu?

Současně s rozvojem internetu a služeb se rozvíjejí také příslušné druhy kriminality. A právě internetové služby výrazně napomáhají pachatelům trestných činů v jejich protizákonné činnosti.

Lidé schovaní za monitorem počítače se cítí bezpeční, nepřipouštějí si riziko a jsou upřímnější, než by byli při osobním kontaktu. Anonymita internetového prostředí je jen zdánlivá. Pocit anonymity paradoxně posiluje ochotu uživatelů říci o sobě nebývale mnoho.

Potencionální zločinec si snadno například na seznamce nebo jiném internetovém inzertním serveru vyhledá svou oběť třeba právě pod záminkou seznámení. Během času se tak o dotyčné osobě dozví nemálo informací, včetně intimních detailů, bydliště a kontaktů. Pak už jen stačí dohodnout schůzku a...

Policisté tak evidují tisíce případů trestných činů, kterým přímo pomohl internet a zároveň i neopatrnost obětí. Časté jsou trestné činy znásilnění, zneužívání mladistvých, ublížení na zdraví, podvody a vydírání.

KYBERŠIKANA
Když je počítač
nepřítelem dětí

Ohroženi trestnou činností a nepříznivými vlivy komunitních služeb jsou především děti v pubertě a teenageři. Většinou totiž s internetem spojují svoji image a svůj způsob života.

Nebezpečím nejsou pouze závažné trestné činy, ale rovněž podvody, které více či méně důmyslně využívají otevřenosti internetu. Fotografie, kterou máte na svém profilu, se tak může objevit v nabídce serverů nabízejících sexuální služby, spolu s vaším telefonním číslem.

Stejně tak se může stát, že vás budou obtěžovat vulgární zprávy, zasílané do vašeho veřejně publikovaného emailu.

Ztráta soukromí v důsledku zveřejňování informací o sobě samém může tedy být v budoucnu pro vás velmi obtěžující.

Zneužít se dá takřka všechno

Není od věci chovat se opatrně, dávat si pozor na to, jaké informace na internetu sdělujete. Komunikujte, pište si, vyměňujte názory, nápady a recepty, fotky pejsků nebo rybiček. Ale opravdu buďte opatrní!

Svoje osobní data (a tam patří jistě i telefonní číslo či email) poskytujte jen těm, které skutečně dobře znáte. Schůzky si sjednávejte vždy na veřejném místě, kde se pohybuje mnoho lidí a kde to také dobře znáte i vy.

Zkrátka, snažte se především dosáhnout toho, abyste o svém "internetovém kamarádovi" věděli více, než on o vás. A zejména, pokud možno, znali pravdu.

Z VAŠICH PŘÍBĚHŮ

To, co jsem našla, mi obrátilo život naruby
Se žárlivcem žít nechci! Mám zůstat, nebo odejít?
Přítel pořád flirtuje na internetu
Také můj partner stále flirtuje na internetu...

Pochopitelně, že naplnit požadavky pro bezpečné chování na internetu není lehké. Nicméně internet není pouze svoboda, volnost a nekonečné možnosti, ale také odpovědnost k sobě i svým blízkým.

Když brouzdáte po internetu, určitě přemýšlejte o možném riziku a nebezpečí.

miz

Přečtěte si také

Diskuse: Brouzdáte po internetu? Tak pozor na zločince!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci