Kyberšikana – když je počítač nepřítelem dětí

6.10.2010 00:00   |   Děti
Ať chceme nebo ne, naše děti jsou srostlé s počítačem. Je to jejich velký pomocník, ale dokáže být ale také nebezpečný.

kyberšikana

Počítač nepochybně pomůže při učení a získávání užitečných informací. Dobrý kamarád ve chvílích volna. Ale pozor, například jeho prostřednictvím může být dítě pronásledované a šikanované.

Díky internetu lze totiž dítě anonymně trápit, pronásledovat vyhrožovat mu, obtěžovat ho, ponižovat či, zesměšňovat.. Říká se tomu kyberšikana a pro oběť může mít velmi vážné následky.

Anonymita internetu
PŘÍLEŽITOST PRO ZLOČINCE

Jaké jsou projevy kyberšikany

Jde například o zasílání urážlivých a zastrašujících zpráv nebo pomluv. Někdo může dítě nahrát na video či vyfotografovat v choulostivé situaci a potom vše zveřejnit na internetu s cílem oběť zesměšnit, ponížit, pomluvit. Popřípadě může násilník dítě vydírat tím, že takové snímky zveřejní.

Obdobné je i šíření nepravdivých zpráv o oběti pomocí internetu. Dochází také ke krádežím identity – e-mailových adres apod. Oběť bývá rovněž provokována a napadána v diskusních fórech při chatování. Někdy dochází k obtěžování a pronásledování voláním na mobil a psaním emailů.

SERIÁL "JAK JE ZVLÁDNOUT":

Nezlobí, vaše dítě je jen hyperaktivní
Výchova z kloubů vymknutá
Jak zvládnout skutečné zlobidlo
Zlobit je normální. Nechtějte slušňáka

Kdo bývá pachatel a kdo oběť

Výzkumy ukazují, že útočníci tráví více času na internetu, a to bez dohledu rodičů, kteří se příliš nezajímají o to, k čemu internet jejich děti používají. Častěji jsou to chlapci s dobrým sociálním zázemím, kteří „jsou dobří“ i v tradičním šikanování. Obětí jsou dost často děti, které jsou na internetu závislé.

Sociální kontakty navazují především ve virtuálním světě, ve skutečném světě nemají příliš kamarádů a většinou toho moc o rizicích spojených s chováním na počítači nevědí. Proto často riskují, zveřejňují osobní údaje, sdílí své fotografie.

Podle odborníků je v Evropě obětí kyberšikany a týrání přes internet každý desátý školák sedmé až deváté třídě. Přitom psychické útoky bývají často velmi zničující s dlouhodobými psychickéými následky.

Jak se bránit

Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu, nestydět se (není hanba se svěřit), neizolovat se, s někým se poradit a nejednat na vlastní pěst.Vždy je také dobré si materiál, který oběť poškozuje uložit a vytisknout. Vyplatí se rovněž změnit si e-mail, SIM kartu, změnit si „nick“ neboli jméno, pod kterým na internetu dítě vystupuje.

Dost pomáhá nereagovat na projevy kyberšikany – protože právě na to šikanující čeká. Nenastane-li odezva, přestane ho šikana bavit. Můžete se také pokusit vypátrat zdroj šikany přes internet a kontaktovat poskytovatele serveru.

Ovšem nejdůležitější je vždy se svěřit rodičům či učitelům nebo se obrátit na InternetHotline Nadace Naše dítě, kde najdete rady, co dělat dál.

Promluvte s dětmi co nejdříve

Čím dřív dítěti vysvětlíte všechna nebezpečí, která na ně při používání počítače čekají, tím lépe. Vysvětlete jim, co je to kyberšikana, dejte příklady,co všechno zahrnuje a jak se jí lze bránit.

Ale hlavně jim dejte jasně najevo, že mohou za vámi kdykoliv přijít, kdyby se jim něco při používání počítače nezdálo. Buďte v tomto směru jejich kamarádi a nementorující rodiče. Nikdy byste je neměli odbýt větou – „ale to snad přeháníš“, nebo „to nebude snad tak hrozné“. Jedině tak získáte jejich důvěru.

Kluk s dortemMůže vás zajímat

Vitamíny z lékárny? Dětem moc ne!
Čím se mohou vaše děti otrávit?
Špeky a obezita. Jak poznat zdravý tuk?

Určitě se stále zajímejte se o to, kde se děti na počítači se pohybují a čím se baví. Ukazujte jim cestu, co je a co není normální a vysvětlete jim, že je velmi nebezpečné uvádět svoji skutečnou identitu, zejména své jméno, adresu, telefon a jiné osobní a intimní údaje o sobě, či své rodině.

Lada Mašková

Přečtěte si také

Diskuse: Kyberšikana – když je počítač nepřítelem dětí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci