Sex až po svatbě? V Česku vzácnost

14.4.2011 00:00   |   Sex a vztahy
Sex až po svatbě je v Česku ojedinělá záležitost. Lidí odkládajících pohlavní styk je podle výzkumů u nás asi jedno procento.

Sex až po svatbě?

Důvodů k tomuto rozhodnutí může být více, mezi hlavní však patří náboženské důvody. Co přináší sexuální zkušenost až po svatbě těm, kteří se tak rozhodnou?

Rozhodli jsme se společně

Pavel a Renata byli jako řada párů, které vyznávali křesťanskou víru, rozhodnuti sexuálně se sblížit až po svatbě. Znali se od střední školy a také obě jejich rodiny byly jejich rozhodnutím sdílet společně život potěšeny.

Přečtěte si

Inspirace při výběru partnera? Pohádky!
Kdo nežárlí, nemiluje? Jen mýtus
Jdu na pivo. Nevím, kdy přijdu

Po svatbě začali žít u rodičů Renaty a vše vypadalo, že hodnotný život, naplněný vírou a spokojeným klidným soužitím, je na nejlepší cestě. O to překvapivější bylo rozhodnutí Renaty jít na postgraduální studium do zahraničí.

Šok pro rodinu

Po návratu přišla další rána – Renata se chtěla rozvést. Pro rodinu to byl opravdu velký šok. A Pavel? Stavěl se k problému ublíženě, nic více neobjasňoval.

Rodina Renatu zatratila a ta odešla žít sama do jiného města. Když se časem rozvedená podruhé vdala za muže, který neměl žádné náboženské vyznání, nebyla jim rodina ani na svatbě. Rodiče považovali církevní sňatek důležitější a z tohoto pohledu vlastně jejich dcera nebyla s Pavlem ani rozvedená, neboť o církevní rozvod nežádala.

vrbyZ VAŠICH PŘÍBĚHŮ

Přítel pořád flirtuje po internetu
Co sudičky přály mi
Partner dal přednost manželce a dětem

A důvod?

Renata po všeobecném odsudku v rodině ani situaci moc neobjasňovala, navíc nechtěla Pavlovi ubližovat. Jenomže, jak možná tušíte, důvod jejího rozhodnutí spočíval právě ve sféře intimního soužití.

Pavel byl totiž sexuálně disfunkční, což pochopitelně zdravé mladé ženě opravdu vadilo. A tak se mu postupně začala vzdalovat, až udělala opravdu statečný krok. To jí stálo ztrátu původní rodiny. Pravý důvod rozchodu řekla až v poradně psychologa, kde se vyrovnávala se ztrátami a změnami ve svém životě.

Respektuji, ale neschvaluji

Co na teorie „sex až po svatbě“ říká odborník? „Jakkoliv existují páry, kterým sexuální spojení až po svatbě přineslo hluboký duchovní i tělesný požitek ze spojení, jsou spíše výjimkou,“ říká psycholožka PhDr. Věra Marková. „Více je bohužel párů, které díky své vzájemné neznalosti po sexuální stránce přijdou na to, že spolu uspokojivě nemohou žít.“

Může vás zajímat

Kyberšikana – když je počítač nepřítelem dětí
Znáte netholismus, závislost na internetu?
Brouzdáte po internetu? Tak pozor na zločince!

„Navíc je v dnešní době mnoho informací a možností, které znamenají možnost to změnit a leckdo to opravdu udělá. Lidská sexualita je přirozená a její potlačování, pokud ji mladý člověk naplno prožívá, vede k neurotickým poruchám a agresivitě, která se pak nevhodně projevuje v běžných lidských situacích,“ dodává psycholožka.

„Dalším problémem pro takové dvojice je hranice, kde vlastně sexualita začíná. Je to tělesné sbližování, například milenecké mazlení? A sex po svatbě znamená vlastně penetrace po svatbě?,“ poukazuje Marková na časté otázky.

Vše je potřeba si probrat

Pokud jde o sexuální chování věřících, platí tři zásady, které by měly tyto páry respektovat. „Sexuální styk je možný pouze v manželství, jediným cílem pohlavního spojení je plození dětí, nikoliv tělesná rozkoš a nakonec, že jediným možným způsobem je poloha pokud možno tváří v tvář,“ upozorňuje Marková.

Je nabíledni, že většina z mladých má s takovým rámcem problém a nebude mu "na celý život" vyhovovat. Určitě i takové otázky by si měli tedy snoubenci probrat dříve, než svoji lásku svážou manželským aktem.

V manželství je mnoho témat, kterými se musí dvojice zabývat. Sexualita je jedním ze zásadních, a to i kdyby to mělo znamenat, že je pro dvojici zásadnější jejich víra než sexuální život. Partneři by o tom měli spolu mluvit a každý z nich vědět, do čeho jde.

owl

Přečtěte si také

 


Diskuse: Sex až po svatbě? V Česku vzácnost

V Bibli je jen jedna podmínka, ne tři

25.11.2017   |   19:43   |   od: Krestan
Z pohledu Bible je jasná zásada sex až po svatbě. Nicméně z Bible nijak nevyplývá, že je sex určený jen pro plození dětí. Naopak apoštol Pavel píše, že se manželé nemají jeden druhému odpírat. Motivací není plození dětí, ale právě rozkoš, která je v manželství naprosto v pořádku. V Bibli také není nijak specifikováno, jakou polohu mají manželé při sexu zaujmout.
Katolická církev má možná přísnější pravidla, nicméně mnohdy se v minulosti mýlila (viz plochá země apod.). Proto je pro mne jako pro křesťana závazná pouze Bible.

hahaha

14.4.2011   |   12:07   |   od: petr
takže je lepší vystřídat 10 partnerů, abychom měli vždy s čím porovnávat a nikdy si nebyli jisti momentálním partnerem... autor článku neví nic o tom, že se sexualita mezi manžely neustále vyvíjí a po 15letém ohlédnutí to mohu potvrdit.
Zobrazeny poslední 2 příspěvky, celkový počet 2 příspěvky.
poslední příspěvek: 25. 11. 2017 19:43
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci