Sexuální přitažlivost nemáme ve svých rukách

2.12.2010 00:00   |   Sex a vztahy
Najít si někoho, kdo nás začne přitahovat je něco, o čem úplně nerozhodujeme. Vzpomeňte, jak se vám podlomily nohy, když jste spatřil/a toho pravého/pravou.

sexuální přitažlivost

Psychologové stav, kdy se takhle „zblázníme“, někdy popisují jako poruchu vědomí. A je to skutečně tak. Cítíme se najednou krásnější, vtipnější, oživlejší a hlavně stále vyhledáváme zdroj těchto svých pocitů. Totiž objekt naší sexuální touhy.

Chemická bouře

Takový stav může trvat až dva roky, i když bývá obvyklé, že zhruba po roce si naše tělo zvykne a lépe se vyrovná s vlastní chemickou bouří, způsobenou vzájemnou sexuální přitažlivostí. Obvykle pak nastává čas, kdy si začneme klást otázku, zda ten pravý milenec bude i pravým partnerem.

Mnohdy totiž narazíme na to, že se představa neslučuje s tím, jaký typ nás vlastně přitahuje sexuálně.

vrbyZ VAŠICH PŘÍBĚHŮ

Partner dal přednost dětem a rodině
Co sudičky přály mi
Řekněte, jak vyhrát nad milenkou?
Přítel pořád flirtuje na internetu

Feromony na prvním místě

„Vzájemné sblížení u mnoha živočišných druhů vzniká na základě chemických látek zvaných feromony,“ popisuje začátek sbližování psycholožka PhDr. Věra Broukalová. „Vylučují se z těla, když jedinec láká partnery k páření. Při zaregistrování vábící vůně protějšek zásadně změní své chování a začne komunikovat.“

Člověk není výjimkou a také na nás tedy feromony působí. „Prostou mluvou se pak říká, že nám někdo voní. Je to nevědomá reakce, která má zajistit toho biologicky nejvhodnějšího partnera“ dodává Broukalová.

Jiný kraj, jiný mrav

Vybíráme si ale také podle toho, jak se nám kdo líbí na pohled. Což bývá individuální, nicméně existují vzory, které jsou dány společensky přijímanými modely krásy. Ty se mění podle toho, co se v té které kultuře bere jako ideál krásy.

„Takový krasavec či kráska z Afriky rozhodně nebudou konkurenceschopní s těmi, kteří jsou považováni za atraktivní v naší západní kultuře a opačně. Jde o naše pojetí krásy a fyzické přitažlivosti jako takové,“ vysvětluje psycholožka.

A také to se také mění v průběhu let. „Třeba baculky, které byly přitažlivé na začátku minulého století, vystřídaly hubené modelky a málokterá žena to vítá. Pak se totiž zcela zákonitě necítí atraktivně, když má pár kilo navíc,“ upozorňuje Broukalová.

Hledají ženy otce a muži matku?

Když máme s rodiči blízký a bezpečný vztah, považujeme za atraktivní osobu, která je typově jednomu z rodičů podobná. „Děti si postupně vytvářejí pouto k určitému fyzickému vzhledu matky či otce, protože ho znají a spojují ho s příjemnými pocity, mají v něj důvěru,“ objasnňuje psycholožka.

Vzájemná přitažlivost mezi partnery, kteří jsou pro sebe i jinak dobrou dvojicí, je výhrou, o které na začátku vlastně vědomě nerozhodujeme. A je to vlastně dobře. Zbytek příběhu lásky je na nás a záleží na tom, co s ním uděláme.

owl

Přečtěte si také


Diskuse: Sexuální přitažlivost nemáme ve svých rukách

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci