Dovedete si poradit s manipulátorem?

4.2.2011 00:00   |   Sex a vztahy
Manipulovat dokáže každý, i ti nejmenší. Jde jen o to, kde má kdo z nás hranici, za kterou už nejde.

manipulace

Umění manipulovat se učíme v dětství, každý ví, že když chce něčeho dosáhnout, musí to nějak dokázat. Například, když jsme chtěli jít za kamarády, museli jsme před tím nějaký čas sekat latinu.

Je na rodičích, kteří dětem manipulovat dovolí či nikoliv, zda dokáží děti přijímat takové, jaké jsou a tím dát zdravý základ do budoucna pro vzájemné vztahy a fungování v nich. Existují dospělí jedinci, kteří jako základ vztahu k světu používají z velké části manipulace a pokud se s nimi setkáme a neodhalíme je, pomalu se zapleteme do jejich sítí.

vrbyZ VAŠICH PŘÍBĚHŮ

Partner dal přednost dětem a rodině
Co sudičky přály mi
Řekněte, jak vyhrát nad milenkou?
Přítel pořád flirtuje na internetu

Byl milý, ale cítila se svázaná

Anna před třemi lety potkala Martina, zdál se jí na první pohled velmi milý a společenský. Začala s ním brzy nejen partnersky žít, ale postupně začali uvažovat o společném bydlení a nakonec i sňatku a společné rodině.

Martin byl velmi pozorný a vše, s čím kdy potřebovala pomoci, vykonal. Anna si to vykládala tak, že je velmi pečující a láskyplný a těšila se, že na takového muže narazila. Jenomže se stávalo, že ji někdy vmanévroval do situace, kdy byla souhlasila s něčím, co by za normálních okolností odmítla. Vždy jí přesvědčil. Je tak milý, přece mu to neomítnu, říkala si.

Také si začala všímat, že mu často vyhoví, aniž by jí o to vyloženě požádal. Pak se na sebe zlobila a vlastně jí nebylo jasné proč. Začalo jí také vadit, že se Martin často vyjadřoval nejasně. Když nahlas řekla, jak situaci chápe, obvykle namítal, že něco takového nikdy neřekl. Postupně se stávala bezmocnou cokoliv změnit z vlastní svobodné vůle.

Princip reciprocity

Podle zásady reciprocity, kterou manipulátoři ať už vědomě či nevědomě používají, máme v sobě zakódováno, že je nutné oplatit bližnímu prokázanou laskavost. Antropologové se domnívají, že se jedná o adaptační mechanismus člověka, na jehož základě se vytvářejí pevné sociální vazby.

„Každý se tomuto pravidlu učil v dětství, jeho nedodržováním si vysloužíme postih v podobě obecného odsouzení. Ostatní na nás pohlížejí jako na asociála, který bere, aniž by se snažil něco dát na oplátku,“ vysvětlují američtí antropologové Lionel Tiger a Robin Fox mechanismus, se kterým umějí zacházet manipulátoři.

Může vás zajímat

Přítel žije all inclusive v Mamahotelu
Proč vám z deprese pomohou tvarůžky?
Jak ženám vrátit sexuální apetit? Ošidit je!

„Jelikož nechceme, aby nás ostatní odsuzovali, hrajeme tuto hru téměř stále. Snadno pak upadneme do léčky manipulátorů, kteří se snaží těžit z našeho pocitu dluhu,“ dodávají američtí vědci.

Sebejistí, ale bez sebedůvěry

Manipulátoři se však nechovají asertivně, jak by se na první pohled zdálo. Asertivní člověk je schopen vyjádřit jasně své postoje, potřeby, pocity i odmítnutí, aniž by druhého svazoval či poučoval, a to i s vědomím rizik, které jasné a přímé chování obnáší. Manipulátoři nemají sebedůvěru, která vede k asertivnímu a přímému jednání. Vyvolávají však dojem, že dobře vědí, co dělají, snaží se působit na okolí naopak sebejistě.

Charakteristické znaky manipulátora

 • Nesděluje jasně své žádosti
 • Obvykle odpovídá neurčitě
 • Své žádosti zakrývá logickými důvody
 • Nechává své vzkazy vyřizovat jinými lidmi, nebo se uchyluje k nepřímému sdělení
 • Zasívá nesvár mezi své oponenty, rozděluje, aby mohl panovat
 • Nedbá žádostí jiných lidí, i když tvrdí opak
 • Zaměřuje se na neznalosti jiných lidí a snaží se vyvolat dojem, že má navrch
 • Překrucuje výroky jiných
 • Velmi často žádá, vydává pokyny a nutí druhé jednat na poslední chvíli
 • Jeho slovní projev zní logicky, avšak jeho postoje a činy nebo způsob života svědčí o pravém opaku
 • Lidé, kteří ho znají, o něm stále hovoří, i když není přítomen

Jak se bránit manipulacím?

První zásadou je hovořit s manipulátorem jasně. Co, kdo, kdy, kde... Tak aby byly vyřčeny všechny nezbytné informace. Pak nemůže dojít k interpretacím, do kterých nás manipulátor vláká. A je třeba s tím začít co nejdříve. Nevyřčené totiž vždy vyvolává zmatek.

Manipulátor jakkoliv předstírá, že je přístupný k vašim potřebám, uplatňuje výhradně vlastní zásady, jakoby se jednalo o obecně platné principy. Na to pozor. Je třeba se k tomu stavět lhostejně a tím dávat najevo, že takový postup je na vás neúčinný.

Pokud s vámi manipulátor dlouhodobě žije, nebo se pohybuje ve vašem okolí, vaše reakce už dobře zná. Nepochopí, proč jste mu náhle začali odpovídáte tak, že jste si sebou jistí.

Bude se vás snažit destabilizovat a zahnízdit ve vás pocity viny, založené na principu reciprocity. Musíte ale vytrvat a být důslední.

Odpovídejte pohotově, bez podráždění

„Důležité je, aby manipulativní osoba došla k závěru, že s vámi už nemůže jen tak snadno manipulovat. Nedávejte před ní najevo, že její poznámku musíte strávit, než odpovíte. Je důležité odpovídat pohotově, třeba v legraci, bez známek podráždění. Stejně nějakou dobu potrvá, než to začne fungovat“ radí odborníci.

owl

Přečtěte si také


Diskuse: Dovedete si poradit s manipulátorem?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci