Láska s přidanou hodnotou

31.3.2009 01:00   |   Sex a vztahy
Některé vztahy jsou černými děrami. Proč je ženy stále opakují? Co ženy hledají v nerovných mileneckých vztazích?

Láska s přidanou hodnotou

Honza mě doopravdy miluje

Klára se seznámila s Honzou na večírku u známých. On ženatý a Klára rozvedená. Přestože oba věděli, že jdou do situace pro trvalý vztah neperspektivní, začali se spolu scházet.

Postupně se vztah milenecký rozrostl do něčeho většího. Alespoň pro Kláru.

Honza odolával a stanovoval jasné hranice vztahu. Kdy volat. Kdy se scházet. Jak dlouho spolu být. O kterých tématech mluvit. Kláře to vadilo, ale chápala, že Honzova situace je jiná. Měl fungující rodinu.

Tak se mu přizpůsobila.

Zažívala pocity samoty a stále toužila po něčem nedostižném. Nedávala prostor žádným jiným vztahům, protože byla fixovaná na to, kdy se Honza ozve. Dávala mu absolutní přednost před vším. Tato situace trvá už dva roky.

Z VAŠICH PŘÍBĚHŮ

Řekněte, jak vyhrát nad milenkou?
Těhotná a sama
Stává se ze mě pomalu žárlivka

Napište i vy svůj Příběh!

Odmítaná = znehodnocená

„Když mě miluje, je to něco jako moje hodnota,“ přiznává Klára během sezení v psychologické poradně, kam ji přivedla její nespokojenost s dvouletým mileneckým vztahem. Pokud jí Honza věnuje čas a pozornost, cítí se milovaná. Když je odmítaná, nebo nemůže dosáhnout toho, co by chtěla, cítí se znehodnocená.

A tak to jde donekonečna.

Co může takový vztah ženě dát?

„Jestliže žena dlouhodobě do mileneckém vztahu investuje víc znamená to, že dosažení lásky pro ni znamená, že se cítí pro někoho hodnotná,“ vysvětluje psychoterapeutka Helena Zemanová. Tak žena platí za pocit lásky tím, že víc vydrží, je trpělivější, anebo přistupuje na dohody, které jí nejsou po chuti.

NÁSILÍ A DĚTI:

Agresivita je jako mor
Zaplať, nebo...
Když rupnou nervy
Právo silnějšího
Láska a pár facek

Nedostupnost partnera působí obdobně jako například hlad. Pokud jej žena má, chce se zasytit. Čeká na další SMS, na další setkání. A když to přijde, má pocit, že je krásně plná. Milovaná. Hodnotná. Ale brzy jí vytráví. Pro ty, co ji mají rádi, je její milenec padouch – oni vidí zřejmé, to, co ona nevidí.

Milenec ji potřebuje

„Pro ženatého muže je jeho hodnota mimo jiné nastavená tím, že má milenku,“ popisuje problematiku mileneckých nevěr psychoterapeutka.

Muž určuje hranice, vždyť je ženatý. Milenka se přizpůsobuje. Chce být milovaná. A tak potlačuje svoje potřeby a hraje hru na to, že počká, až se ženatý milenec ozve. Dává mu prostor.

Ale milenec se neozývá.

Nakonec se žena přece jen dočká. Milenec se ozve. Je hodna lásky. Vždyť vydržela milence neomezovat.

Ve skutečnosti však vlastní hodnotu nemá. Alespoň ne pro sebe. Hodnotu jí dává milenec tím, že ji může pro sebe využívat.

Jediné, co pomáhá, je vydržet tu frustraci

Frustrace je pocit nejistoty. A nejistoty jsou součástí života, jeho principem. A tak nezbývá než podívat se pravdě do očí a nedovolit se sebou takhle zacházet. Vydržet a získat zpět svou sebeúctu tím, že žena bude konečně pečovat také o své potřeby. Nebude se neustále podřizovat, aby se ujistila, že jí má někdo rád.

„Opravdová hodnota je totiž v našich činech, v tom, jak se sebou sami zacházíme,“ dodává psychoterapeutka Helena Zemanová.

owl

Přečtěte si také

Diskuse: Láska s přidanou hodnotou

Začarovaný kruh

6.9.2010   |   19:25   |   od: Milenka
Je to bolestivá a ponižující role. Není co závidět ani manželce, ani milence. V podstatě je vinen muž. Co kdyby se ženy dokázaly spojit, nebojovat proti sobě a potrestat toho chlapa?
Sama jsem to prožila. Dva roky. On se zdál být citlivý, rozhodný, sebevědomý. Nejdříve jsme se setkávali kvůli práci. Několik měsíců mne bezúspěšně zval na večeři. Pak mi začal svěřovat osobní věci i velmi citlivé. No, a já ho začala mít ráda.
Nehupsli jsme hned do postele. Říkal, že by chtěl ještě dítě a že s manželkou už nemají tak dobrý vztah, aby děti měl s ní.
Jak to dopadlo? Jeho žena na to po půldruhém roce přišla (prolezla mu mobil i počítač). A on namísto toho, aby se k tomu postavil s respektem k nám oběma, raději se to snažil udržet doma i se mnou. Řekla bych dokonce, že se jejich vztah i zlepšil. Pak když mu manželka oznámila, že se s ním rozvede, tak se se mnou rozešel.
Připadala jsem si jako kus použitého hadru a hrozně stupidní, že jsem mu uvěřila. Za celou dobu jsem necítila nenávist k jeho ženě. Ale na konci k němu.
Nepřeji to nikomu zažít. Jestli něco takového prožíváte, budu ráda, když napíšete.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 6. 9. 2010 19:25
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci