Ženám nevadí, že nemají chuť na sex

3.4.2009 00:00   |   Sex a vztahy
Nemáte-li zrovna moc velký zájem o sex a nevadí vám to – jde, nebo nejde o ženský zdravotní problém? Nová studie, zveřejněná v odborném časopise Obstetrics & Gynecology, znovu rozdmychává tuto již delší dobu probíhající debatu.

Ženám nevadí, že nemají chuť na sex

Publikované výsledky jsou více než zajímavé. Při výzkumu, kterého se zúčastnilo přes třicet tisíc Američanek, se ukázalo, že takřka polovina z nich si uvědomuje, že má problémy se sexem.

U většiny z těchto žen se jedná o nízké libido, tedy v podstatě o nezájem o sex. To není nikterak překvapivé – k podobným závěrům dospěla již celá řada studií. Avšak právě z této studie vyplývá pozoruhodné zjištění, že pouze dvanácti procentům takto postižených účastnic výzkumu jejich problémy vadí.

"Dalo by se říct, že něco, co postihuje téměř padesát procent žen, je vlastně normální, a nikoliv zdravotní problém," vysvětluje Dr. Jane L. Shifren, která je autorkou tohoto odborného článku v časopise Obstetrics & Gynecology.

Slova Dr. Jane L. Shifren doplňuje prof. Ingrid E. Nygaard z Utažské univerzity v americkém Salt Lake City. Uvádí zkušenosti ze své urogynekologické praxe:

"Do ordinace docházela pacientka, kterou ani tak netrápil vlastní nezájem o sex, ale především to, jak o její frigiditě smýšlel manžel. Tato žena se po nějaké době pochopitelně začala ptát: ´Proč zrovna já mám být ta nenormální?´ Není to jediný případ. Prakticky každý den se setkávám s pacientkami různého věku, které mají dojem, že jsou něčím nenormální nebo prostě v nepořádku. A to jen proto, že jejich touha po sexu je nižší, než u jejich partnera."

Ovšem – co vlastně znamená "normální"? A co má být léčeno? Podle široce přijímané definice se má léčit to, co působí pacientovi problém.

Odpověď i řešení možná uvádí samotný závěr odborné studie. Říká se v něm, že ženská sexuální disfunkce začala být v poslední letech příliš chápána jako zdravotní problém, kterým možná ani není...

ko

Přečtěte si také

Diskuse: Ženám nevadí, že nemají chuť na sex

nechuť na sex

10.9.2011   |   18:05   |   od: magda
Mě to vcelku nevadí, je mi padesát let a od pětadvaceti jsem vdova. Chuť na sex jsem měla vždy minimální. Nevidím na tom nic nenormálního - takových žen je spousta, jen o tom nemluví a jsou vdané nebo mají přítele. Já si vystačím s robertkem nebo masturbací jednou do měsíce. Milence nehledám a jsem spokojená, normální, moderní žena. Mám sice zavedené nitroděložní tělísko, ale pouze z důvodu silné menzes, v přechodu nejsem. Život není jen o sexu.

Sex pro mě není vším

23.6.2009   |   20:26   |   od: Šárka
Ahoj, dámy. Jsem ráda, že v této věci nejsem sama. Také pociťuji, že sex pro mě není vším. Jen mám problémy s přítelem, protože ten ho potřebuje pořád a díky tomu se hádáme. Co s tím?
Zobrazeny poslední 2 příspěvky, celkový počet 2 příspěvky.
poslední příspěvek: 10. 9. 2011 18:05
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci