V jakém věku začít se sexuální výchovou?

23.1.2015 00:00   |   Sex a vztahy
I když třeba o to ani nestojíme, nemůžete se vyhnout tomu, že jsme dítěti prvními a nejdůležitějšími učiteli sexuální výchovy. Zdravý postoj rodičů k sexuální výchově dítěte dobře vyjadřuje jejich ochota odpovědět na otázku, na kterou se každé dítě dříve či později zeptá.

sex a vztahy

Dítě vychováváme neustále. Většinou v okamžicích, kdy si myslíme, že je nevychováváme, tedy pouze svými postoji a chováním. Slovy, mlčením, výrazy tváře, tělesnými projevy. Dítě se o tedy v první řadě o sexualitě poučuje z našeho chování a postojů.

Děti se o sexualitu zajímají mnohem dříve, než dokážou formulovat otázku. Pokud dítě má samo potřebu se ptát, je nejlepším řešením mu otevřeně a láskyplně odpovědět tak, aby to bylo schopné to přijmout a pochopit.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Víte, jak se bránit v hádce s partnerem?
Spěte odděleně – prospějete svému zdraví!
Jdu na pivo, nevím kdy přijdu...

Předškolák je zvědavý na tatínka, když jdou spolu například do bazénu, nebo si chce obvykle pohladit maminčino bříško, když například čeká další dítě. To jsou ty pravé chvíle, kdy lze pohovořit o anatomii, rozmnožování a porodu.

Důvěra na prvním místě

Využijí-li rodiče těchto příležitostí, neposkytnou dítěti jen konkrétní informace, ale také touto nenásilnou cestou podpoří chuť bavit se o sexuálních otázkách. To napomáhá vytvořit příjemnou atmosféru důvěry, což děti i v budoucnu povzbudí k dalším důvěrným hovorům s rodiči.

Dítě si z dané informace vezme to, čemu porozumí, to ostatní ho nezajímá. Neklamnými známkami, že už dítě své odpovědi dostalo jsou znuděný pohled, zívání, odchod z pokoje. Vaše dítě třeba nezachytí všechny detaily rozhovoru, ale uvědomí si, že se vás lze kdykoliv zeptat na cokoliv.

V jakém věku má smysl odpovídat

Tříleté dítě vnímá svět doslovně. Například řeknete-li, že miminko roste v maminčině bříšku, může se hned zeptat, proč maminka to mimino snědla.

Odpovídejte pravdivě a jednoduše. Jinak dosáhnete pouze zmatku v dětské duši. Pokud dítě, kterému rodiče řekli, že jej přinesl čáp, později samo zjistí pravdu, může kromě zmatku pociťovat i nedůvěru a dochází pak k závěru, že sex je něco negativního, nikoli téma k otevřenému rozhovoru.

Pravdivé informace nejlepší cestou

Skutečně není nutné v tomto věku zeširoka popisovat pohlavní styk, početí a porod. To dítě teď nezajímá. Chce pouze základní informace. Pro malé dítě není sex stejně emocionálně významný jako pro dospělého. Toto vědomí vám při setkání s běžnou dětskou zvědavostí může pomoci.

Po pravdě řečeno, už ví o sexualitě hodně. Tři roky jsou dost, zamyslete se nad tím: Když děti hladíme a mazlíme se s nimi, uvědomují si, že jsou roztomilé, že jsou milovány Výběr oblečení (růžové či modré), hraček (panenky či auta), her (vaření či na vojáky) signalizuje dívčí či chlapecké role a s nimi spjaté vyhlídky. Vidí-li dítě bratra, sestru či rodiče ve sprše, poučí se o fyzických odlišnostech mezi muži a ženami.

Odpovědi neodkládejte

Pokud odkládáte odpovědi na otázky, týkající se sexuality nebo si vymýšlíte různá nesmyslná vysvětlení s tím, že počkáte, až bude dítě větší, nedělejte to. Děti velmi dobře vnímají svět kolem sebe a je zbytečné jim ho zkreslovat vyhýbavými odpověďmi.

Dejme si tu práci a odpovídejme našim dětem na to, na co se ptají a co je zajímá. A to se týká nejen sexuální výchovy!

owl

Přečtěte si také

Diskuse: V jakém věku začít se sexuální výchovou?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci