Měly by děti dávat dárky?

16.12.2009 00:00   |   Děti
Radost z obdarování druhého je velmi silná emoce, kterou bychom měli dopřát i svým dětem. Je jedno, jestli je jim pět nebo jedenáct. Naučit dávat druhým dárky je však musíme my. Třeba právě o Vánocích.

Měly by děti dávat dárky?

Šestiletá Adélka přistihla maminku, jak balí dárek pro tetu do vánočního papíru. Co teď? Vždyť dárky přece nosí Ježíšek? Adélka byla celá udivená.

Maminka zachovala klid a vysvětlila jí, že většinu dárků skutečně nosí Ježíšek. Lidé však mají radost z toho, když mohou druhé obdarovat, a proto svým blízkých a přátelům na Vánoce také nějaké dárky připraví.

Vyrobené jsou nejlepší

Adélku myšlenka na obdarování velmi zaujala. Pak ale trochu posmutněla. „Mami, já ale nemám peníze, abych ostatním k Vánocům něco koupila“. „A co takhle vyrobit něco sama, neboj se, já ti pomůžu,“ navrhla maminka.

Máte stejné problémy?

Adélka tak poprvé pocítila to obrovské vzrušení při přemýšlení co komu udělat a pak při čekání, až si dárek rozbalí a jak se jim bude líbit. Dopřát dětem takový emocionální zážitek v co nejranějším věku, je podle psycholožky Jany Sedlákové, velmi důležité pro jejich další citový vývoj a pro rozvoj jejich životních hodnot.

Začnou tak chápat, že radovat se dá i z maličkostí a že všechno se nepoměřuje jen množstvím peněz. Vzácné poznání, zvlášť v dnešní konzumní době.

O dáreček je třeba si říct

Děti, a zejména ty nejmenší, většinou nedokáží registrovat všechny situace, které jsou vhodné k dávání dárků druhým – narozeniny mámy, táty či sourozenců, svátek matek. Je dobré je na to vždy včas upozornit, popřípadě poradit, co připravit.

Seriál Násilí a děti:

Agresivita je jako mor
Zaplať, nebo…
Když rupnou nervy
Právo silnějšího
Láska a pár facek

Starší děti už mohou z kapesného i něco koupit. Nejprve se ale musí naučit, co je a co není vhodné. Vždy je lepší dětem poradit, než je pak vystavit zklamání z toho, že se dárek babičce, tátovi nebo někomu jinému nelíbil.

Každý člověk, i malé dítě, totiž pozná, že se nestrefil, i když obdarovaný bude jásat nadšením.

Nejde o povinnost, ale o radost

A ještě snad to nejdůležitější. Dítě by nemělo brát „shánění“ dárků jako nutnou povinnost. Měli bychom ho proto jen upozornit, že by oslavenci nebo na Vánoce mohl někomu něco dát, ale nenuťme ho do toho.

K tomu, že vlastně vymýšlením dárků dělá největší potěšení sám sobě, musí dítě postupně dospět samo. My mu můžeme jen ukázat cestu.

Lada Mašková

Přečtěte si také


Diskuse: Měly by děti dávat dárky?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci