Máme dětem platit za to, že pomáhají?

23.9.2009 00:00   |   Děti
Dvanáctiletý Marek je normální kluk, a tak mu jako většině jeho vrstevníků pořádek moc neříká. V jeho pokojíčku to vypadá jako po výbuchu bomby. Snaha přimět ho k tomu, aby doma pomáhal je marná.

Máme dětem platit za to, že pomáhají?

Jeho maminka Petra je z toho zoufalá. Má použít nějaké tresty? Nebo mu naopak za pomoc v domácnosti platit, jak to dělá se svými dětmi její kamarádka?

Domov je všech, kteří v něm žijí

Mělo by být samozřejmé, že děti doma v rámci svých možností a schopností pomáhají. Už předškoláci zvládnou jednoduché „uklízecí“ úkoly. Podle psycholožky Šárky Bezvodové je dobré, když děti od malička vedeme k tomu, že mají v rodině nějaké své povinnosti.

„Nejlepší je zasednout ke stolu jako rodinná rada, kde každý člen domácnosti může mluvit do toho, jak se rozdělí domácí úkoly – maminka bude vařit, tatínek nosit těžké nákupy, starší dcera umyje nádobí, mladší bráška vynese odpadky…,“ říká psycholožka.

Bohužel, podle ní, jsou takovéto rodinné rady ve většině domácností pouhou utopií. Děti budou totiž jen ztěží pomáhat, když nevidí kladný příklad v otci. A ten bohužel dost často sám pomáhá jen sporadicky nebo s viditelnou nechutí. Matce pak nezbývá nic jiného, než si hrát na superženu a všechno táhnout sama. A to je podle Bezvodové velká chyba.

Vhodný čas k dohodě

Nový školní rok je vhodnou dobou začít znovu i doma. Po pár týdnech ve škole, už všichni členové domácnosti dobře znají svůj každodenní rytmus. Nyní je možné si sednout a začít rozdělovat „domácí úkoly“. Při domlouvání toho, co kdo bude doma pravidelně dělat, je dobré také stanovit jasné sankce za to, když to neudělá – padni komu padni. Tedy i tatínkovi a mamince.

Neváhejte s očkováním
proti sezónní chřipce!

Sankce od zákazu koukání na pěkný film, po nekoupení nového vysněného trička si musí rodina stanovit sama podle svých konkrétních možností. Je však třeba, aby se do této „hry“ plně zapojil i tatínek a nekazil pravidla. Jde přece především o výchovu vašich dětí a ne jen o to, zda je či není umyté nádobí. Důslednost je proto na místě.

Platit, či neplatit?

To, zda dětem za domácí práce platit, je velmi diskutabilní, protože pomoc ve společné domácnosti by každý člen měl brát jako samozřejmost. Nicméně, za mimořádné úkony  jako je například větší vánoční úklid nebo práce nad rámec dohodnutého týdenního minima, je možné finančně ocenit. 

Dítěti toto vylepšení kapesného udělá zajisté radost a možná ho to i motivuje do budoucna. Rozhodně by ale suma neměla být přehnaná – zhruba od 10 do 80 Kč za fyzicky i časově náročnou pomoc.

SERIÁL "JAK JE ZVLÁDNOUT":
Výchova z kloubů vymknutá
Nezlobí, vaše dítě je jen hyperaktivní
Zlobit je normální, nechtějte slušňáka
Jak zvládnout skutečné zlobidlo
Je správné odejít brzy od rodičů?

A táta se koukat smí?

Ne všichni otcové jsou ochotni pravidelně vykonávat domácí práce. Přesto je dobré ho přemluvit, aby se, alespoň v rodině s malými dětmi, snažil dodržovat vzájemné dohody a své úkoly plnil a případně přijímal v klidu i trest za nedodržení domluvy. Nejhorší je totiž argument synka: „Ale tatínek to také neudělal a na fotbal se koukat smí.“ 

Jak na Marka

Také Markova maminka by měla, podle psycholožky Šárky Bezvodové, uzavřít se synem dohodu. U dvanáctiletého kluka je ale velmi diskutabilní požadavek, aby si v pokojíčku udržoval pořádek.

Puberťáci toto většinou nechápou a svoje teritorium si hájí podle svých představ. Pokud pokojíček nesdílí s nikým dalším, nechejme Marka být. Vždyť stačí zavřít dveře. O to důsledněji by ale matka měla vyžadovat jeho pomoc při chodu celé domácnosti.

Lada Mašková

Přečtěte si také


Diskuse: Máme dětem platit za to, že pomáhají?

kapesné?

30.9.2009   |   19:39   |   od: Mirka
Mám 2 syny/21+13/ a za pomoc typu:vynést koš,uklidit si svůj pokoj,skříně,vyluxovat,uklidit nádobí a občas zamést schodiště,tak za to peníze nedostávali,ani nedostávají.
Ale pokud nám pomáhají na zahradě,nosí těžší břemena a při vyšší fyzické námaze,tak za tuto pomoc dostávají finanční odměnu.
Domnívám se,že zapojení všech členů domácnosti do dom.prací je samozřejmé,a děti takto vedené,jsou více samostatné a v manželství jsou jejich protějšky spokojenější.

Máme deťom platiť za to, že pomáhájú?

30.9.2009   |   16:37   |   od: Ľudka
Ja svojim synom nechám z vykonaného nákupu niekedy 20, inokedy 10 centov, ale nie stále. Iba niekedy. A to ich motivuje k tomu aby mi naozaj pomohli lebo čakajú, že možno sa im tento krát niečo ujde. A tak to je aj s upratovaním či prácou okolo domu, Niekedy je ich odmenou za pokosenú trávu aj nejaká sladkosť alebo zmrzlina navyše.
No nie vždy je to tak, lebo ani nám dospelým sa nie vždy chce práve teraz upratovať, kosiť trávu a pod., nechávame si to na neskôr, tak aj naším ratolestiam to nie vždy vonia.

platit????

29.9.2009   |   22:56   |   od: Martulka
Nemůžu souhlasit s placením dětem za malé domácí práce.
Mám 4 děti, manžel jezdí kamionem a je pořád pryč, navíc chodím do práce a dálkově studuji. Je tedy logické, že v domácnosti musíme fungovat všichni... každý podle svých možností. Rozhodně se nemíním pasovat do role služky, samozřejmě... udělám největší díl práce, ale pomoc s nádobím, luxováním a jinými drobnými prácemi je nezbytná. Dětem platíme jen za sekání zahrady nebo mimořádné práce. Přece v domácnosti jsme všichni pohromadě a proto se musí každý nějakým způsobem snažit, aby tam bylo útulno a příjemně.

platit či ne?

24.9.2009   |   19:08   |   od: versisinka
myslím, že když je to tak, že dítě odmítá opakovaně pomáhat, malou odměnu za uklízení by dostat mohlo, třeba sladkost nebo malou korunu do kasičky. myslím, že je to správné. v dnešní době děti nechtějí dělat nic zadarmo, není se čemu divit.
Zobrazeny poslední 4 příspěvky, celkový počet 4 příspěvky.
poslední příspěvek: 30. 9. 2009 19:39
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci