Tetanus, černý kašel, příušnice – hlídáte si přeočkování?

14.2.2012 00:00   |   Zdraví a krása
Tentokrát očkování nebude o dětech, ale o dospělých. Věděli jste, že očkování proti tetanu a černému kašli není na celý život? A že narůstá počet onemocnění příušnicemi?

očkování

Některá očkování aplikovaná v dětství nemají dlouhodobý účinek, a dospělí tak již nejsou proti daným infekčním nemocem chráněni.

Národní strategie

Již v 25 letech je potřeba si pohlídat první přeočkování proti tetanu, eventuálně i proti černému kašli, u kterých je pro udržení ochrany potřeba přeočkovávat každých 10 - 15 let.

Přeočkování proti černému kašli minimálně jednou v dospělosti je součástí Národní strategie očkování proti pertusi, kterou vydala Národní imunizační komise (NIKO) v červenci 2011. V souladu s touto strategií se dospělí mohou chránit kombinovanou vakcínou, která prodlouží ochranu zároveň proti tetanu, černému kašli a záškrtu.

Může vás zajímat

Proti encefalitidě se dá očkovat bez omezení
Meningokok útočí na děti a na teenagery
Rotaviry – hrozba pro děti. Vakcína je teď výhodnější

Nepodceňujte kašel

Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí. Nejedná se přitom v žádném případě o vymýcenou nemoc. V České republice výskyt nemoci v posledních letech naopak vzrostl a pohybuje se na úrovni výskytu v 60. letech minulého století.

Onemocnění se obvykle zpočátku podobá obyčejnému nachlazení, později pak bývá provázeno opakovanými záchvaty kašle, které mohou nemocného na řadu týdnů výrazně omezit v běžných aktivitách. Mezi časté komplikace patří zvracení, celkové vyčerpání a poruchy spánku. Část pacientů může také trpět dušností, potížemi s udržením moči a dalšími obtížemi.

Po prodělání černého kašle přetrvává ochrana zhruba 4 až 20 let, po očkování 3 až 12 let. Proti černému kašli se u nás plošně očkují jen děti, dospělí tak již obvykle chráněni nejsou.

Dvě mouchy…

Na přeočkování proti černému kašli je výhodné si vzpomenout právě při potřebě prodloužení ochrany proti tetanu. Vhodným okamžikem je třeba první přeočkování proti tetanu v dospělosti ve věku 25 let. Pro obě nemoci je totiž doporučováno přeočkování v podobném intervalu a dá se proti nim očkovat jednou vakcínou Boostrix, kterou ovšem pojišťovny nehradí.

Některé vakcíny ale naopak pojišťovny hradí plně, v každém případě musíte nejdříve ke svému lékaři, volně k dostání není žádná. Váš praktický doktor vám jistě poradí, jaká vakcína či kombinace by pro vás byla nejvhodnější, kolik jich máta absolvovat a v jakém časovém rozestupu.

Přečtěte si

Antioxidanty mohou vyvolat cukrovku
Pero – pomocník při léčbě diabetu
Z malého Tomáška je cukrovkář

Příušnic je nyní víc

V posledních letech byl v České republice i okolních zemích také zaznamenán zvýšený výskyt příušnic, především u dospívajících a dospělých. Důvodem je pravděpodobně ubývání ochrany po očkování včas zjistit, do jaké míry nás ohrožuje.

Reagují na to některá pracoviště a soukromé kliniky. „Klientům nabízíme sérologické vyšetření protilátkové specifické imunity, které ukáže, jestli mají či nemají dostatečnou ochranu proti dané infekci. Je-li ochrana nedostatečná, doporučíme očkování,“ říká MUDr. Kateřina Bičíková, internistka Programu H Plus. K očkování proti příušnicím se používá monovalentní vakcína, k přeočkování stačí jediná dávka.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Tetanus, černý kašel, příušnice – hlídáte si přeočkování?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci