Pero, pomocník při léčbě diabetu

21.9.2010 00:00   |   Zdraví a krása
VIDEO – Jak si představujete pacienta s diabetem? Je to pro vás osoba, která s sebou nosí zásobu injekčních stříkaček a jehel? Teď už můžete své představy poopravit.

inzulinové pero

Pacienti používají běžně inzulinová pera namísto injekcí. A nově mohou mít rovněž pero s pamětí.

Třeba HumaPen Memoir (Lilly) si pamatuje posledních šestnáct dávek s datem i časem jejich podání, takže dává diabetikům potřebnou jistotu a klid. Je ideální pro nové pacienty v době, kdy si zvykají na „povinnosti diabetika“, tedy na pravidelné dávky inzulinu. Ocení ho ale i v běžném denním shonu.

Společnost Eli Lilly také v letošním roce poskytla lékařům pro jejich diabetické pacienty 20 400 inzulinových per (v ceně 2 200 Kč/ks) formou vzorku zdarma.

Ročně si diabetici pořídí celkem na 90 000 per, která jim usnadňují léčbu inzulinem. Pacient s diabetem má podle Všeobecné zdravotní pojišťovny nárok jednou za tři roky na nové pero zdarma.

Video
Videonávod, jak inzulínové pero používat

„V celosvětovém měřítku je Eli Lilly jednou z mála společností, které se věnují výzkumu a vývoji originálních léků. Kromě toho vyvíjí moderní aplikátory pro diabetiky tak, aby léčba inzulinem byla nebolestivá a pacienty zbytečně nestresovala,“ říká MUDr. Josef Bednařík, MBA, ředitel Lilly Diabetes pro střední Evropu.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

I měsíc kojení snižuje riziko cukrovky
Umělé tuky škodí srdci a cévám
Skořice pomáhá také proti cukrovce

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky bylo v ČR loni 783 321 diabetických pacientů. A každoročně u nás přibývá kolem 50 000 nových pacientů s cukrovkou. Navíc se odhaduje, že dalších až 350 000 lidí o svém onemocnění dosud neví.

Každý den v průměru přibude 168 diabetiků a 59 diabetiků zemře, z toho 5 pacientů umírá v důsledku nemoci.

Za rok 2009 se nepodařilo u pacientů s diabetem zabránit těmto závažným komplikacím:

  • postižení ledvin (80 000 lidí)
  • oční problémy (90 000 lidí)
  • slepota (2 000 lidí)
  • amputace (8 000 lidí)
  • deprese, sexuální obtíže

Právě proto, že nemocných diabetem tak přibývá, hledají se nové léky. Převratným objevem je tzv. skupina inkretinů.

Inkretiny totiž upravují odchylky v organismu pacienta tak, aby se přiblížil ke stavu před onemocněním. Látka, která se stala základem léku, byla objevena ve slinách ještěra korovce jedovatého. Inkretiny jsou tedy novou nadějí pro ty diabetiky 2. typu, co si ještě nezačali aplikovat inzulin.

irt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Pero, pomocník při léčbě diabetu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci