Brzké pasení hříbátek způsobuje trvalé problémy s páteří

3.11.2021 00:00   |   Děti
Předčasné posazování, stavění, ale i hopsání na klíně s malými miminky je už pediatry i rodiči potíráno. Pasení hříbátek však zůstává zakořeněným nebezpečím. Přitom nejmenším dětem může způsobit svalové a kosterní problémy po zbytek života.

mimina na břicho

„Dítě by nemělo být pokládáno na bříško, dokud na to není dostatečně vyvinuté, což nastává mezi 12. a 18. týdnem života. Do tří měsíců věku má nepoměrně velkou, těžkou hlavu vůči tělu a síle jednotlivých svalů,“ upozorňuje hlavní fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky Iva Bílková.

Pro představu je to, jako by dospělý člověk nosil hlavu o velikosti až poloviny svého hrudníku. Takovou zátěž nemohou svaly v oblasti páteře a hlubokého stabilizačního systému malého miminka rovnovážně unést.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

S nohami trpí každý druhý, začíná to u dětí
Ženy kvůli módě riskují zdraví nohou
Deformacemi nohou trpí třetina prvňáků

„Situace pak dítě nutí zapojovat špatné svaly, které si mozek fixuje i do dalšího vývoje. Vadné držení těla se pak promítá až do dospělosti,“ dodává Iva Bílková.

Do tří měsíců NE

Dítě by proto do tří měsíců věku mělo strávit v poloze na břichu pouze nezbytně nutnou dobu – chvilku při koupání, přebalování nebo během prohlídky u lékaře.

Až mezi 12. a 18. týdnem života miminka dochází k synchronní aktivitě jeho hlubokých svalů od krční po bederní páteř a souhře přímých a šikmých břišních svalů. Díky tomu začne také samo zvládat pokusy o přetočení ze zad na bříško.

Generace maminek a babiček se ve znalostech psychomotorického vývoje dítěte rozcházejí. Zatímco dřív bylo běžné děti předčasně posazovat (i na nočník), dávat do chodítek nebo přidržovat při chůzi za obě jejich zdvižené paže, dnešní maminky tyto metody zavrhují.

Měkké kosti a klouby miminka ještě váhu hlavičky ve vzpřímené poloze neudrží, dochází k tlaku na orgány v hrudníku a deformaci páteře. Maminky už vědí, že dítě musí mít svaly vyvinuté natolik, aby bylo schopno udržet vzpřímenou páteř proti gravitační síle.

Mýtus se stále drží

Proč se tedy drží mýtus brzkého pokládání na bříško? „Řada odborníků se stále domnívá, že pokládáním na bříško několikrát denně na tolik minut, kolik miminko vydrží, posiluje krční a zádové svalstvo,“ naznačuje terapeutka.

Když se dítě snaží hlavu nadzvednout, otočit se za světlem, hračkou nebo maminkou, je pravda, že určité svaly posiluje.

„Rozhodně se ale nejedná o aktivní rovnováhu mezi přední a zadní stranou šíjového svalstva, zad, bříška a hlubokých svalů na páteři, která je pro správný psychomotorický vývoj klíčová,“ podotkla Iva Bílková.

Stejné svaly, které jsou u miminek aktivní vleže na zádech, jsou aktivní i v poloze na bříšku. Ovšem práci svalů, které jsou dosud vzhledem k nízkému věku miminka neaktivní, přeberou svaly už od pračlověka geneticky silnější. Poté mohou maminky sledovat první dysbalance kolem páteře miminka, ať už jde o záklon hlavy, nebo její rotaci na jednu stranu.

Co si mozek zafixuje...

Dítě v poloze na bříšku začne usilovně přetěžovat trapézový sval nebo mezilopatkové svaly. Kvůli nedokonalé aktivitě bránice a souhře břišních svalů mu znatelně vystoupí spodní část žeber a bude se prohýbat v bederní páteři.

Prohnutí v zádech si děti pak fixují a používají ho v přetáčení na bok, sedu, plazení, lezení, ale i stoji. Tah svalů a šlach definuje vývoj tvaru obratlů, dlouhých kostí, ale i nosných kyčelních a kolenních kloubů.

„Problém se pak řetězí v předškolním věku v podobě skoliotického držení těla a v dospělosti se může projevit bolestí zad, hlavy, náhradami kloubů, plochou nohou nebo horší kapacitou plic. Co si mozek zafixuje, to je pak těžko odbouratelné,“ zdůrazňuje fyzioterapeutka.

Až se přetočí na bok

Aby mohlo být dítě bezpečně pokládáno na bříško, musí být samo schopné přetočit se ze zad na bok a polohu udržet, aniž by se nekoordinovaně převrátilo.

Při správné neuspěchané manipulaci má dítě vyvinutou rovnováhu mezi jednotlivými svaly zodpovědnými za správné napřímení páteře, rotaci pánve a hrudníku kolem 4,5 měsíce věku.

„Adekvátní koordinací svalů udrží napřímení páteře, spodní žebra sklopená, ramenní klouby uvolněné a lopatky fixované tak, aby mohlo dojít ke správné opoře předloktí a pánve o podložku a dítě nadzvedlo hlavičku, aniž by si přetěžovalo svaly v oblasti celé páteře,“ uzavírá Iva Bílková.

Co se děje při předčasné pozici na bříšku?

  • dítě zvedá hlavu trapézovým svalem: zaklání hlavu / rotuje hlavu na jednu stranu na základě asymetrické aktivity povrchových šíjových svalů;
  • dítě přetěžuje mezilopatkové svaly: dochází k oplošťování hrudní páteře;
  • dítě prohýbá bederní páteř: na zádech se miminku tvoří vrásky;
  • dítěti vystupují spodní žebra kvůli nedokonalé aktivitě bránice a souhře břišních svalů: sklopení pánve vpřed a vystrčení zadečku.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Brzké pasení hříbátek způsobuje trvalé problémy s páteří

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci