Deformacemi nohou trpí třetina prvňáků. Kvůli botám

14.8.2018 00:00   |   Děti
Až třetina českých prvňáčků má deformovaná chodila, trápí je například ploché nohy nebo vybočené malíčky. Většinou kvůli rodičům, kteří vybírají zcela nevhodnou obuv.

nohy, boty

„Příčinou jejich zdravotních obtíží je opravdu většinou nekvalitní a nevhodná obuv, která zabraňuje správnému postavení a funkci nohy,“ potvrzuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí a Infinity Clinic.

Mnoho rodičů bohužel výběr dětského obutí podceňuje a nedbá na prevenci.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

S nohami trpí každý druhý, začíná to u dětí
Ženy kvůli módě riskují zdraví nohou
Jak se zbavit oteklých a bolavých nohou

„Vedle bolestivosti to může mít za následek i trvalé změny nohou a páteře, které si mohou vyžádat, většinou až v dospělosti, i operační zákrok,“ upozorňuje lékařka, která se specializuje na problémy s pohybovým aparátem.

Jak poznat chybu

Pokud si vaše dítě často stěžuje na bolest nohou, nejprve se přesvědčte, zda není příčina v příliš těsných punčocháčích nebo v obuvi, která nemusí správně fixovat dětskou nohu, má špatnou velikost či je vyrobena z nevhodného materiálu.

Zkuste si nejdříve dětskou nožičku prohlédnout. Všímejte si hlavně tvaru a symetrie plosky nohy, tedy místa kontaktu chodidla se zemí. Zdravé chodidlo je obloukovitě vyklenuté, bez deformit prstů, bez otlaků, mozolů či jiných výrůstků.

„Pokud si nejste jistí nebo potíže potomka přetrvávají, vyhledejte pomoc odborného lékaře, který dítě vyšetří, ukáže vám vhodné cviky pro zdravé nohy, nebo navrhne rehabilitaci,“ doporučuje primářka.

Kontrolujte boty!

Pokud není noha zdravá, nemůže správně plnit svoji funkci při chůzi. Páteř je navíc vystavena vyšší zátěži, dává o sobě vědět bolestí, která je prvním příznakem toho, že není všechno v pořádku.

Dětská noha roste rychle, proto nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda jsou boty dostatečně velké. Obuv vybírejte pokud možno z přírodních materiálů.

„Dbejte rovněž na to, abyste dítě nepřetěžovali dlouhým chozením po tvrdém povrchu - například v supermarketu. Dobré je dětem v létě čas od času dopřát běhání naboso po trávě nebo písku, což prospívá vývoji jejich nožiček,“ uzavírá Michaela Tomanová.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Deformacemi nohou trpí třetina prvňáků. Kvůli botám

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci