Děti vnímají svět jinak, rodičové na to často zapomínají

16.4.2021 00:00   |   Děti
Léto je v plném proudu a dětské radovánky s ním. Je dobré si připomenout, že děti vnímají svět poněkud jinak, než dospělí. A proto jim také hrozí větší nebezpečí úrazu.

děti reakce

Víte například, že zorné pole dětí je o třetinu menší než u dospělých? To má za následek vyšší pravděpodobnost nehod mezi dětmi, protože naši nejmenší často spoustu věcí a nástrah zkrátka neregistrují.

Reakční doba dítěte je navíc mnohem delší než u dospělého člověka, u pětiletého dítěte dokonce až dvojnásobně.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Peníze na ochranu hlavy nejsou vyhozené
Se Sluncem se vrací aktivita, ale i úrazy
Když se dítě zraní ve škole, co odškodné?

Stejně tak je třeba mít na paměti, že děti mají zkreslené vnímání vzdálenosti a rychlosti. Teprve kolem 12 let si dítě začne více uvědomovat okolní nástrahy a lépe nebezpečí předvídá.

Bolavá statistika

Jen ve Fakultní nemocnici Motol ošetří ročně více než 13 000 dětských úrazů, z čehož pouhá třetina je způsobena při sportovních aktivitách.

Nemocnice také uvádí, že až polovina úrazů se odehraje doma, tedy v prostředí, které děti znají nejlépe, a dalo by se tedy říct, že je pro ně bezpečné.

Jde často o náhody při běžném režimu, například uklouznutí na mokré podlaze, přibouchnutí prstů, pád ze schodů či popáleniny od horkého plechu nebo o karamboly způsobené dětskými hrami.

Svět bez zbytečného stresu

Děti, které začínají lézt, dělají první krůčky a objevují svět kolem sebe, přispívají do statistik dětské úrazovosti nemalým dílem.

Další rizikovou skupinou jsou školáci ve věku 10 - 13 let, kteří zkouší, co se dá – lezení po stromech, jízdu na skateboardu nebo třeba kolečkových bruslích.

Rodiče by měli myslet nejen na prevenci úrazů, ale také vědět, že stane-li se nehoda, je nutné řešit nejen zdraví potomka, ale i nárůst výdajů, které úraz přinese.

Neměli by tedy začít uvažovat o pojištění dětí až v pozdějším věku, nebo až v okamžiku, kdy mají děti za sebou úraz.

Vyberte vhodné pojištění

V zásadě je jedno, zda své dítko připojistíte v rámci svého vlastního pojištění, nebo mu uzavřete vlastní. Důležité je, aby bylo pojištění správně nastavené a pokrývalo největší rizika, kterými jsou vážné úrazy a vážná onemocnění.

Různá pojištění dětí nabízejí skoro všechny pojišťovny, stačí je projít a vybrat si. Například pojišťovna MetLife nabízí speciální dětský produkt Kamarád.

Kromě pojištění trvalých následků a následků úrazu a závažných dětských onemocnění můžete dětem sjednat pojištění chirurgického zákroku, hospitalizace atd.

Nemusíte se ani obávat vysokých zásahů do rodinného rozpočtu, kvalitní pojištění pro děti vás přijde na několik set korun měsíčně. 

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Děti vnímají svět jinak, rodičové na to často zapomínají

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci