Ženy kvůli módě riskují zdraví nohou

10.9.2009 00:00   |   Zdraví a krása
Bezmála čtyři z deseti žen si vědomě kupuje boty, které jim nesedí. Jen proto, že jsou módní. Průzkum mezi dvěma tisíci žen prokázal, že plných 37 procent klidně nosí boty, které jim nepadnou a jsou nepohodlné. Ve jménu módy.

Ženy kvůli módě riskují zdraví nohou

Ale aby v tom nebyly ženy samy – také 17 procent mužů se přiznalo, že si kupují boty špatné velikosti.

Móda ničí zdraví

Ačkoliv 80 procent žen tvrdí, že mají občas s nohama problémy, jako třeba puchýře, kuří oka, zarůstající nehty a podobně, jen 40 procent dotazovaných se snaží s potížemi něco dělat.

„Zdá se, že mnoho z nás neodolá výhodné koupi nebo nejnovější módě. Je ale důležité uvědomit si, že když si kupujete boty, které vám nesedí, nejenže vám budou nepohodlné - je to i zdravotní riziko," řekla BBC doktorka Lorraine Jones z britské Podiatrické společnosti.

Bolest signalizuje chybu

Pokud nohy bolí, něco není v pořádku. A je sice pravda, že občas za to mohou "zabijácké" podpatky, ale nejhorší bývají boty s volnou patou. Často se tak totiž chodidlo posouvá dopředu a tlačí na prsty. Lorraine Jones tvrdí, že je však i mnoho lidí, kteří si koupí boty špatné velikosti nevědomky.

Doktorka Lorraine Jones z britské Podiatrické společnosti zdůrazňuje, že bychom měli vždy volit obuv podle toho, při jaké příležitosti si ji hodláme vzít a jakou aktivitou se v nich budeme zabývat.

A pro ženy jsou, podle odborníků, ke každodennímu nošení nejvhodnější boty s podpatkem maximálně čtyřcentimetrovým, navíc by prsty neměly být utiskovány – obuv by tedy měla mít vpředu zaoblený tvar nebo volnou špičku.

ko

Přečtěte si také


Diskuse: Ženy kvůli módě riskují zdraví nohou

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci