Test balených vod: z 18 uspěly jen čtyři

21.10.2009 00:00   |   Peníze - SPOTŘEBITEL
Je lepší voda z kohoutku, nebo balená? Nejaktuálnější odpověď zní: jen čtyři z 18 testovaných balených vod vyhověly kvalitativním požadavkům v testu provedeném občanským sdružením spotřebitelů Test.

Test balených vod: z 18 uspěly jen čtyři

Podle manažera testování Václava Beneše nevyhovující balené vody obsahovaly například zvýšené množství cizorodých látek, nadlimitní obsah dusitanů, ve dvou případech vzniklo podezření na nepovolenou úpravu vody. Naopak, všechny testované vzorky vody z vodovodu zkouškou prošly, byť ve dvou případech s drobnými výhradami.

V Plzni pijí železo

Výskyt chloroformu v pitné vodě z ostravského kohoutku sice převyšoval český limit, přesto byl hluboko pod požadavkem evropské směrnice. Pitná voda z Plzně pak obsahovala nadlimitní množství železa, jehož zvýšené množství však není zdravotně nebezpečné. Testována byla z vodovodního řádu v pěti velkých českých městech.

Víte, co pijete? Čtěte etikety

Co musí uvádět výrobek na obalu?
Jaké jsou druhy balených vod?
Jsou vhodné pro děti a kojence?

Mezi výrobci balených vod a vodárenskými firmami se v posledních měsících přiostřil souboj o zákazníky. Obě konkurenční strany se na internetu i pomocí novinových inzerátů snaží spotřebitele přesvědčit, že právě jejich voda je pro ně nejlepší variantou.

„Ve výčtu provedených analýz nechybí ani látky zdravotně závažné, jejichž představiteli jsou dusičnany, dusitany, benzo(a)pyren, polycyklické aromatické uhlovodíky, chloroform, arsen, olovo, nikl a další," řekla k výsledkům testu šéfredaktorka časopisu Test Ida Rozová.

Z kohoutku je lepší a levnější

„Balená voda má své využití především v případech, jako je cestování nebo v případě poruchy vodovodního řádu. Kupovat balenou vodu jako náhražku pitné vody z vodovodu je ekonomicky nevýhodné," podotkl Beneš. „Pitná voda z kohoutku je na rozdíl od vody balené vždy čerstvá," dodal.

U balených vod bylo v rámci testu provedeno 64 analýz, u vodovodní vody navíc ještě zkoušky zaměřené na pesticidy. Podrobné výsledky testu jsou volně přístupné na internetové adrese www.dtest.cz. Zkouškám byly podrobeny kromě vody z vodovodního řádu vody kojenecké, přírodní a minerální vhodné pro přípravu kojenecké stravy a také vody pitné.

jik, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Test balených vod: z 18 uspěly jen čtyři

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci