Jaké kroužky pro děti? Čím akčnější, tím lepší!

28.8.2018 00:00   |   Děti
Škola je tu a je dobré si připomenout, že odborníci doporučují šestihodinové sezení ve školní lavici kompenzovat alespoň tři hodiny pohybu denně. Vadné držení těla se totiž u českých dětí neustále prohlubuje.

kroužky

V mateřských školách děti běhají, skáčou, lezou, hýbají se celý den. Pak nastoupí do školy a náhle jsou nuceny sedět hodiny v lavici. Ubývá fyzických aktivit a přibývá sedavých koníčků...

„Taková statická zátěž bez dostatečné pohybové kompenzace negativně ovlivňuje vývoj páteře, kostí a svalů, což se projeví bolestí zad v pubertě či dospělosti,“ upozornila hlavní fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky Iva Bílková.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Dítě a kroužky: Hlavně vybírejte s rozumem!
Vyberte s dětmi kroužky a nechte i nicnedělání
České děti stále tloustnou a Evropa nám utíká

Polovina s problémy

To potvrzuje studie Státního zdravotního ústavu, podle které má vadné držení těla 42 procent českých dětí. Nejohroženější skupinou jsou děti kolem 13. roku života, v období zrychleného růstu – z nich má problémy s pohybovým aparátem přes 53 procent.

Jestliže dítě půl dne sedí ve škole, mělo by pro zdravý vývoj minimálně tři hodiny sportovat – nejenom v kroužku, ale místo vození se autem chodit do školy a ze školy pěšky, jezdit na koloběžce, lézt po stromech, skákat, běhat, doporučují odborníci.

Pokud chce dítě chodit na keramiku nebo hrát na klavír, proč ne, ale takové aktivity by měl doplnit ještě pohybový kroužek, ideálně jednou až dvakrát týdně 90 minut.

Akčnější posílí

„Čím akčnější, tím z hlediska fyzioterapie přínosnější – zlepší si pohybovou koordinaci, zvýší kapacitu plic, posílí záda a bříško, které dlouhým sezením ve škole trpí nejvíc,“ míní Iva Bílková.

Podle fyzioterapeutky není podstatné, zda se dítě věnuje fotbalu, bojovému sportu, gymnastice, atletice, baletu nebo tenisu. V dětském věku je důležité budovat příznivý vztah k pohybu, který zůstává především zábavou, zdravým protažením a vydrží až do dospělosti.

Jednostranné zatížení „malých profesionálních sportovců“ je pak důležité vyrovnávat jiným pohybem, který uleví používaným svalům a posílí ty opomíjené.

Pozor na jednostrannost

Pěstují-li děti vícekrát týdně jeden typ sportu, měly by věnovat pozornost také důkladnému protahování a vybrat si nějaký další kompenzační pohyb.

Například malí florbalisté nebo hokejisté, kteří se hrbí pouze na jednu stranu, by měli rovnat záda běháním, plaváním nebo sportovní gymnastikou. Tenisté a golfisté mohou na konci tréninku zkoušet i opačné ruce a podobně. Jinak je bude v pubertě bolet šíje, rameno a z tenisového postoje budou mít lehce pokřivenou páteř.

„Pokud bude dítě hrát tenis jednou až dvakrát týdně a k tomu bude dělat stejně pravidelně atletiku, získá tzv. všestranný pohybový rozvoj a jeho tělo se bude vyvíjet
zdravěji,“ vysvětlila Iva Bílková.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jaké kroužky pro děti? Čím akčnější, tím lepší!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci