Dítě vidí svět jinak, nebezpečí nepředpokládají

12.9.2018 00:00   |   Děti
Dítě sice žije v našem světě, ale vnímá zcela jinak než dospělí. My si za něj musíme uvědomovat všechna nebezpečí a postupně vše naučit i naše potomky.

děti, bezpečí

Do 12 let má navíc oproti dospělému zúžené periferní vidění. Vnímá předměty před sebou přibližně v úhlu 30° a není tedy schopno reagovat na nebezpečí přicházející ze strany. Jejich bezpečnost ale můžeme ovlivnit správnou výchovou v provozu a dodržováním několika zásad.

Děti nás napodobují

Děti, a to i ty větší, napodobují své rodiče. Dělají to, co děláme my. Budeme-li chodit na červenou, naše dítě ji také nebude respektovat. Vběhne do silnice bez ohledu na to, zda má zelenou, nebo červenou. Stejně tak bude přecházet mimo přechody jako my.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Nezapomínejme, že děti vnímají svět po svém
Šikana! Jak dítěti pomoci
Nezakazujte internet. Ochraňte děti před riziky

„Ušetřená vteřina ve chvíli, kdy spěcháme a nechceme dojít k nejbližšímu přechodu, i když nám to do 50 metrů dokonce nařizuje zákon, může znamenat, že se nám naše dítě jednou ze školy nevrátí,“ varuje Olga Boučková z oddělení Besip TSK, a. s.

Měli bychom tedy, zvláště u menších dětí, od první chvíle s nimi chodit tak, jak se má. Naučit je cestu do školy i v okolí bydliště, kam si chodí hrát.

Přecházet zásadně po přechodech, v nejlepším případě po těch se světelnou signalizací. Neměli bychom volit tu nejrychlejší a nejkratší cestu, ale tu nejbezpečnější.

Kdy může do školy samo?

Někteří rodiče mají dilema, kdy už vyslyšet naléhání a pustit školáka do školy samotného. Záleží na prostředí. Je-li to uprostřed sídliště, kde se dítě nesetkává se složitými situacemi a nepřechází přes významnější komunikace, může to být už třeba ve druhé třídě.

„Ale pokud například cesta vede přes víceproudou komunikaci nebo komunikaci, kde jezdí tramvaje, nenechávejte dítě samotné chodit třeba až do druhého stupně,“ radí Olga Boučková. Nemusíme děti vodit za ruku, kolikrát už jen stačí dohlédnout na bezpečí.

Hlavně víceproudé silnice jsou pro děti krajně nebezpečné. Děti jsou velmi důvěřivé a nenapadne je, že když jim řidiči v jednom pruhu zastaví, ten ve druhém to udělat nemusí.

Naučme je tedy na těchto komunikacích

  • přecházet až ve chvíli, kdy mají jistotu, že všechna přijíždějící auta zastavila
  • mít oční kontakt s řidičem, aby měly jistotu, že o nich ví, a že skutečně zastavuje, a do vozovky ať vstupují, až když auto skutečně stojí.

Nezapomínejte na reflexní prvky

Reflexní prvky mimo města nikdo nezpochybňuje, ale i ve městech bychom jimi děti a jejich věci vybavovat vždy, když jdou ven. Upozorňují totiž na děti v tmavých místech nebo naopak tam, kde řidiče oslňují například odlesky vozovky po dešti nebo výloh.

Na trhu je mnoho variant, které mohou sloužit i jako módní doplněk – reflexní náramky, odrazky, nálepky, pásky, reflexní plyšová zvířátka a další. Můžete je snadno umístit na oblečení nebo na batoh.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Dítě vidí svět jinak, nebezpečí nepředpokládají

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci