Jak předejít dluhům a exekuci? Stačí dodržet pár pravidel!

31.1.2018 00:00   |   Peníze
Kdeže loňské svátky jsou – řeknete si. Jenže právě nyní se svátky začínají připomínat prvními splátkami půjček. Na dárky si totiž měl v plánu půjčit peníze každý osmý občan České republiky!

půjčky, exekuce

Jako každým rokem, tak i letos leckdo zjistí, že při uzavírání půjčky přecenil své síly, když ho již první splátky dostávají do finanční nejistoty. A je mezi nimi i nemálo takových, které mohou skončit v exekuci.

Předvánoční půjčky – stejně jako půjčky na dovolenou nebo třeba na novou elektroniku – jsou ve většině případů zbytečné a potenciálně nebezpečné. Stačí jen málo a s jejich splácením se lze dostat do velkých problémů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Víme, jak ušetřit bez velkých investic
Jak si správně (ne)vybrat rychlou půjčku?
Deset největších finančních zlozvyků

Každá domácnost i jednotliví občané by proto měli dodržovat základní pravidla hospodaření s penězi a finanční gramotnosti.

„Ta pomohou nejen ušetřit peníze, ale v důsledku i vylepšit rodinný rozpočet, například při vyřazení zbytečných měsíčních poplatků. Základem je mít stanovený rozpočet na jednotlivé položky a dobrá orientace ve výdajích,“ říká prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

Abychom si vytvořili finanční rezervu, ze které budeme moci financovat jakékoliv nenadálé výdaje, je nutné si pravidelně odkládat alespoň malou část ze svých příjmů. Odborníci na finance hovoří ideálně o 10-20 % příjmů.

Snažte se využívat různých speciálních nabídek a slevových akcí. Základním pravidlem jak předcházet zadlužení je, že nesmíte utrácet více, než kolik vyděláte.

Je půjčka opravdu nezbytná?

Někdy však přijde nepředvídatelná událost jako je dlouhodobé onemocnění a s ním snížení příjmů, nebo musíme koupit novou pračku nebo ledničku. Co s tím, když v peněžence je skoro prázdno?

V takové situaci řada lidí sáhne po rychlé půjčce na pár tisíc. Jenomže po takové půjčce často sahají i lidé, kteří jen touží po novém moderním telefonu nebo exkluzivní dovolené.

Než se rozhodnete pro půjčku, zjistěte si, že jednáte s poskytovatelem úvěru, který je ověřen Českou národní bankou, která musí vést všechny licencované zprostředkovatele společenských úvěrů ve své databázi.

„Na internetu lze nalézt mnoho nabídek na rychlou finanční výpomoc. Pokud vám společnost bude nabízet finance bez nutnosti podpisu smlouvy, takovou půjčku nikdy neuzavírejte. Takové praktiky používají ty nejhorší společnosti a lichváři,“ říká Vladimír Plášil, viceprezident Exekutorské komory.

Smlouvu důkladně pročtěte

Než podepíšete jakoukoliv smlouvu, je třeba si opravdu důkladně spočítat, kolik si můžete dovolit měsíčně splácet. Kvůli splátce zbytečného spotřebitelského úvěru se totiž člověk může zpozdit s platbou svých obvyklých výdajů, jakými jsou nájem nebo energie.

Při neplacení pravidelných poplatků mohou velmi rychle růst i úroky z prodlení. Vedle samotné výše splátek se zaměřte i na další smluvní podmínky jako jsou měsíční poplatky a především sankční podmínky, které mohou být nastaveny velmi vysoko.

Pozornost věnujte zejména hodnotu RPSN (roční procentní sazba nákladů) , což je číslo, které ukazuje výhodnost či nevýhodnost úvěru. Čím nižší RPSN, tím lacinější je úvěr.

Občané by si měli veškeré podmínky uzavírané smlouvy přečíst a rozumět jim. Nezapomínejte ani na reference a hodnocení dané firmy a její webovou prezentaci.

Když nemůžete splácet, komunikujte!

Abyste předešli možným problémům, pečlivě si hlídejte data splatnosti všech plateb. Pokud se dostanete do svízelné situace, kdy nemůžete dluh splácet, nepropadejte panice.

„Existuje mnoho možností, jak situaci ještě zachránit. Hlavním předpokladem pro zdárné vyřešení situace nebo alespoň minimalizace následků je aktivní komunikace s věřitelem ze strany dlužníka,“ dodává Pavla Fučíková.

Mnoho lidí se ale snaží nepříjemné situaci vyhnout tím, že nepřebírají poštu, nereagují na upomínky a nezvedají telefony. Abyste se vyhnuli jakémukoliv nepříjemnému překvapení, vybírejte si pravidelně poštu na vaší doručovací adrese. Opak rozhodně situaci neulehčí.

Pokud ani přes výzvy věřitele nebudete schopni splácet, může se věřitel obrátit na soud. Soud může určit lhůtu, ve které byste měli dlužnou částku splatit. V případě, že ani v tuto chvíli nezaplatíte své dluhy, vydá soud tzv. exekuční titul, který věřitele opravňuje k vymáhání dlužné částky pomocí soudního exekutora.

Kde dluhy ověřit

Pokud si nejste jistí existencí dluhů, o nichž už v minulosti mohl rozhodovat soud, můžete u okresního soudu dle svého bydliště nahlédnout do spisů a jejich případnou výši si ověřit.

Poslední šancí k zaplacení dluhu existuje i na začátku exekuce. Veškeré informace o vaší exekuci zjistíte z Centrální evidence exekucí, kde naleznete jméno soudního exekutora, dlužnou částku a další detaily.

V tuto chvíli je zcela jistě vhodné navštívit exekutora, který má váš případ na starosti, co nejdříve. Od doručení první exekuční výzvy běží 30denní lhůta, ve které můžete dluh uhradit.

Domluvte si splátkový kalendář

K dlužné částce se však nyní připočítávají i náklady na exekuční řízení. Nezapomínejte na aktivní komunikaci se soudním exekutorem, pokud s ním budete spolupracovat, můžete se třeba domluvit na vhodnějším splátkovém kalendáři.

Mezi nejčastější způsoby provedení exekuce patří exekuce srážkami ze mzdy, kdy se vám každý měsíc strhává část příjmu a tzv. exekuce přikázáním pohledávky. Při ní může dojít k postižení veškerých finančních prostředků až do výše vymáhané pohledávky.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Až několikaleté vězení hrozí za opomíjené dluhy
Mladí Češi si půjčují na zbytečnosti
Na svatbě omdlíte snadno. Až přinesou účet!

Pokud dlužíte na výživném pro své děti, může vám být pozastaven i řidičský průkaz. Na druhou stranu, pokud dlužíte na nájemném bytovému družstvu, může dojít k exekucí tzv. vyklizením bytu.

Jak se vyhnout exekuci?

  1. Snažte si vytvořit finanční rezervu
  2. Vyhýbejte se zbytečným půjčkám na dovolenou a nákup drahé elektroniky
  3. Pokud si potřebujete půjčit, spočítejte si, kolik můžete splácet
  4. Ověřte si vybranou společnost
  5. Důkladně se seznamte se smlouvou a všemi spojenými poplatky
  6. Pečlivě si hlídejte všechny platby
  7. Pečlivě si přebírejte poštu
  8. Neignoruje upomínky, dopisy, hovory
  9. Pokud nemůžete splácet, nestrkejte hlavu do písku. Komunikujte s věřitelem, buďte aktivní!
  10. V případě zahájení exekuce, máte 30 denní lhůtu na zaplacení dluhů. S exekutorem spolupracujte, můžete dosáhnout pro vás výhodnějších podmínek splatnosti a předejdete neustálému zvyšování dluhu.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Jak předejít dluhům a exekuci? Stačí dodržet pár pravidel!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci