Víme, jak ušetřit za teplo bez velkých investic

12.12.2014 00:00   |   Peníze
Ve většině českých domácností jsou v roli ministra financí ženy a snaží se zbytečně peníze nevyhazovat. Možná ale neví, jak s nevelkými investicemi v zimě při topení hodně ušetřit. Vždyť náklady na teplo se u běžného rodinného domu nebo bytu pohybují ročně v řádu desetitisíců.

vytápení

Berte jako inspiraci slova odborníka, ing. Jaroslava Morského, technického specialisty firmy Viadrus, českého výrobce kotlů a radiátorů.   

Klíčovou zásadou pro šetření energie při vytápění je netopit více, než je třeba. S každým stupněm navíc stoupají celosezónní náklady až o 6 procent.  Pokud tedy budete mít místo průměrných 20 °C v domě např.  25°C, připravte na téměř třetinový nárůst spotřeby paliva.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Splácet a neplatit navíc? Může se prodražit!
Lehkovážné půjčky vtáhnou do pasti
Deset největších finančních zlozvyků

Důležité je přitom umět teplotu v místnosti správně měřit a regulovat.  Ideální je využití termostatických hlavic na topných tělesech, případně pokojového termostatu. Oba typy regulace by ale neměly být použity současně v jedné místnosti.

„Velmi často se potom stává, že teplotu lidé regulují na termostatické hlavici, která v případě, že její okolí dosáhne požadované teploty, uzavře přívod topné vody do radiátoru, ale termostat nepřestává vysílat signály ke kotli, že je třeba stále topit a kotel tak zbytečně ohřívá vodu,“ uvedl Jaroslav Morský.

„Pokud již někdo má nainstalovány v jednom pokoji oba regulátory, doporučuji otevřít hlavice radiátorů naplno a regulovat teplotu pokojovým termostatem,“ dodal.

Plynulé je šetrnější 

U plynulého vytápění udržujeme stabilní teplotu topné vody např. 40°C a dohříváme maximálně o 5°C. Udržujeme tím i stabilní teplotu v místnostech a nedochází k vychladnutí vzduchu, zdí a podlahy.

Při nárazovém vytápění, kdy při pocitu chladu ohřejeme topnou vodu na 80°C a po vyhřátí místností necháme opět vychladnout např. na 30°C, dochází jen k ohřátí vzduchu, ale zdi a podlahy nestačí naakumulovat potřebnou teplotu a rychle pohlcují vzdušné teplo.

Špatná izolace = ztráty

V  několika posledních letech se výrazně zvýšil podíl domů se zateplenou fasádou a dobře izolujícími okny. Jak ale upozorňují odborníci, tepelné ztráty vznikají i uvnitř budov. 

 

Pokud je například špatně izolované potrubí v kotelně, sklepě nebo dalších nevytápěných místnostech, mohou se tepelné ztráty z těchto neizolovaných rozvodů vyšplhat až na polovinu!

Dříve se na rozvod tepla používalo masivní železné potrubí, v rozvodech starších domů tak běžně koluje 300 až 400 litrů vody.  Čím větší je průměr potrubí, tím vyšší je jeho potenciální tepelná ztráta.

Správně nastavený kotel ušetří tisíce

Každý kotel by měl před topnou sezónou zkontrolovat a nastavit revizní technik. Tato investice se vám během několika měsíčního provozu vrátí.

„Sazemi zanešený tepelný výměník znamená snížení účinnosti kotle o deset procent, přestože uživatel si na první pohled ničeho nevšimne,“ upozorňuje Ing. Morský.

 „V případě plynového kotle staršího deseti let se prakticky vždy vyplatí jej nahradit novým - kondenzačním. Spočítali jsme, že investice do nového kondenzačního kotle se vrátí do čtyř let, a to i bez dotací,“ dodal odborník na vytápění.

U kotlů na pevná paliva je velkým omylem představa, že pokud nejede na plný výkon, má nižší spotřebu. Tyto kotle jsou ale optimalizovány pro maximální výkon.

Výrobci proto doporučují ke kotli na pevná paliva instalovat akumulační nádrž, která akumuluje přebytečné teplo a udrží jej až několik dní.

zpt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Víme, jak ušetřit za teplo bez velkých investic

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci