Domácnosti neumějí dobře hospodařit, tvrdí odborníci

29.8.2014 00:00   |   Peníze
Počet lidí, kteří žijí bez finanční rezervy, v Česku stále roste. Až 30 procent lidí ušetří méně než 10 procent z toho, co vydělají, pětina Čechů nemá finanční rezervu vůbec žádnou. V případě poklesu příjmů se pak tito lidé snadno dostávají do finančních problémů.

půjčky

Celkový dluh českých domácností dosáhl ke konci loňského roku 1,206 bilionu korun. V roce 2013 požádalo o oddlužení 30 029 osob. Navzdory tomu si přes 90 procent lidí v Česku myslí, že se svými penězi umějí dobře hospodařit.

Osobní bankrot se nejčastěji týká dvou skupin osob. Tou první jsou lidé se základním a středoškolským vzděláním, kteří jsou finančně negramotní a nedokážou objektivně zhodnotit, zda jsou například schopni splácet půjčky.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Lehkovážné půjčky vtáhnou do pasti
Půjčka na nákupy může připravit o majetek
Deset největších finančních zlozvyků
Splácet a neplatit navíc? Může se prodražit!

Neuvážené půjčky

„Druhou skupinou jsou pak osoby, které se do osobního bankrotu dostaly bez svého zjevného zavinění. Jsou to lidé, kteří například zdědí dluhy, ztratí zaměstnání, dlouhodobě onemocní, a tím u nich dojde k poklesu příjmů,“ vysvětlil právník Jan Malý ze společnosti VPI CZ.

Nejčastější příčinou vyhlášení osobního bankrotu jsou neuvážené půjčky. Nejčastěji to jsou půjčky na spotřební zboží, zejména pak elektroniku.

„Velmi časté jsou také půjčky na úhradu již existujících půjček, k čemuž mnoho lidí využívá nebankovní instituce, protože banky by jim už půjčku neposkytly. Problémem jsou daleko vyšší úroky a nejrůznější sankce, které jsou vtělené do vysokých smluvních pokut,“ upozornil Jan Malý.

Slabé rezervy

Alespoň nějakou částku si každý měsíc dají stranou čtyři z pěti domácností. Problémem je ale výše úspor, podle odborníků je naprosto nedostatečná. Finanční rezervy českých domácností jsou příliš nízké, pří výpadku příjmu se do finančních problémů dostane drtivá většina z nich.

„Podle dostupných průzkumů téměř třetina domácností má finanční rezervu pouze na týden až měsíc. Každá patnáctá dokonce na méně než týden a 35 procent lidí na dva až tři měsíce,“ vypočítává Malý.

„Pouze 29 procent lidí v Česku vydrží svými finančními prostředky pokrýt životní náklady déle než čtvrt roku. Navíc pětina českých rodin nemá finanční rezervu vůbec žádnou,“ dodal právník.

Dluhy se nesplácí

Finanční problémy řešíme nejčastěji hledáním nového zaměstnání, jen 13 procent lidí je ochotno přestěhovat se do nového, levnějšího bytu. Pro šest procent domácností je řešením půjčka. Splátky ale neplatí každý osmý dlužník.

„Problémem jsou lidé, kteří nemohou dlouhodobě sehnat zaměstnání a své výdaje řeší prostřednictvím půjček. I když si myslím, že většina lidí si stále půjčuje s vědomím, že své závazky bude schopna ještě nějakým způsobem splácet, realita je jiná,“ upozornil Jan Malý.

ztv, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Domácnosti neumějí dobře hospodařit, tvrdí odborníci

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci