Splácet a nezaplatit nic navíc? To může být drahé

22.10.2009 01:00   |   Peníze - SPOTŘEBITEL
Blíží se Vánoce a pomalu začíná shánění dárků. S tím samozřejmě roste i pokušení půjčit si. Vždyť to vypadá tak lákavě. Koupíte bez peněz a nezaplatíte ani korunu navíc! Ale pozor, aby se vám to pěkně neprodražilo.

Splácet a nezaplatit nic navíc? To  může být drahé

Nejvíce nabídek na půjčky k nákupu zboží najdeme u elektroniky a nábytku, které patří k těch dražším. Často hned v první větě takové nabídky je ujištění, že jde o půjčku bez navýšení. Tudíž vydáme stejně peněz, jako kdybychom zboží uhradili hned v obchodě – a přitom ho můžeme po menších částkách splácet celý rok...

Ne vždy jsou však takové nabídky seriózní! Údaj na letáku či u cenovky totiž nemusí být to, co vám skutečně bude poskytnuto. Podívejme se tedy na některé fígle obchodníků, kteří takové půjčky nabízejí.

Opravdu bez navýšení?

Dobře si přečtěte smlouvu, kterou s vámi obchodník uzavírá. Podrobně prostudujte hlavně konkrétní podmínky pro splácení a pasáže o úrocích či poplatcích. Když to neuděláte, můžete až pozdě zjistit, že jste sice zboží dostali na splátky, ale byla vám poskytnuta půjčka jiná. U této půjčky pak jste povinni hradit úroky, či jednu splátku navíc. A to už vám zboží pěkně prodraží. Zpětně navíc těžko dokážete, že jste měli zájem o půjčku jinou.

Čtěte obchodní podmínky

Rozhodně se nespokojujte pouze se smlouvou o půjčce, ale vyžadujte i všeobecné obchodní podmínky k dané půjčce. Obchodníci totiž mohou využívat všeobecných obchodních podmínek, které nejsou ve smlouvě přímo uvedeny, ale pouze se na ně odkazuje.

Podpisem smlouvy tak přistupujete k těmto všeobecným obchodním podmínkám, a to přesto, že ani nevíte, co v nich je. Následně pak zjistíte, že všeobecné obchodní podmínky obsahují povinnost hradit úroky či poplatky. A vy máte smůlu.

Pozor na jiné náklady

Půjčka za zakoupené zboží skutečně bude bez navýšení. Ve smlouvě však přehlédnete pasáž, že za uzavření smlouvy uhradíte v průběhu splácení poplatek například ve výši 1000 korun. V té chvíli už ke skrytému navýšení dochází a zboží se vám opět prodražuje.

Jen slova nestačí

Nedbejte na informace od prodejců či zprostředkovatelů půjčky a vše chtějte písemně. Neváhejte si informace, na něž jsme vás v tomto článku upozornili, před podpisem smlouvy vyhledat. Jestli je pro vás smlouva nepřehledná, požádejte prodejce, ať vám konkrétní pasáže, které sporné věci popisují, ve smlouvě či všeobecných obchodních podmínkách vyhledá. Ústní informace je totiž z vašeho pohledu naprosto bezcenná. Jen co je psáno, to je také dáno.

Půjčku plaťte vždy včas

U půjček tohoto typu je běžné, že obsahují velmi přísné sankce za opožděné splácení. Pokud tedy půjčku skutečně využijete, pak dbejte, abyste splátky hradili do stanovených termínů. Pokuty a penále totiž mohou činit jednorázově i 10 procent celé půjčky. Pak byste měli půjčku z vlastní viny výrazně navýšenou.

Rozhodujte se s rozvahou

Ať už jsou ale půjčky jakkoli výhodné a všechno si perfektně ohlídáte, stejně dejte pozor. Pečlivě se zamyslete, jestli se nezadlužujete zbytečně. Po Vánocích totiž přijde čas splácení a nebude příjemné, když vám v peněžence po úhradě všech plateb zůstane minimum peněz. Na rozdíl od jediného krásného okamžiku Vánoc s tím budete muset žít celý rok.

boh, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Splácet a nezaplatit nic navíc? To může být drahé

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci