Stres a únava, nic nestíháte? Poradíme vám, co jíst a co pít
8.10.2019 00:00 | Wellness
Prakticky všechny potraviny fungují jako přírodní sedativum, které uklidňuje a snižuje napětí. Lidé, kteří jsou ve stresu, ale mají sklon se přejídat nebo jíst nevhodné potraviny. Káva, čokoláda nebo černý čaj totiž sice umí nabudit mozek a postavit nervy do pozoru, ale člověka, který už ve stresu je, umí tohle jídlo doslova vystřelit do netušených stresových výšin.
Proto se vyplatí sáhnout po jídle, které dokáže uklidnit mozek a pohladit nervy. Pohodu umí přinést draslíkem nabité banány, nervozitu potlačí třeba jogurt nebo oříšky. Jako zabijácí stresu fungují játra plná hořčíku, kiwi nadupané céčkem nebo nejrůznější semínka.
|
Protože ale na každého působí trochu jinak, nechte jim chvíli na to, aby začaly účinkovat. Podle odborníků ale dřív nebo později zaberou všechny.
Zbraně proti stresu
- Vitamín C – pomáhá vytvářet prostistresové hormony. Je ve všech druzích čerstvého voce a zeleniny. Nejvíc céčka mají citrusy, kiwi, červený rybíz, paprika a brokolice.
- Komplex vitamínu B – zlepšuje krevní oběh a zásobuje tak mozek krví obohacenou o kyslík. Mozek pak jasněji myslí a lépe se vyrovnává s překážkami. Béčko najdete v celozrnných potravinách, vaječných žloutcích, sýrech, jogurtech, rybách a oříškách.
- Beta karoteny – při dlouhodobém stresu umí podpořit imunitní systém. Jsou v mrkvi a žlutých a oranžových druzích ovoce.
- Draslík – podporuje dýchání a okysličování krve, vytváří pocit uvolnění a pohody. Při nedostatku draslíku vsaďte na datle, fíky, meruňky, banány a kokos.
- Hořčík – jeho nedostatek způsobuje podrážděnost, nervozitu a deprese. Zdrojem horčíku jsou mléčné výrobky, maso a mořské ryby.
- Kyselina listová – zlepšuje paměť, snižuje krevní tlak a pomáhá organismu vyrovnat se s depresí. Najdete ji v barevných fazolích, špenátu a listové zelenině.
- Mangan – společně s »béčkem« zajišťuje zdravý nervový systém. Obsahuje ho například avokádo, ananas, ořechy a mořské řasy.
- Zinek – je nezbytný pro správné fungování imunitního systému. Dobrým zdrojem zinku jsou dýňová semena, ořechy, pivovarské kvasnice, krabi, pšeničné klíčky, játra a červené maso.
A místo čokolády? Semínka!
Jsou skvělá na mlsání, zdravá a navíc plná nejrůznějších stopových prvky, minerálů a vitamínů. Když vsadíte na semínka, rozhodně neprohloupíte.
- Slunečnicová semínka – jsou skvělá proti stresu. Navíc jsou vydatným zdrojem draslíku, vitaminů B a zinku.
- Sezamová semínka – během stresu se zvyšuje spotřeba zinku a právě sezamová semínka ho umí výborně doplnit.
- Dýňová semínka – kromě toho, že výborně chutnají, obsahují draslík, vápník, železo, fosfor a zinek, které pomáhají nervům dostat se do formy.
Únavu zaženou bylinkové čaje
Bylinkový čaj oslazený medem nejen dobře chutná, ale při správně vybraném druhu bylinky konejší nervy a zahání úzkost.
- Heřmánek – pomáhá při úzkostech a nespavosti, je výborný i při bolestech hlavy.
- Levandule a meduňka – je výborná při bolesti hlavy, depresích a vysokém nervovém vypětí.
- Měsíček – urychluje hojení žaludečních vředů. Studeným čajem je dobré potírat lehčí vyrážky způsobené stresem.
- Majoránka – umí ulevit od bolesti hlavy z přepracování.
- Máta peprná – zklidňuje úzkostné stavy, bolesti hlavy a zmírňuje nervové vypětí.
- Rozmarýn a tymián – pomáhají při bolestech hlavy, depresích a nervovém vyčerpání.
boh, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také |
---|