Bojujte se stresem, pohyb vám pomůže

9.1.2013 00:00   |   Wellness
Útok nebo úprk. Základní reakce lidského těla na hrozící nebezpečí. Ačkoliv s sebou dnešní civilizovaná doba přináší spíše psychický než fyzický nápor, náš organismus reaguje stále stejně.

stres

I když dokáže stres vyburcovat k perfektní prezentaci i po probdělé noci, není pro zdraví člověka vůbec dobrý.

Kde se stres bere?

Ať se jedná o stresory vztahové, pracovní nebo nárokové v naší krvi se vždy vyplaví hormony (adrenalin, noradrenalin, kortizol) a spousta energie (cukry, cholesterol, mastné kyseliny). Jsme připraveni na velký fyzický výkon.

My jej ale skutečně neprovedeme. Čím častěji se nervujeme, tím více energie se v nás hromadí. To v těle tropí pěkné neplechy. Cholesterol a mastné kyseliny se nám usazují v cévních stěnách, stálá přítomnost cukru zvyšuje citlivost na inzulin a díky noradrenalinu a adrenalinu se nám dostatečně neprokrvuje žaludeční stěna, což vede ke vzniku žaludečních vředů. Při častém stresu nás i nezřídka z důvodu napětí bolí krční a křížová páteř.

Co s tím?

Základním pravidlem pro udržení zdraví je pohyb. Pokud budete sportovat, nahromaděné energie se snadno zbavíte. Aktivní odpočinek pomáhá i s udržením zdravé psychiky, kterou dlouhodobé vypětí, strach, vztek, smutek nebo pocity bezmoci ohrožuje stejně jako tělo.

Důležitý je i odpočinek. Stres se často pojí se špatným spánkem. Zkuste proto před spaním nepracovat. Večer se zklidněte a věnujte se např. četbě své oblíbené knihy. Proto, aby se vám dobře spalo, si pořiďte kvalitní zdravotní matraci, rošty i polštář. Nepohodlí vás vyrušuje ze snění a někdy bývá těžké v noci opět usnout. Každé ráno a večer v ložnici větrejte. Máte-li dlouhodobě problém s usínáním, zkuste se více hýbat.

Abyste se vyhnuli zbytečnému vypětí, plánujte si věci dopředu. Pokud to jde, nic nenechávejte na poslední chvíli. Neodkládejte své problémy, ale řešte je. Čím dříve nepříjemné vyřešíte, tím dříve se vám uleví a vy budete moct v klidu dýchat i spát.

re


Diskuse: Bojujte se stresem, pohyb vám pomůže

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci