Naše zdraví, mládí a krásu chrání antioxidanty i v kosmetice

18.2.2014 00:00   |   Zdraví a krása
Antioxidanty jsou velmi důležité a zdraví prospěšné látky. I když si to neuvědomujeme, jsou každodenní součástí našeho života. Bojují proti volným radikálům, a tím chrání naše zdraví, mládí a krásu.

antioxidanty

Jejich zázračnou sílu však lze využívat pravidelně a cíleně nejen proti vzniku civilizačních chorob, ale také pro omlazení pleti a zmírnění vzniku vrásek. Stačí se o jejich účincích a působení dozvědět více.

Na nejčastější otázky o antioxidantech v kosmetice odpovídá MUDr. Hana Smutková (na snímku vpravo), primářka oddělení Dermatologie pražské Kliniky estetické medicíny – Asklepion, členka Společnosti dermatovenerologie a korektivní dermatologie ČLP JEP a Společnosti pro využití laserů v medicíně.

Co je to antioxidant?

Antioxidanty jsou tělu přirozené látky, které omezují aktivitu škodlivých volných radikálů. Zabraňují stárnutí organismu a vzniku a rozvoji mnoha civilizačních chorob, jako například srdečně-cévní choroby nebo některé typy nádorových onemocnění.

Díky antioxidantům se náš organismus dokáže lépe bránit nepříznivým vlivům špatného životního prostředí, ve kterém žijeme, jako je prach, špína, stále nebezpečnější sluneční záření, stres a další následky dnešní zrychlené doby.

Co je to volný radikál?

Volné radikály způsobují stárnutí buněk a jsou příčinou mnoha onemocnění. Přestože samy žádnou nemoc nevyvolávají, zhoršují stav a projevy jiných nemocí, a navíc představují pro náš imunitní systém velkou zátěž.

Jejich útok poznáme také na vzhledu pokožky. Přibývají nám vrásky, pleť bledne a ztrácí barvu a svěžest.

Proč je antioxidant prospěšný pro naše zdraví a pleť a jak funguje?

Antioxidanty účinně působí proti negativním vlivům volných radikálů na lidský organismus. Antioxidanty volné radikály neutralizují, a tím chrání buňky před oxidací a jejich degenerativními změnami.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Šampaňské – dobré na srdce, tvrdí vědci
Ovocné čaje jsou chutné a prospívají
Steaky a hamburgery snižují kvalitu spermatu

V kosmetice se využívají proto, že zabraňují poškození buněčných složek kolagenu a elastinu, a tím zmírňují projevy předčasného stárnutí.

Kde se antioxidanty vyskytují?

Antioxidanty můžeme nalézt v přirozené formě v potravinách, ale současně také jako důležitou složku v kosmetických výrobcích. Tyto prospěšné látky obsahuje především mnoho druhů ovoce, např. červené víno, jahody, kiwi, lesní bobule (borůvky, brusinky, ostružiny, maliny), granátové jablko, grep nebo meruňky.

I některé druhy zeleniny mají antioxidační účinky, např. brokolice, rajčata nebo listová zelenina (špenát, hlávkový salát).

Mezi silné antioxidanty patří také zelený čaj. Velmi účinné kosmetické antioxidanty jsou superoxid dismutáza, kataláza, vitamín A neboli retinol, vitamín C a E, koenzym Q10 a další.

Je lepší používat kosmetiku s antioxidanty nebo je pravidelně přijímat potravou?

Jako nejlepší a nejúčinnější se ukazuje kombinace vnějšího a vnitřního příjmu antioxidantů. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na antioxidační látky, nejlépe v čerstvé formě.

Celkový účinek pak podpořte užíváním antioxidační pleťové kosmetiky. V nabídce najdete mnoho druhů krémů na obličej, ale také odličovadla či péči o tělo.

Jak poznám opravdu účinný antioxidační kosmetický přípravek?

Drogerie, lékárny a parfumerie nabízí mnoho druhů kosmetiky, které slibují antioxidační složení. Můžete si vybrat mezi desítkami značek a účinných látek. V současné době jsou na trhu přípravky, které obsahují buďto výtažky z ovoce a rostlin s antioxidačním účinkem nebo synteticky vyráběné antioxidanty, jako již zmíněná superoxid dismutáza, kataláza či vitamíny A, C a E.

Nejvhodnější jsou přípravky, které obsahují komplex několika účinných antioxidačních látek, a jejichž složení je dále obohaceno o látky, které bojují se stárnutím pleti.

Např. novinka Firewall od britské značky Medik8 nabízí přímo koktejl vysoce účinných antioxidantů a peptidů proti stárnutí, které přes noc pleti pomohou se regenerovat a hydratovat a přes den ji ochrání proti nepříznivým vlivům prostředí, ve kterém žijeme.

Je rozdíl v účinnosti mezi přírodními a syntetickými antioxidanty?

U antioxidantů, jako i u dalších účinných látek, pokud jsou vyráběny synteticky, musí výrobce často řešit problém stability. Jedná se totiž o sloučeniny, které působením teploty, vody nebo světla ztrácejí svou aktivní podobu a tedy i účinnost.

Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je průnik krémů nebo séra do hlubších vrstev kůže přes kožní bariéru. Tam je třeba si často pomoci nosnými liposomy nebo kombinovat použití těchto látek s dermarolery nebo dermapeny, které strukturu kůže naruší a efekt průniku účinných látek výrazně zvýší.

U syntetických antioxidantů je možno využít i chemicky pozměněných (upravených) molekul, které se až po proniknutí do těla mění na účinné látky.

Čeho bychom se měli vyvarovat?

Antioxidanty nejsou léky. Naše zdraví je do značné míry v našich rukou. Samotné tělo je nám dobrým rádcem a naučíme-li se naslouchat jeho signálům, uděláme pro sebe více, než častou návštěvou ordinací.

Volné radikály v organismu být musí, jen jich nesmí být tolik, aby škodily. Užíváním antioxidantů pomůžeme udržet potřebnou rovnováhu.

Vedle pravidelného příjmu potravin bohatých na antioxidanty doporučuji také přestat kouřit, vyhýbat se stresu, a pokud to jen trochu jde i znečištěnému životnímu prostředí.

Naopak mezi své aktivity zařaďte i pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a dostatečný spánek.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Naše zdraví, mládí a krásu chrání antioxidanty i v kosmetice

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci