Na českých sjezdovkách přibývá úrazů hlavy
5.2.2014 00:00 | Zdraví a krásaMezi nejčastější maléry patří natažené nebo přetržené vazy v kolenním kloubu, zlomeniny končetin, zranění ramene a různé pohmožděniny. Podobné bývají i v dalších sportech a tomu se nelze úplně vyhnout.
„Zvláště nebezpečné jsou úrazy páteře, které si mohou vyžádat trvalé následky. To samé platí i pro úrazy hlavy, kterých v Česku každoročně přibývá,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Může vás zajímatJedeme na hory? Na chvilku se zamysleme |
„Nejhorší zranění pak bývají po vzájemných srážkách lyžařů. Na lyže se proto nevyplácí jezdit bez sportovních chráničů a přilby. Důležité je také umět správně poskytnout první pomoc,“ zdůrazňuje Tomanová
Brnění proti úrazu
Lyžování bez helmy je nezodpovědné. Chrání totiž nejen před lehkými úrazy, ale i před vážným poraněním mozku, tedy v případech, kdy jde o život nebo hrozí riziko trvalých zdravotních následků.
„Přibalte si na hory také páteřní pás, ať už jste sjezdoví lyžaři nebo snowboardisté. Budete chráněni před zraněními páteře - vymknutím nebo zlomeninami. Některé chrániče mohou navíc bránit i před zraněním klíčních kostí a žeber,“ radí primářka.
„Ochranu si zaslouží také kolena, což se vyplatí zejména u snowboardingu, kde může dojít po prudkém pádu k přetržení kolenních vazů. K rizikovým partiím paří také ramenní klouby a předloktí,“ vypočítává Tomanová.
Jak poskytnout první pomoc
Úrazů na sjezdovkách přibývá především z důvodu rostoucího počtu lyžařů a také moderního vybavení, které umožňuje jezdit na svahu vyšší rychlostí. Pokud se stanete účastníkem nehody, je potřeba vědět, jak poskytnout první pomoc a co nejrychleji zavolat horskou službu nebo rychlou záchrannou službu.
Jestliže vyhodnotíte, že se nejedná o zranění páteře ani o bezvědomí, pokuste se dostat zraněného ze sjezdovky.
„Pokud máte podezření na zlomeninu či poškození vazivových tkání kloubů končetin, snažte se minimalizovat bolest zraněného jejím znehybněním. Ruku můžete například zavěsit do šály, nohu zase fixovat k druhé končetině ve dvou místech - u kotníků a nad kolenem,“ uzavírá MUDr. Tomanová.
ztp, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také |
---|